Rozpoczynamy nową pracę, jesteśmy w siódmym niebie. Szczególnie, gdy otrzymujemy umowę o pracę. Pracuje nam się fantastycznie, dopóki szef nie poinformuje nas, że zmienia warunki zatrudnienia i z umowy o pracę zostaje nam jedynie umowa-zlecenie. Czy pracodawca ma prawo zmieniać warunki zatrudnienia
bez zgody pracownika?
Prawa pracodawcy
Prezes firmy ma prawo zmienić warunki zatrudnienia, np. poprzez powierzenie nowych obowiÄ…zków pracownikowi. Może także zwiÄ™kszyć bÄ…dź zmniejszyć wynagrodzenie. By zachować przyjazne relacje w firmie, idealnie jest, gdy wszelkie zmiany sÄ… zawarte za obopólnym uzgodnieniem. Porozumienie należy zawrzeć na piÅ›mie i okreÅ›lić w nim, jakie warunki umowy ulegnÄ… zmianie oraz kiedy owe zmiany wejdÄ… w życie. Można je zastosować do wszystkich typów umów o pracÄ™. W przypadku obopólnego porozumienia, nie trzeba podawać przyczyn tych zmian.
Bez obopólnej zgody
JeÅ›li zmiany warunków pracy, które proponuje ci szef, sÄ… wedÅ‚ug ciebie krzywdzÄ…ce i siÄ™ z nimi nie zgadzasz, musisz otrzymać wypowiedzenie zmieniajÄ…ce. Jest to pisemne, jednostronne oÅ›wiadczenie o zmianie warunków pracy. W praktyce oznacza to, że albo zgodzimy siÄ™ na nowe warunki, albo możemy pożegnać siÄ™ z pracÄ™ – wybór należy do nas. SÄ… jednak sytuacje, kiedy wypowiedzenie zmieniajÄ…ce nie może zostać wrÄ™czone.
Pracownicy chronieni przed wypowiedzeniem nie mogÄ… otrzymać wypowiedzenia zmieniajÄ…cego warunki zatrudnienia – mów mec. Helena Fic z F.S. Kancelaria Radców Prawnych Sp. P.
- Ochronie tej podlegają kobiety w ciąży, przebywające na urlopie macierzyńskim, bądź pracownicy będący na zwolnieniu lekarskim.
Gdy otrzymamy takie wypowiedzenie, nie oznacza to, że od następnego dnia rozpoczniemy pracę na zmienionych warunkach. Pracodawcę w tej sytuacji obowiązują takie same zasady, jak
w przypadku wrÄ™czenie wypowiedzenia umowy o pracÄ™. W praktyce oznacza to dwa tygodnie dla pracowników o stażu pracy poniżej 6 miesiÄ™cy, miesiÄ…ca dla pracujÄ…cych wiÄ™cej niż póÅ‚ roku oraz trzy miesiÄ…ce dla osób zatrudnionych powyżej 3 lat.
Szef nie może stosować samowolki
Pracodawca może zlecić pracownikowi inne zadania, niż dotychczas leżały w jego obowiązkach, tylko jeśli jest to uzasadnione potrzebami firmy. W takich przypadkach musi zwolnić pracownika
z dotychczasowych obowiÄ…zków i dopiero wtedy powierzyć mu inne. Nowe warunki pracy nie mogÄ… jednak odbiegać od kwalifikacji zatrudnionego oraz powodować zmniejszenie przysÅ‚ugujÄ…cego mu wynagrodzenia. JeÅ›li sytuacja w firmie tego wymaga, pracownik nie może nie zgodzić siÄ™ na nowe warunki zatrudnienia. Ma prawo odmówić wykonywania innych obowiÄ…zków, jeÅ›li pracodawca nie uzasadni wprowadzania zmian. JeÅ›li jednak powód szefa jest uzasadniony potrzebami firmy, niezastosowanie siÄ™ do nowych obowiÄ…zków może skutkować wypowiedzeniem umowy o pracÄ™ lub nawet zwolnieniem dyscyplinarnym.