Gdy kończy się zasiłek chorobowy, a lekarz w dalszym ciągu uznaje, że stan zdrowia pacjenta nie kwalifikuje się do powrotu do pracy, warto pamiętać o tym, że leczenie może zostać przedłużone. Taką sposobność daje świadczenie rehabilitacyjne. ZUS nie wypłaca go z urzędu. Konieczny jest wniosek. Warto złożyć go co najmniej na 6 tygodni przed zakończeniem pobierania zasiłku chorobowego. Zapewni to ciągłość wypłaty świadczeń.
- JeÅ›li stan zdrowia nie pozwala na powrót do pracy, a wykorzystany już zostaÅ‚ caÅ‚y okres zasiÅ‚kowy, to warto zapytać lekarza, czy możliwa jest kontynuować terapiÄ™ w ramach Å›wiadczenia rehabilitacyjnego. Warunek jest jeden – stan zdrowia rekonwalescenta musi rokować poprawÄ™, i powrót do pracy - mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Åšwiadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane osobie, która po wykorzystaniu caÅ‚ego limitu zwolnienia lekarskiego (182 albo 270 albo 91 dni) jest nadal niezdolna do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja dajÄ… szansÄ™, że odzyska zdolność do pracy. Åšwiadczenie rehabilitacyjne może także otrzymać osoba, która już po zakoÅ„czeniu chorobowego ubiegaÅ‚a siÄ™ o rentÄ™ z tytuÅ‚u niezdolnoÅ›ci do pracy, ale lekarz orzecznik ZUS uzna, że stan jej zdrowia rokuje odzyskanie zdolnoÅ›ci do pracy i w zwiÄ…zku z tym wystarczajÄ…ce bÄ™dzie przyznanie jej kilku dodatkowych miesiÄ™cy kuracji, a nie renty.
Świadczenie rehabilitacyjne wyłącznie na wniosek
PÅ‚atnikiem Å›wiadczenia rehabilitacyjnego tak jak w przypadku zasiÅ‚ku chorobowego może być pracodawca, albo ZUS. Aby otrzymać Å›wiadczenie z ZUS-u, potrzebny jest wniosek (ZNp-7). Najlepiej zÅ‚ożyć go co najmniej 6 tygodni przed zakoÅ„czeniem okresu pobierania zasiÅ‚ku chorobowego. Taki termin gwarantuje zachowanie ciÄ…gÅ‚oÅ›ci i wypÅ‚atÄ™ Å›wiadczenia rehabilitacyjnego od razu po zakoÅ„czeniu zasiÅ‚ku chorobowego. Do wniosku należy doÅ‚Ä…czyć zaÅ›wiadczenie o stanie zdrowia (formularz OL-9), które wypeÅ‚nia lekarz oraz wywiad zawodowy z miejsca pracy (formularz OL-10). Pracodawca/zleceniodawca, który nie wypÅ‚aca sam zasiÅ‚ków caÅ‚y komplet dokumentów wraz
z zaÅ›wiadczeniem pÅ‚atnika skÅ‚adek Z-3 albo Z-3a przekazuje do ZUS-u. Natomiast osoby prowadzÄ…ce wÅ‚asnÄ… firmÄ™ i po ustaniu tytuÅ‚u ubezpieczenia same skÅ‚adajÄ… dokumenty w ZUS-ie. Druk OL-10 nie jest wymagany, jeÅ›li niezdolność do pracy powstaÅ‚a po ustaniu okresu ubezpieczenia lub gdy wniosek dotyczy przedÅ‚użenie Å›wiadczenia rehabilitacyjnego. Formularza tego nie skÅ‚adajÄ… również osoby prowadzÄ…ce dziaÅ‚alność gospodarczÄ….
Oceny stanu zdrowia dotyczÄ…cej przyznanie bÄ…dź nie, Å›wiadczenia rehabilitacyjnego, dokonuje orzeka lekarz orzecznik ZUS. Orzeczenie to można zakwestionować, wnoszÄ…c w ciÄ…gu 14 dni od jego dorÄ™czenia sprzeciw. Zarówno ubezpieczony ma prawo zÅ‚ożyć sprzeciw, jak i Prezes ZakÅ‚adu może wnieść zarzut wadliwoÅ›ci w stosunku do orzeczenia wydanego przez lekarza orzecznika ZUS. W obu przypadkach sprzeciw i zarzut wadliwoÅ›ci rozpatrywane sÄ… przez komisjÄ™ lekarskÄ… ZUS. Na podstawie prawomocnego orzeczenia lekarza orzecznika ZUS albo komisji lekarskiej, ZakÅ‚ad wydaje decyzjÄ™ w sprawie Å›wiadczenia rehabilitacyjnego.
Ile wynosi i jak długo można korzystać z świadczenia rehabilitacyjnego?
Świadczenie rehabilitacyjne można pobierać maksymalnie przez 12 miesięcy. Wynosi ono: 90 proc. podstawy wymiaru świadczenia (podstawy wymiaru zasiłku chorobowego) przez pierwsze 90 dni, a w pozostałym okresie 75 proc. Natomiast, jeśli niezdolność do pracy przypada w czasie ciąży albo jest związana z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, to 100 proc. podstawy.
Kto nie otrzyma świadczenie rehabilitacyjne?
Åšwiadczenie rehabilitacyjne nie przysÅ‚uguje osobom uprawnionym do emerytury, renty z tytuÅ‚u niezdolnoÅ›ci do pracy, zasiÅ‚ku dla bezrobotnych, zasiÅ‚ku lub Å›wiadczenia przedemerytalnego, urlopu dla poratowania zdrowia, rodzicielskiego Å›wiadczenia uzupeÅ‚niajÄ…cego i nauczycielskiego Å›wiadczenia kompensacyjnego. Osoba, która pobiera Å›wiadczenie rehabilitacyjne, tak jak w przypadku zasiÅ‚ku chorobowego nie może pracować ani wykonywać innej dziaÅ‚alnoÅ›ci zarobkowej. Wykorzystywanie czasu w sposób niezgodny z celem na jaki Å›wiadczenie rehabilitacyjne zostaÅ‚o przyznane pozbawi jÄ… prawa do wypÅ‚aty.
Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego