Z dniem 18 czerwca br. ukraińskie inspekcje weterynaryjna i fitosanitarna przeanalizowały warunki importu żywca wieprzowego i produktów wieprzowych z terytorium Polski i zezwoliły na wwóz na Ukrainę żywca tego rodzaju, mięsa i produktów wieprzowych z Polski, z wyłączeniem województwa podlaskiego - napisano w komunikacie ukraińskiego ministerstwa.
Dziwne, że nadal ukraiÅ„skim zakazem objÄ™te jest caÅ‚e województwo podlaskie, choć strefa buforowa obejmuje obecnie tylko kilka powiatów.
Ukraina wprowadziÅ‚a embargo na import polskiej wieprzowiny 17 lutego, natychmiast po wykryciu w Polsce wirusa afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„ u dwóch dzików, ale nie wstrzymaÅ‚a handlu z RosjÄ… czy BiaÅ‚orusiÄ…, gdzie ASF wystÄ™puje u Å›wiÅ„. O woÅ‚owinie w ukraiÅ„skim komunikacie ani sÅ‚owa. A jeszcze 10 czerwca minister Sawicki byÅ‚ peÅ‚en optymizmu.
- Wszystko wskazuje na to, że z dniem 17 czerwca wieprzowina i woÅ‚owina bez koÅ›ci bÄ™dÄ… mogÅ‚y być normalnie eksportowane na teren Ukrainy, natomiast woÅ‚owina z koÅ›ciÄ… – pod koniec trzeciego kwartaÅ‚u tego roku – oÅ›wiadczyÅ‚ minister po spotkaniu ze swym ukraiÅ„skim odpowiednikiem.
Zakaz importu woÅ‚owiny obowiÄ…zuje od 2007 r. po wykryciu choroby szalonych krów.
- Okres badania zwierzÄ…t na tÄ™ chorobÄ™ wynosi powyżej 6 lat, a wiÄ™c widać wyraźnie, że mÅ‚ode bydÅ‚o powinno być eksportowane bez żadnych ograniczeÅ„ i Ukraina żadnych ograniczeÅ„ na PolskÄ™ stosować nie powinna – mówiÅ‚ 10 czerwca minister.
Eksport mniejszy o 20 proc.
Embargo na polskÄ… wieprzowinÄ™ nadal obowiÄ…zuje w ponad 20 krajach Å›wiata. Obecnie Polska może eksportować wieprzowinÄ™ do wszystkich krajów Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Hongkongu i Wietnamu. Nic dziwnego, że eksport miÄ™sa w porównaniu z ubiegÅ‚ym rokiem jest niższy o blisko 20 proc., gÅ‚ównie przez zakaz importu miÄ™sa do wielu krajów, gÅ‚ównie na Wschodzie. Przedstawiciele branży podkreÅ›lajÄ…, że jeÅ›li nie uda siÄ™ odzyskać rynków wschodnich i azjatyckich, to w kolejnych miesiÄ…cach spadek może być jeszcze wiÄ™kszy. W 2013 roku m.in. na rynki Chin, Rosji i Ukrainy trafiÅ‚o niemal 190 tys. ton wieprzowiny o wartoÅ›ci 1,7 mld zÅ‚.
Dla polskiego eksportu niezmiernie ważne sÄ… Chiny, bo to ogromny rynek, w dodatku wchÅ‚aniajÄ…cy te części Å›wini, jak uszka, nóżki, których nikt inny nie chce. W ubiegÅ‚ym roku sprzedaliÅ›my do Chin prawie 52 tys. ton miÄ™sa za 68 mln euro. Dla porównania: do Japonii eksport wyniósÅ‚ 25 tys. ton wieprzowiny (za 76 mln euro), a do Korei PoÅ‚udniowej – blisko 10 tys. ton (23 mln euro). Przy czym do Chin – przed wprowadzeniem restrykcji eksportowych – miÄ™so sprzedawaÅ‚o 10 zakÅ‚adów, do Japonii – 41, Korei – 26, a na Tajwan – 23 przetwórnie miÄ™sa. Część firm prowadziÅ‚a sprzedaż do wszystkich tych paÅ„stw.
ZakÅ‚ady miÄ™sne wypowiadajÄ… umowy rolnikom z terenów dotkniÄ™tych ASF
Tymczasem Krajowa Rada Izb Rolniczych alarmuje i apeluje do ministra rolnictwa o lepszÄ… ochronÄ™ interesów producentów trzody z terenów, na które zostaÅ‚y naÅ‚ożone ograniczenia po wystÄ…pieniu ognisk ASF. ZakÅ‚ady miÄ™sne wypowiadajÄ… bowiem tym producentom umowy kontraktacyjne, przez co zmuszajÄ… ich do sprzedaży Å›wiÅ„ po cenach znacznie niższych niż koszty produkcji.
KRIR w piÅ›mie skierowanym do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawia aktualnÄ… sytuacjÄ™ producentów trzody chlewnej z Podlasia. W liÅ›cie czytamy, że: „zakÅ‚ady miÄ™sne jednostronnie wypowiadajÄ… umowy kontraktacyjne i programowe z cenÄ… negocjacyjnÄ… na dostawy tuczników od producentów trzody chlewnej z terenów objÄ™tych ograniczeniami zwiÄ…zanymi z afrykaÅ„skim pomorem Å›wiÅ„.
W pismach kierowanych do podlaskich producentów trzody zakÅ‚ady przedstawiajÄ…, iż Decyzja Wykonawcza KE 2014/178 z 27 marca 2014 uniemożliwia im realizacjÄ™ zawartych umów do czasu zniesienia ograniczeÅ„, czyli przynajmniej do grudnia 2017 r. Wypowiadanie umów przez zakÅ‚ady miÄ™sne zmusza rolników do sprzedaży swoich zwierzÄ…t poÅ›rednikom po cenach znacznie zaniżonych, które ksztaÅ‚tujÄ… siÄ™ na poziomie 3,50-3,90 zÅ‚/kg.”
KRIR nie ukrywa, że sytuacjÄ™ mogÅ‚oby rozwiÄ…zać przedÅ‚użenie terminu obowiÄ…zywania decyzji KE w zakresie rekompensat. WedÅ‚ug rozporzÄ…dzenia wykonawczego Komisji (UE) NR 324/2014 z dnia 28 marca 2014 r. producenci wieprzowiny z terenów dotkniÄ™tych restrykcjami w zwiÄ…zku z ASF mogli ubiegać siÄ™ o przyznanie pomocy finansowej, w odniesieniu do zwierzÄ…t poddanych ubojowi tylko od dnia 26 lutego 2014 r. do dnia 25 maja 2014 r.
Jan Wyganowski