17.01.2015

UE i Rosja dogadujÄ… siÄ™ w sprawie zniesienia embarga?

Rosyjska służba fitosanitarna - Rosselhoznadzor - opublikowała w piątek,16 stycznia br., fragment korespondencji, w której komisarz Dyrektor Generalny Dyrekcji Generalnej Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Europejskiej Ladislav Miko, prosi o omówienie mechanizmów kontroli produktów w przypadku odstąpienia przez Rosję od embarga na niektóre produkty z Unii Europejskiej

KorespondencjÄ™ omawia też "Times". Wnika z niej, że Komisja Europejska prosi RosjÄ™ o zniesienie embarga przynajmniej na wybrane rodzaje nabiaÅ‚u i produktów miÄ™snych, produktów tradycyjnych i niszowych, tÅ‚uszczu, podrobów, miÄ™sa i ziemniaków. Ladislav Miko, pisze o caÅ‚ej gamie produktów objÄ™tych embargiem: przysmaki, wybrane produkty mleczne i miÄ™sa, podroby i inne. "Wierzymy, że w celu powrotu do sytuacji sprzed wprowadzenia zakazu, możnaby wznowić obrót na podstawie certyfikatów dziaÅ‚ajÄ…cych w UE i kontroli przez kraj przywozu, tj. RosjÄ™. SzczegóÅ‚y techniczne dotyczÄ…ce wymagaÅ„ UE i Unii Celnej i szczegóÅ‚y ich wykonania w kraju - czÅ‚onku UE i kraju przywozu (RosjÄ™) mogÄ… być dostosowane zgodnie z wymogami " - czytamy w liÅ›cie.
Komisarz Miko proponuje również, aby wznowić handel ziemniakami jadalnymi "na wzór handlu sadzeniakami”. Proponuje siÄ™ przeprowadzanie kontroli w europejskich szkóÅ‚kach, które chcÄ… dostarczać swoje produkty Federacji Rosyjskiej. KE zaproponowaÅ‚a, miÄ™dzy innymi, także wspóÅ‚pracÄ™ na rzecz walki z przemytem na teren Rosji produktów pochodzenia zwierzÄ™cego, które sÄ… zakażone wirusem afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„ – pisze Ladislav Miko. W szczególnoÅ›ci podkreÅ›la istniejÄ…ce obawy europejskich producentów, co do braku przejrzystoÅ›ci ze strony wÅ‚aÅ›ciwych wÅ‚adz BiaÅ‚orusi w tej sprawie. Komisja Europejska wyraziÅ‚a gotowość do wspóÅ‚pracy z Rosselchoznadzor w zwalczaniu takich nielegalnych dostaw.

Przedstawicielka Rosselchoznadzoru, Julia Mills, powiedziaÅ‚a agencji RBC, że propozycja dotyczy produktów, które podlegajÄ… zakazowi w zwiÄ…zku z wprowadzeniem przez RosjÄ™ kontrsankcji z 7 sierpnia 2014 roku. Jednakże, dodaÅ‚a, decyzja o zniesieniu sankcji i dopuszczeniu produktów na terytorium Rosji "na pewno nie leży w kompetencji Rosselchoznadzoru”

Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej oświadczyło na razie tylko tyle, że nie będzie wyznaczać nowych ograniczeń na dostawy żywności. Zostało to ogłoszone przez ministra Nikołaja Fedorowa na konferencji prasowej w Berlinie, w odpowiedzi na dziennikarskie pytanie o ewentualnym zniesieniu embarga.
Minister zauważyÅ‚, że zmiany w zakresie ewentualnego embarga mogÄ… dotyczyć wybranych krajów: "To jest możliwe, jeÅ›li, na przykÅ‚ad, Grecja bÄ™dzie zmuszona do wycofania siÄ™ z UE. BÄ™dziemy budować relacje z niÄ…, to jest potencjalny partner. "

