31.05.2017

Straty po przymrozkach. Pomoc dla jednego gospodarstwa do 15 tys. euro

Wystąpienie na początku kwietnia oraz maja br. w niektórych rejonach kraju przymrozków wiosennych spowodowało szkody w uprawach rolnych, w szczególności w uprawach drzew, krzewów owocowych i truskawek

Specjalne komisje szacujÄ…ce straty spowodowane przez klÄ™ski żywioÅ‚owe pracujÄ… w 15 województwach w 477 gminach. Komisji nie powoÅ‚ano tylko w woj. Å›lÄ…skim.

Do ministerstwa rolnictwa spÅ‚ywajÄ… kolejne raporty dotyczÄ…ce strat w uprawach. Z zebranych do tej pory danych wynika, że straty wynoszÄ… już ok. 50 mln zÅ‚, a powierzchnia upraw dotkniÄ™tych klÄ™skÄ… wynosi 22 tysiÄ…ce ha. I nie sÄ… to ostateczne dane. Prawdopodobnie straty bÄ™dÄ… jeszcze wiÄ™ksze. Rolnicy ostrzegajÄ…, że bÄ™dzie w br. dużo mniej owoców. W zÅ‚ym stanie sÄ… także uprawy zbóż, rzepaku i buraków cukrowych. Należy pewnie liczyć siÄ™ z wiÄ™kszymi cenami niektórych produktów rolnych.

W zwiÄ…zku z przymrozkami o pomoc do ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi zwróciÅ‚ siÄ™ ZarzÄ…d Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz ZwiÄ…zek Sadowników. ZarzÄ…d Krajowej Rady Izb Rolniczych chce uruchomienia wsparcia finansowego gospodarstw rolnych w formie pomocy de minimis, liczonej od hektara uprawy zniszczonej przez mróz.

Ministerstwo informuje, że decyzja o ewentualnym uruchomieniu dodatkowej pomocy dla producentów rolnych, w tym sadowników, poszkodowanych w wyniku przymrozków wiosennych, zostanie podjÄ™ta po oszacowaniu szkód przez komisje.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może udzielać pomocy dla producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych lub dziaÅ‚ach specjalnych produkcji rolnej powstaÅ‚y szkody w danej uprawie w wysokoÅ›ci co najmniej 70 proc. lub szkody powstaÅ‚y na powierzchni co najmniej 70 proc. upraw w szklarniach i tunelach foliowych. Pomoc na jedno gospodarstwo nie może być wiÄ™ksza niż równowartość w zÅ‚otych 15 tys. euro, przy czym, jeżeli straty powodujÄ… zmniejszenie dochodu z caÅ‚ego gospodarstwa rolnego powyżej 30 proc. to jest to pomoc publiczna udzielana na podstawie zgÅ‚oszenia do Komisji Europejskiej, a jeżeli straty w caÅ‚ym gospodarstwie nie przekraczajÄ… 30 proc. jest to pomoc udzielana w formie de minimis. StawkÄ™ pomocy na 1 ha ogÅ‚osi minister rolnictwa nie później niż 14 dni przed rozpoczÄ™ciem terminu skÅ‚adania do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosków o przyznanie pomocy.

Resort rolnictwa przypomina też, że obecnie możliwe formy pomocy, to skorzystanie z kredytów klÄ™skowych i pomoc dla tych gospodarstw, które majÄ… 70 procentowe straty w danej uprawie.

BezpoÅ›rednio po oszacowaniu szkód w gospodarstwach rolnych ich wÅ‚aÅ›ciciele mogÄ… ubiegać siÄ™ o pomoc okreÅ›lonÄ… w obowiÄ…zujÄ…cych przepisach tj.:

1) kredyt preferencyjny zarówno obrotowy na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i dziaÅ‚ach specjalnych produkcji rolnej jak i na odtworzenie Å›rodków trwaÅ‚ych zgodnie z rozporzÄ…dzeniem Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegóÅ‚owego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadaÅ„ Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa;

2) udzielenie przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia SpoÅ‚ecznego, na indywidualny wniosek rolnika, który poniósÅ‚ szkody spowodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne, w tym suszÄ™ na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu spoÅ‚ecznym rolników (Dz. U. z 2016 r. poz. 277) pomocy w opÅ‚aceniu bieżących skÅ‚adek na ubezpieczenie spoÅ‚eczne oraz regulowaniu zalegÅ‚oÅ›ci z tego tytuÅ‚u w formie odroczenia terminu pÅ‚atnoÅ›ci skÅ‚adek i rozÅ‚ożenia ich na dogodne raty, a także umorzenie w caÅ‚oÅ›ci lub w części bieżących skÅ‚adek;

3) zastosowanie przez Prezesa Agencji NieruchomoÅ›ci Rolnych na podstawie art. 23a ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomoÅ›ciami rolnymi Skarbu PaÅ„stwa (Dz. U. z 2015 r. poz. 1014, z późn. zm.) odroczenia i rozÅ‚ożenia na raty pÅ‚atnoÅ›ci z tytuÅ‚u umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomoÅ›ci Zasobu WÅ‚asnoÅ›ci Rolnej Skarbu PaÅ„stwa oraz ulg w opÅ‚atach czynszu, a także umorzenia raty pÅ‚atnoÅ›ci czynszu z tytuÅ‚u umów dzierżawy, na indywidualny wniosek producenta rolnego, w którego gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej powstaÅ‚y szkody;

4) udzielenie na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast ulg w podatku rolnym, na indywidualny wniosek producenta rolnego.

W tym roku dopłata do składki ubezpieczenia wynosi 65 proc., a w budżecie państwa jest prawie 1 mld złotych przeznaczonych na ten cel. W kolejnych latach suma ta zostanie jeszcze zwiększona.

                                                                                                                                                                                                                                                     WYG

ŹródÅ‚o i fot. Ministerstwo Rolnictwa Rozwoju Wsi

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie