06.02.2017

Trzy ważne zmiany w obszarze ubezpieczeń społecznych w 2017 r.

Krótszy okres przedawnienia należności z tytułu składek ZUS i roszczeń o zwrot nadpłaconych składek, nowe zasady zatrudniania i rozliczania pracowników ze Wschodu, a także większa kontrola umów o dzieło – to najważniejsze zmiany w obszarze ubezpieczeń społecznych, jakie czekają nas w 2017 roku. Co oznaczają one dla przedsiębiorstw? Wyjaśniają eksperci Ayming Polska.

Nowy rok przynosi kolejne zmiany w obszarze ubezpieczeÅ„ spoÅ‚ecznych, które bÄ™dÄ… miaÅ‚y istotny wpÅ‚yw na dziaÅ‚alność przedsiÄ™biorstw. Już od stycznia 2017 r. zaczÄ…Å‚ w peÅ‚ni obowiÄ…zywać 5-letni (o poÅ‚owÄ™ krótszy niż do tej pory) okres przedawnienia należnoÅ›ci z tytuÅ‚u skÅ‚adek oraz roszczeÅ„ o zwrot nadpÅ‚aconych skÅ‚adek ZUS. Już wkrótce firmy przyjmujÄ…ce do pracy cudzoziemców ze Wschodu bÄ™dÄ… musiaÅ‚y zmierzyć siÄ™ z nowymi zasadami zatrudniania i wynagradzania tych pracowników. Z kolei w zwiÄ…zku z dążeniem do uszczelnienia systemu ubezpieczeÅ„ spoÅ‚ecznych, w tym roku przedsiÄ™biorstwa powinny liczyć siÄ™ ze wzmożonymi kontrolami ZUS i szczegóÅ‚owÄ… weryfikacjÄ… zawartych umów o dzieÅ‚o.

 1.     Szybsze przedawnienie należnoÅ›ci z tytuÅ‚u skÅ‚adek ZUS i roszczeÅ„ o zwrot nadpÅ‚at

PoczÄ…wszy od stycznia 2012 r., należnoÅ›ci z tytuÅ‚u skÅ‚adek odprowadzanych do organu rentowego ulegajÄ… przedawnieniu po upÅ‚ywie 5 lat liczÄ…c od dnia, w którym minÄ…Å‚ termin ich pÅ‚atnoÅ›ci. Do grudnia ubiegÅ‚ego roku obowiÄ…zywaÅ‚y dwa okresy przedawnienia należnoÅ›ci z tytuÅ‚u skÅ‚adek: 5-letni i 10-letni, a stosowany byÅ‚ okres „korzystniejszy” dla firmy.

Natomiast od stycznia 2017 r., w praktyce przedsiÄ™biorcy bÄ™dÄ… zobowiÄ…zani rozliczyć siÄ™ ze skÅ‚adek co do zasady maksymalnie do 5 lat wstecz. I tak skÅ‚adki za grudzieÅ„ 2012 r. przedawniÅ‚y siÄ™ z dniem 16 stycznia 2017 r., z kolei skÅ‚adki za styczeÅ„ 2013 r. przedawniÄ… siÄ™ z dniem 15 lutego 2017 r. Temu samemu ograniczeniu ulega możliwość dochodzenia przez organ rentowy należnoÅ›ci skÅ‚adkowych sprzed 5 lat. Wspomniana regulacja bÄ™dzie miaÅ‚a istotne znaczenie dla przedsiÄ™biorców, zwÅ‚aszcza w przypadku zidentyfikowania przez nich nienależnie opÅ‚aconych skÅ‚adek na ubezpieczenia spoÅ‚eczne czy też roszczeÅ„ zwiÄ…zanych ze zwrotem nadpÅ‚aconych skÅ‚adek w okresach przeszÅ‚ych.

2.     Nowe zasady zatrudniania i rozliczania cudzoziemców zza wschodniej granicy

Już wkrótce majÄ… obowiÄ…zywać nowe zasady przyjmowania pracowników z BiaÅ‚orusi, Ukrainy, Gruzji, Rosji, MoÅ‚dawii i Armenii. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki SpoÅ‚ecznej, w 2017 r. zostanie wprowadzona nowelizacja  przepisów w zakresie zatrudniania cudzoziemców w Polsce.