Nie zabrzmiaÅ‚o to optymistycznie. Szef rosyjskiego resortu rolnictwa zauważyÅ‚ przy tym, że „po roku lub dwóch nieobecnoÅ›ci okreÅ›lonych dostawców żywnoÅ›ci z UE na rynku rosyjskim, trudno bÄ™dzie im powrócić na rynek rosyjski i odzyskać dawnÄ… pozycjÄ™, ponieważ do tego czasu zostanie zajÄ™ty przez inne kraje”
Fiodorow dodaÅ‚ też, że wiele krajów europejskich poniosÅ‚o duże straty z powodu zakazu dostaw niektórych towarów do Federacji Rosyjskiej. „Teraz, kilka krajów UE zwraca siÄ™ z proÅ›bÄ… o możliwość rozszerzenia swojej obecnoÅ›ci na rynku rosyjskim kosztem tych produktów, które nie sÄ… objÄ™te embargiem”.
WÅ›ród tych paÅ„stw sÄ… m.in. zapobiegliwi Francuzi, którzy już zdążyli wysÅ‚ać próbne transporty bydÅ‚a z Francji do Rosji, przeznaczone do rozrodu i hodowli zwierzÄ…t. Uprzejmie poinformowaÅ‚ sam francuski minister rolnictwa. Jak to siÄ™ staÅ‚o, że bydÅ‚o wysÅ‚ano do Rosji wczeÅ›niej niż zostaÅ‚a ogÅ‚oszona oficjalnie zgoda, wiedzÄ… o tym pewnie tylko Rosjanie i Francuzi. Francuskie Ministerstwo Rolnictwa w oÅ›wiadczeniu „wyraziÅ‚o nadziejÄ™, że obecna decyzja pomoże znacznie zwiÄ™kszyć eksport do Rosji."
„Warunkiem wznowienia dostaw woÅ‚owiny oraz drobiowych produktów ubocznych z Francji, Danii, WÅ‚och i Holandii jest dostarczenie przez te kraje dodatkowych gwarancji produktów bezpieczeÅ„stwa, w szczególnoÅ›ci po ustanowieniu peÅ‚nej identyfikowalnoÅ›ci produktów ze zwierzÄ™cia, z którego zostaÅ‚y wykonane. Poza tym, przed rozpoczÄ™ciem dostaw, zakÅ‚ady bÄ™dÄ… sprawdzane przez Rosselchoznadzor" - powiedziaÅ‚ Alexeenko, przyznajÄ…c, że kontrole w przedsiÄ™biorstwach europejskich już siÄ™ rozpoczęły

Czy w zamian UE złagodzi swoje sankcję?

WyglÄ…da na to, że UE jest gotowa do stopniowego usuniÄ™cia sankcji wobec Rosji. W ub. tygodniu, gdy parlament europejski uchwalaÅ‚ kolejnÄ… rezolucje wzywajÄ…ca do utrzymania sankcjo wobec Rosji, niemiecka gazeta biznesowa „Deutsche Wirtschafts Nachrichten”, pisaÅ‚a: „Unia Europejska planuje stopniowe zniesienie sankcji przeciwko Rosji” – w taki oto – prawie sensacyjny – tytuÅ‚ zaopatrzyÅ‚a swój komentarz

Periodyk ten, odwoÅ‚ujÄ…c siÄ™ do amerykaÅ„skiej „Wall Street Journal”, donosiÅ‚, że na szczytach wÅ‚adzy w Brukseli przygotowano pewny „dyskusyjny dokument” o charakterze roboczym, zawierajÄ…cy propozycje odnoÅ›nie Å‚agodzenia presji gospodarczej wywieranej wobec Federacji Rosyjskiej. Z tego doniesienia wynika również, że to swoiste ad memoire już wysÅ‚ano do rzÄ…dów krajów unijnych. Ponadto, ma on być zgÅ‚oszony pod dyskusjÄ™ szefów MSZ paÅ„stw unijnych – ich spotkanie zaplanowano na 19 stycznia.
W „dyskusyjnym dokumencie” podkreÅ›la siÄ™, że kroki, przedsiÄ™wziÄ™te przeciwko Rosji w zwiÄ…zku ze „spornym problemem” Krymu, powinny pozostać bez zmian, ale za o pozostaÅ‚e sankcje ( naÅ‚ożone po dziaÅ‚aniach wojennych na wschodzie Ukrainy, mogÄ… być zniesione częściowo. W pierwszej kolejnoÅ›ci, ich zdaniem, należy uÅ‚atwić sytuacjÄ™ banków rosyjskich, bo - w stanie szczególnie rozpaczliwym wskutek sankcji - znalazÅ‚y siÄ™ m.in. banki wÅ‚oskie.

