Elastyczna oferta edukacyjna dostosowana do wymagań rynku pracy. To zdaniem Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej recepta na bezrobocie wśród młodych suwalczan. Od przyszłego roku w dwóch suwalskich szkołach będą wystartują atrakcyjne praktyki, a do uczniów trafią wysokie stypendia.
Praktykanci, którzy z techników i zawodówek trafiali na szkolenia do firm, rzadko kiedy coÅ› nich wynosili. PrzedsiÄ™biorcom nie opÅ‚acaÅ‚o siÄ™ ich szkolić, a mÅ‚odzi ludzie szukali takich praktyk, które nie wymagaÅ‚y od nich wysiÅ‚ku i zaangażowania.
- Droga między zakładem pracy, a szkołą nie zawsze była prosta - ocenia Robert Żyliński, prezes SSSE.
Zmienić ma to projekt, który Ministerstwo Gospodarki wdraża wraz ze strefami ekonomicznymi. PrzyÅ›wieca mu hasÅ‚o „KsztaÅ‚cenie zawodowe dla potrzeb gospodarki”, a od przyszÅ‚ego roku objÄ™tych zostanie nim 168 uczniów z SuwaÅ‚k, EÅ‚ku i BiaÅ‚egostoku. CaÅ‚y pomysÅ‚ streszcza siÄ™ w tym, aby potrzeby pracodawców konsultowano ze szkoÅ‚ami. W SuwaÅ‚kach wezmÄ… w nim udziaÅ‚ ZespóÅ‚ SzkóÅ‚ nr 6 oraz ZespóÅ‚ SzkóÅ‚ Technicznych.
- Chcemy, aby uczniowie zaczęli walczyć o praktyki. A pracodawcom ułatwić dostęp do wykwalifikowanego pracownika - tłumaczy szef suwalskiej strefy.
PiÄ™cioletni projekt zacząć siÄ™ ma od poprawy komunikacji miÄ™dzy pracodawcami, a szkoÅ‚ami. Strefowe firm zgÅ‚aszać bÄ™dÄ… zapotrzebowanie na konkretne umiejÄ™tnoÅ›ci, a dyrekcje placówek przygotujÄ… dostosowanÄ… do tego ofertÄ™ edukacyjnÄ…. PrzedsiÄ™biorstwa odwdziÄ™czÄ… siÄ™ przyjmujÄ…c uczniów na praktyki, a później zatrudniajÄ…c najlepszych.
- Pokryjemy koszty przestoju maszyny na czas trwania szkolenia ucznia - deklaruje prezes Żyliński.
Oprócz pieniÄ™dzy dla firm bÄ™dzie też pula dla najzdolniejszych. Uczniowie, którzy zdobÄ™dÄ… przynajmniej czwórki ze wszystkich przedmiotów mogÄ… liczyć na kwotÄ™ od 200 do 400 zÅ‚. Wszystko w zależnoÅ›ci od tego ilu przekroczy granicÄ™ Å›redniej. PieniÄ…dze przyznawane bÄ™dÄ… po każdym kolejnym semestrze.
- O podziale pieniÄ™dzy zadecydujÄ… dyrektorzy szkóÅ‚, bo to oni sÄ… najbliżej ucznia - wyjaÅ›nia Zbigniew Góralczyk, wiceprezes SSSE.
Kolejnym ogniwem projektu bÄ™dzie edukacja i ocieplenie wizerunku strefowych firm. Zarówno wÅ›ród mÅ‚odzieży jak i ich rodziców.
- Chcemy, aby produkcja przestaÅ‚a kojarzyć siÄ™ z tylko z umorusanym Å›rubokrÄ™tem i przecinakiem - mówi Robert Å»yliÅ„ski.
(mkapu)