IntencjÄ… zapowiadanych zmian jest wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli paÅ„stw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego. Planowane zmiany przepisów majÄ… uszczelnić procedurÄ™ uproszczonÄ… i ograniczyć nadużycia zwiÄ…zane z rejestrowaniem oÅ›wiadczeÅ„ o zamiarze powierzenia pracy w Polsce. Do tej pory przedsiÄ™biorcy chcÄ…c zatrudnić obcokrajowca skÅ‚adali w powiatowym urzÄ™dzie pracy oÅ›wiadczenie o zamiarze powierzenia pracy, które umożliwiaÅ‚o wykonywanie obowiÄ…zków bez zezwolenia przez 6 miesiÄ™cy. Po nowelizacji wymagane bÄ™dzie posiadanie zezwolenia: szeÅ›ciomiesiÄ™cznego na pracÄ™ krótkoterminowÄ… (dla obywateli Ukrainy, BiaÅ‚orusi, Armenii, Gruzji, Rosji i MoÅ‚dawii) oraz oÅ›miomiesiÄ™cznego na pracÄ™ sezonowÄ… (dla obywateli wszystkich paÅ„stw trzecich).

Dokument bÄ™dzie obowiÄ…zywaÅ‚ w danym roku kalendarzowym, a nie jak byÅ‚o do tej pory – w ciÄ…gu kolejnych 12 miesiÄ™cy. Zezwolenie wyda starosta, a uzyskanie dokumentu bÄ™dzie wymagaÅ‚o uiszczenia opÅ‚aty w wysokoÅ›ci 30 zÅ‚, co w przypadku przedsiÄ™biorców zatrudniajÄ…cych na dużą skalÄ™, oznacza wzrost kosztów zatrudnienia. Zgodnie z zapowiadanymi zmianami, wynagrodzenie obcokrajowca bÄ™dzie musiaÅ‚o być porównywalne do wynagrodzenia polskiego pracownika na podobnym stanowisku, a godzinowa stawka nie bÄ™dzie mogÅ‚a być niższa niż tzw. minimalna, która w 2017 r. wynosi 13 zÅ‚. Nawet jeÅ›li przedsiÄ™biorstwo rozpocznie z obcokrajowcem wspóÅ‚pracÄ™ w ramach umowy zlecenia, bÄ™dzie miaÅ‚o obowiÄ…zek przestrzegania wysokoÅ›ci godzinowej stawki, która jest stosowana w przypadku zawierania umów o pracÄ™. Każdy pracownik powinien także podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu. W zwiÄ…zku z powyższym, coraz wiÄ™kszym wyzwaniem zwiÄ…zanym z zatrudnianiem cudzoziemców, stanie siÄ™ rozliczanie ich skÅ‚adek na ubezpieczenia spoÅ‚eczne.

- Już teraz dziaÅ‚y kadr i pÅ‚ac coraz częściej wskazujÄ… na trudnoÅ›ci w zatrudnianiu i rozliczaniu cudzoziemców ze Wschodu. Obszarem, który przysparza szczególnych trudnoÅ›ci, jest sposób zgÅ‚aszania obcokrajowców do ZUS oraz rozliczanie za nich należnych skÅ‚adek na ubezpieczenia spoÅ‚eczne. Firmy nie do koÅ„ca wiedzÄ…, w jaki sposób realizować ten proces, co wymusza czÄ™ste konsultacje z ZUS. BiorÄ…c pod uwagÄ™, że pracownicy z Ukrainy i BiaÅ‚orusi w coraz wiÄ™kszym stopniu uzupeÅ‚niajÄ… deficyt kadrowy na polskim rynku pracy, kwestia trudnoÅ›ci w rozliczaniu ich pracy staje siÄ™ powszechnym problemem, zwÅ‚aszcza w branżach czÄ™sto korzystajÄ…cych z takiego wsparcia, np. transporcie, budownictwie czy przetwórstwie przemysÅ‚owym. Dobra polityka informacyjna mogÅ‚aby skutecznie rozwiÄ…zać ten problem – podkreÅ›la Robert Adamczyk, Project Manager w Dziale UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych i Åšrodowiska Pracy w Ayming Polska.

 3.     Umowy o dzieÅ‚o pod lupÄ… ZUS

W ostatnim czasie ZakÅ‚ad UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych kÅ‚adzie duży nacisk na weryfikacjÄ™ prawidÅ‚owoÅ›ci zawierania umów cywilnoprawnych, zwÅ‚aszcza umów o dzieÅ‚o. W zwiÄ…zku z tym firmy powinny pamiÄ™tać, że wybór okreÅ›lonego rodzaju kontraktu wiąże siÄ™ z koniecznoÅ›ciÄ… przestrzegania obowiÄ…zujÄ…cych przepisów. Charakter prawny umowy okreÅ›la przede wszystkim jej treść oraz warunki i okolicznoÅ›ci towarzyszÄ…ce jej wykonywaniu.