Deutsche Wirtschaftsnachrichten pisze, że w dokumencie, który ma być przedÅ‚ożony 19 stycznia ministrom spraw zagranicznych paÅ„stw UE, napisano, iż, "UE chce podjąć aktywne dziaÅ‚ania, by różne wzajemne interesy bÄ™dÄ… zsynchronizowane". Znajduje siÄ™ tam m.in. propozycja rozmowy z RosjÄ… na temat wspóÅ‚pracy miÄ™dzy UE i EurazjatyckÄ… UniÄ… GospodarczÄ… Rosji, BiaÅ‚orusi, Kazachstanu i Armenii (EWEA), która zaczęła funkcjonować od 1 stycznia br. WedÅ‚ug Deutsche Wirtschaftsnachrichten ”UE wyraziÅ‚a nadziejÄ™, że wspóÅ‚praca ta może prowadzić do rozwoju nowych rynków".

Gazeta dochodzi również do wniosku, że w obliczu grożącej Rosji recesji i niezadowalajÄ…cego bynajmniej stanu gospodarczego krajów należących do strefy euro Unia Europejska zamierza poÅ‚ożyć kres zaistniaÅ‚ej sytuacji, i to jak najszybciej. Chodzi nie o powrót do dotychczasowego stanu rzeczy („business as usual”), lecz o stopniowe unormowanie stosunków z RosjÄ…. Chociaż, zdaniem źródÅ‚a amerykaÅ„skiego, podczas spotkania europejskich ministrów spraw zagranicznych nie zaplanowano podejmowania jakichkolwiek decyzji ostatecznych, sam fakt pojawienia siÄ™ „dyskusyjnego dokumentu” oznacza pierwszÄ… poważniejszÄ… próbÄ™ ze strony Unii Europejskiej skierowania stosunków z RosjÄ… w normalny nurt.

Warunkiem jest "uznanie przez RosjÄ™ ukÅ‚adu o stowarzyszeniu miÄ™dzy UkrainÄ… a UE", a także "osiÄ…gniÄ™cie dÅ‚ugotrwaÅ‚ego rozejmu i ustabilizowania sytuacji w procesie rozliczeÅ„ z UkrainÄ… i realizacji umów zawartych w MiÅ„sku."
Sytuacja - jak wiadomo - wcale nie normalizuje siÄ™. Jeszcze gorzej z umowÄ… stowarzyszeniowÄ…. Jak na razie nie uznaje jej ani Rosja, ani … wiÄ™kszość paÅ„stw - czÅ‚onków UE! Tak przynajmniej wynika ze sÅ‚ów Kostiantyna Jelisiejeva, ambasadora Ukrainy przy UE, który udzieliÅ‚ wywiadu, w niedzielÄ™, 11.01.15r dla ukraiÅ„skiej agencji UNIAN, w którym skrytykowaÅ‚ UE i szefa spraw zagranicznych FedericÄ™ Mogherini za „dokonywanie uwertury wobec Rosji”.
Najbardziej zaskakujÄ…ce byÅ‚o stwierdzenie Jelisiejeva, że ukÅ‚ad o stowarzyszeniu jego kraju z UE, który zostaÅ‚ podpisany w dniu 27 czerwca 2014 roku do tej pory ratyfikowaÅ‚o tylko 11 krajów UE”. WÅ›ród opieszaÅ‚ych znajdujÄ… siÄ™ takie potÄ™gi, oficjalnie miÅ‚ujÄ…ce swym sercem caÅ‚ym UkrainÄ™, jak Niemcy, Wielka Brytania i Francja.
"To nie tylko prawna, ale także kwesta polityczna, bo czym wczeÅ›niej umowa zostanie ratyfikowana i wejdzie w życie, to  bÄ™dzie silniejsza pozycja Ukrainy w negocjacjach z innymi partnerami, w tym z RosjÄ…, a mniej zÅ‚udzeÅ„ Moskwy. Mam wiÄ™c nadziejÄ™, że duże paÅ„stwa czÅ‚onkowskie UE, które oczekujÄ… na ratyfikacjÄ™ - Niemcy, WielkÄ… BrytaniÄ™ i Francja – wywiążą siÄ™ ze swych zobowiÄ…zaÅ„ politycznych” – powiedziaÅ‚ ambasador Ukrainy przy UE zgodnie z angielskÄ… - wersjÄ… stenogramów cytowanych przez UNIAN.

Umowę ratyfikowała m.in. Polska i Parlament Europejski. Dziwne jest zatem zachowanie europejskich potęg.

Jan Wyganowski
Na fot.Rosyjski sklep

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.17.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
17.07.2024

Szukam pracy

16.07.2024

sprzedawca

16.07.2024

KASJER/SPRZEDAWCA

16.07.2024

Hydraulik

Dodaj nowe og³oszenie