Nawet podstawowe ubezpieczenie domu nie jest wymagane przez prawo, ale będzie koniecznością na przykład przy kredycie hipotecznym. Sprawdź, co wpływa na cenę ubezpieczenia domu od ognia i innych zdarzeń losowych, o czym warto pamiętać przed zakupem polisy oraz jakie dodatkowe ubezpieczenie warto rozważyć.
Co może obejmować ubezpieczenie domu?
Ubezpieczenie domu od zdarzeń losowych to podstawowe zabezpieczenie nieruchomości. Zwykle obejmuje ochronę murów i elementów stałych budynku w takich przypadkach jak między innymi pożar, przepięcie, zalanie, obfite opady deszczu, śniegu lub gradu, połamane drzewa czy uderzenie pioruna.
Można je też rozszerzyć na pomieszczenia przynależne (np. piwnica i garaż) oraz inne budynki na posesji oraz jej wyposażenie stałe. Dobre ubezpieczenie na dom może jednak również obejmować znacznie więcej niż tylko podstawowa ochrona, czyli na przykład dodatkowe ubezpieczenie:
- assistance dla domu 24/7 (pomoc fachowca w razie awarii);
- ruchomości (np. meble, sprzęt AGD i RTV oraz przenośne urządzenia elektroniczne);
- elementów szklanych;
- od kradzieży z włamaniem, rabunku i dewastacji;
- OC w życiu prywatnym dla domowników.
Ubezpieczenie domu od ognia i innych zdarzeń losowych – cena polisy a cechy nieruchomości
Przy standardowym ubezpieczeniu domu od ognia i innych zdarzeń losowych cena najczęściej wyniesie w granicach 250-500 zł. Może też jednak być wyższa, bo składka jest ustalana indywidualnie, a jej wysokość zależy od różnych czynników. Przede wszystkim od sumy ubezpieczenia, która powinna być jak najbliższa wartości nieruchomości. Na wartość tę wpływają z kolei między innymi:
- lokalizacja nieruchomości;
- powierzchnia użytkowa (metraż);
- rok budowy i stan techniczny domu;
- trendy na rynku nieruchomości.
Ubezpieczyciele biorą też pod uwagę choćby rodzaj konstrukcji budynku (zwłaszcza, czy jest ona drewniana, czy murowana), a także historię ubezpieczenia oraz szkody powstałe w ostatnich latach. Rzecz jasna, rozszerzenie zakresu i przedmiotu ubezpieczenia również zwiększy wysokość składki.
Ubezpieczenie domu od zdarzeń losowych – o czym warto pamiętać?
W świetle polskiego prawa ubezpieczenie domu od ognia i innych zdarzeń losowych nie jest obowiązkowe. W przypadku finansowania kredytem hipotecznym banki wymagają jednak takiej polisy. Nawet wtedy można jednak wybrać dowolne ubezpieczenie, które spełnia minimalne wymagania kredytodawcy i dokonać cesji na bank.
Przy wyborze polisy warto też zwrócić szczególną uwagę na wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności, które zawarte są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Na przykład, czy ubezpieczenie zapewnia ochronę przy szkodach powstałych w wyniku niedbalstwa (np. pożar, którego przyczyną był niewygaszony kominek).
Wyłączenia mogą obejmować wiele różnych sytuacji, na przykład przenikanie wód z gruntu i przemarzanie elementów konstrukcyjnych budynku, działanie pleśni. Niekiedy też, zwłaszcza w sytuacjach takich jak choćby powódź, ubezpieczyciele stosują karencję. Ochrona zacznie więc działać na przykład dopiero miesiąc po podpisaniu umowy.
(materiał partnera)