ZUS wskazuje na najważniejsze cechy wyróżniajÄ…ce wÅ‚aÅ›ciwie zawartÄ… i realizowanÄ… umowÄ™ o dzieÅ‚o. SÄ… to m.in.: wÅ‚aÅ›ciwy przedmiot i cel umowy, odpowiedzialność wykonawcy, pewność rezultatu oraz sprawdzian na istnienie wad fizycznych. PrzedsiÄ™biorstwa zawierajÄ…ce umowy o dzieÅ‚o powinny mieć na wzglÄ™dzie wskazane kryteria, ponieważ w toku kontroli ZUS bÄ™dÄ… one szczegóÅ‚owo weryfikowane. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o swobodzie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, od 1 stycznia 2017 r. kontrole ZUS bÄ™dÄ… wszczynane po tzw. wstÄ™pnej analizie ryzyka. BÄ™dzie ona identyfikować obszary podmiotowe i przedmiotowe, w których ryzyko naruszenia przepisów jest najwiÄ™ksze. Firmy nie bÄ™dÄ… już typowane do kontroli w sposób przypadkowy. Teraz to algorytm stosowany przez ZUS może wybrać do weryfikacji tych pÅ‚atników, u których zauważono np. zawarcie znaczÄ…cej liczby umów o dzieÅ‚o.

 - Umowa o dzieÅ‚o jest wciąż jednÄ… z nielicznych, które nie podlegajÄ… oskÅ‚adkowaniu. Sytuacja ta jednak już wkrótce może ulec zmianie. Zgodnie z zapowiedziami rzÄ…du, w ramach uszczelnienia systemu ubezpieczeÅ„ spoÅ‚ecznych, rozważane jest częściowe oskÅ‚adkowanie umów o dzieÅ‚o. Oznacza to, że od takich umów byÅ‚yby odprowadzane skÅ‚adki rentowe i emerytalne (z wyÅ‚Ä…czeniem skÅ‚adki wypadkowej i chorobowej). Ozusowanie umów zleceÅ„ oraz zapowiedź oskÅ‚adkowania umów o dzieÅ‚o to informacja dla firm, że warto poszukać rozwiÄ…zaÅ„ w innych obszarach ubezpieczeÅ„ spoÅ‚ecznych. To może być skÅ‚adka wypadkowa, korzystanie z programów pomocowych skierowanych dla rynku pracy czy modyfikacja elementów systemów motywacyjnych – komentuje Robert Adamczyk, Project Manager w Dziale UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych i Åšrodowiska Pracy w Ayming Polska.

PodsumowujÄ…c, od 2017 r. ZUS bÄ™dzie miaÅ‚ mniej czasu na upomnienie siÄ™ o zalegÅ‚e należnoÅ›ci z tytuÅ‚u skÅ‚adek, ale i przedsiÄ™biorstwa bÄ™dÄ… mogÅ‚y odzyskać ewentualne nadpÅ‚aty maksymalnie do 5 lat wstecz. DziaÅ‚y kadr i pÅ‚ac w firmach zatrudniajÄ…cych cudzoziemców zza wschodniej granicy bÄ™dÄ… coraz częściej siÄ™gać po opinie specjalistów i ZUS, aby mieć pewność, że prawidÅ‚owo rozliczajÄ… pracowników. W 2017 r. na celowniku ZUS na pewno bÄ™dÄ… umowy o dzieÅ‚o, dlatego przedsiÄ™biorstwa powinny z dużą ostrożnoÅ›ciÄ… stosować ten rodzaj umowy cywilnoprawnej. Co jeszcze przyniesie 2017 r.? Przekonamy siÄ™ wkrótce.

 

 

Ayming to miÄ™dzynarodowa grupa doradcza, powstaÅ‚a z poÅ‚Ä…czenia Alma Consulting Group i Lowendalmasaï, Å›wiadczÄ…ca usÅ‚ugi Business Performance Consulting w 16 krajach w Europie, Azji i Ameryce PóÅ‚nocnej. Ayming Polska wspiera przedsiÄ™biorstwa w uzyskiwaniu oszczÄ™dnoÅ›ci i zwiÄ™kszaniu wyników organizacji, oferujÄ…c profesjonalne doradztwo strategiczne i operacyjne w zakresie: podatków i opÅ‚at, obszaru ubezpieczeÅ„ spoÅ‚ecznych i Å›rodowiska pracy, produktów energetycznych i zakupów niestrategicznych oraz dotacji i ulg B+R. WiÄ™cej: www.ayming.pl

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.26.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie