O świadczenie wspierające mogą ubiegać się pełnoletnie osoby z niepełnosprawnością. Zanim wniosek zostanie złożony w ZUS-ie muszą najpierw otrzymać decyzję wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, w której ilość punktów została ustalona na poziomie uprawniającym do przyznania świadczenia.
- Aby uzyskać Å›wiadczenie wspierajÄ…ce, caÅ‚a procedurÄ™ ubiegania siÄ™ o przyznanie Å›rodków należy rozpocząć od zÅ‚ożenia wniosku do wojewódzkiego zespoÅ‚u ds. orzekania o niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci (WZON) o wydanie decyzji ustalajÄ…cej poziom potrzeby wsparcia. Wniosek do ZUS-u o przyznanie Å›wiadczenia można zÅ‚ożyć dopiero wówczas, gdy decyzja WZON-u stanie siÄ™ ostateczna. Termin ten mija po upÅ‚ywie 14 dni od dnia jej dorÄ™czenia, pod warunkiem że nie zostanie zÅ‚ożony wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeżeli ubiegajÄ…cy siÄ™ o Å›wiadczenie zÅ‚oży taki wniosek, to WZON po jego rozpatrzeniu wyda decyzjÄ™, która stanie siÄ™ ostateczna w dniu jej wydania - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
- Zachowanie prawidÅ‚owej kolejnoÅ›ci instytucji, do których skÅ‚adany jest wniosek o Å›wiadczenie, jest bardzo ważna. JeÅ›li zÅ‚ożony zostanie formularz o Å›wiadczenie wspierajÄ…ce do ZUS-u, a wnioskodawca nie bÄ™dzie miaÅ‚ jeszcze decyzji WZON-u albo decyzja nie bÄ™dzie jeszcze ostateczna, to ZakÅ‚ad pozostawi taki wniosek bez rozpatrzenia - mówi rzeczniczka.
Kiedy należy złożyć wniosek do ZUS-u
Osoby, które posiadajÄ… ostatecznÄ… decyzjÄ™ WZON-u o potrzebie wsparcia, majÄ… 3 miesiÄ…ce na zÅ‚ożenie wniosku do ZUS-u o ustalenie prawa do Å›wiadczenia. Wówczas ZakÅ‚ad przyzna je z wyrównaniem od dnia, od którego WZON ustaliÅ‚ uprawniajÄ…cÄ… liczbÄ™ punktów potrzeby wsparcia lub od daty wskazanej przez wnioskodawcÄ™. JeÅ›li wniosek wpÅ‚ynie po tym terminie, to Å›wiadczenie bÄ™dzie przyznane od miesiÄ…ca zÅ‚ożenia wniosku do ZUS-u.
Nie wszyscy bÄ™dÄ… mieli prawo do Å›wiadczenia wspierajÄ…cego od 2024 roku. Osoby, którym WZON przyzna od 87 do 100 punktów, mogÄ… ubiegać siÄ™ o nie od tego roku, osoby, które uzyskajÄ… od 78 do 86 punktów – od 2025 roku, a osoby, które bÄ™dÄ… miaÅ‚y od 70 do 77 punktów – od 2026 roku.
Ten podziaÅ‚ nie dotyczy osób z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ…, na które ich opiekunowie 1 stycznia br. lub później pobierali z organu gminy Å›wiadczenie pielÄ™gnacyjne, specjalny zasiÅ‚ek opiekuÅ„czy albo zasiÅ‚ek dla opiekuna. Takie osoby bÄ™dÄ… mogÅ‚y ubiegać siÄ™ o przyznanie Å›wiadczenia wspierajÄ…cego już w 2024 roku, jeÅ›li w decyzji o poziomie potrzeby wsparcia uzyskaÅ‚y co najmniej 70 punktów.
Jak złożyć wniosek
Wniosek o świadczenie wspierające (SWN) można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną przez: Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Osoby niepełnosprawne nie muszą same składać wniosku. W ich imieniu taki wniosek może złożyć pełnomocnik lub przedstawiciel ustawowy (np. opiekun prawny).
Można otrzymać od 713 zł do 3919 zł
Wysokość Å›wiadczenia wspierajÄ…cego obliczana jest jako procent renty socjalnej w zależnoÅ›ci od iloÅ›ci punktów ustalajÄ…cych poziom potrzeby wsparcia. Może wynosić od 40 do 220 proc. renty socjalnej (obecnie wynosi 1780,96 zÅ‚ brutto), czyli w zależnoÅ›ci od poziomu potrzeby wsparcia można otrzymywać co miesiÄ…c od 713 zÅ‚ do 3919 zÅ‚.
ZUS bÄ™dzie wypÅ‚acać Å›wiadczenie wspierajÄ…ce wyÅ‚Ä…cznie na wskazany we wniosku numer rachunku bankowego w Polsce. Åšwiadczenie wspierajÄ…ce bÄ™dzie przysÅ‚ugiwaÅ‚o niezależnie od innych Å›wiadczeÅ„ z ZUS-u, do których osoba z niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ… na prawo np. renty socjalnej czy 500+ dla osób niesamodzielnych.
Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego