07.12.2014

Umowy UE o wolnym handlu szansą, czy zagrożeniem dla Polski?

Przyśpieszeniu wyjścia z recesji i ożywieniu gospodarczemu w UE mają pomóc umowy o handlu z szeregiem państw niestowarzyszonych. Istotnym aspektem, który przyczynia się do wzrostu unijnej, w tym polskiej, konkurencyjności jest zawieranie przez Unię Europejską (UE) umów o strefach wolnego handlu (SWH) z państwami trzecimi.

MajÄ… one na celu zwiÄ™kszenie możliwoÅ›ci eksportowych producentów unijnych, w tym polskich. W praktyce, SWH ma także na celu zapewnienie korzystnych warunków dla sprzedaży polskich towarów i usÅ‚ug na rynkach pozaunijnych i ich konkurencyjność na rynku unijnym. Rok 2015 ma przynieść w tej mierze spore zmiany.

Kanada

Już pod koniec wrzeÅ›nia 2014 roku sfinalizowano umowÄ™ o partnerstwie strategicznym oraz umowÄ™ o wolnym handlu UE - Kanada. Na podstawie umowy, zniesione majÄ… zostać prawie wszystkie bariery celne i pozataryfowe, zliberalizowany ma zostać handel usÅ‚ugami. Komisja Europejska szacuje, że w ciÄ…gu siedmiu lat od wprowadzenia dokumentu w życie, gospodarka Wspólnoty zyska na tym ponad 11,5 miliarda euro, a Kanady ponad 8 miliardów euro. Jak informowaÅ‚y kanadyjskie media, ostateczne uzgodnienia byÅ‚y możliwe dziÄ™ki wynegocjowaniu podwojenia bezcÅ‚owego eksportu unijnych - w tym polskich - serów (z 20 tys. ton do 37 tys. ton rocznie) w zamian za dostÄ™p do rynku UE dla kanadyjskich eksporterów miÄ™sa woÅ‚owego i wieprzowego. DostÄ™p do kanadyjskiego rynku otrzymaÅ‚y już m.in. polskie jabÅ‚ka.

USA

TrwajÄ… już negocjacje z USA w sprawie umowy o wolnym handlu. Być może zakoÅ„czÄ… siÄ™ w 2015 roku. Komisja Europejska szacuje, że efekt ekonomiczny transatlantyckiej strefy wolnego handlu, to dla firm UE, wedÅ‚ug różnych szacunków, od 100 do 120 mld euro rocznie dodatkowego dochodu. Nieco mniejsza kwota jest przewidywana dla Stanów Zjednoczonych. JeÅ›li siÄ™ powiedzie, TTIP obejmie ponad 40% Å›wiatowego PKB. Zwolennicy umowy zwracajÄ… uwagÄ™ na analizy, które wskazujÄ… na to, że ukÅ‚ad o wolnym handlu spowoduje przyspieszenie wzrostu gospodarczego UE i USA odpowiednio o 0,55 i 0,3 proc. Z kolei eksport z UE do USA może wzrosnąć o 2 i 5,8 proc. w odwrotnym kierunku.

Prognozy UE i USA

W wyniku umowy, zgodnie z obietnicami Komisji Europejskiej, każdego roku portfel rodziny skÅ‚adajÄ…cej siÄ™ z 4 osób bÄ™dzie powiÄ™kszaÅ‚ siÄ™ o 545 euro. Mniej unijnÄ… rodzinÄ™ bÄ™dzie kosztować importowana z USA np. elektronika, ubrania i samochody - tak prognozuje z kolei Komisja Europejska

CaÅ‚kiem inna prognozÄ™ zaprezentowaÅ‚ w listopadzie 2014 roku amerykaÅ„ski Instytut Rozwoju Globalnego i Åšrodowiska przy Uniwersytecie Tufts w stanie Massachusetts (ang. Global Delevopment and Environment Institute, Tufts University, Massachusetts). JeÅ›li chodzi o obiecane powiÄ™kszenie portfela rodzinnego, to wedÅ‚ug prognozy naukowców z Massachusetts, nie dajÄ… one powodów do optymizmu unijnym rodzinom.. W Niemczech Å›redni roczny dochód przypadajÄ…cy na rodzinÄ™ zmniejszy siÄ™ o 3402 euro, we Francji - o 5518, w krajach Europy PóÅ‚nocnej – o 4848 euro. Tymczasem amerykaÅ„ski partner, wedÅ‚ug raportu, stanie siÄ™ bezspornym zwyciÄ™zcÄ…. Wszystkie prognozowane wskaźniki Stany zjednoczone majÄ… - ze znakiem plus.

Polskie szanse

Jacek Krawczyk, wiceprzewodniczÄ…cy Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-SpoÅ‚ecznego i szef Grupy PrzedsiÄ™biorców w EKES, w wywiadzie dla unijnego portalu Euroactiv, powiedziaÅ‚ m.in., że „(..)Wszystkie analizy KE wskazujÄ…, że to kraje baÅ‚tyckie bÄ™dÄ… procentowo najwiÄ™kszymi beneficjentami TTIP. A dla Polaków, którzy coraz częściej inwestujÄ… za granicÄ…, dziÄ™ki TTIP rozwój ich firm bÄ™dzie znacznie Å‚atwiejszy. Szacuje siÄ™, że eksport i import do USA, dziÄ™ki TTIP, wzroÅ›nie w Polsce o ponad 30 proc. Dzisiaj wynosi on stosunkowo niewiele - zaledwie 2 proc. w naszym koszyku wymiany handlowej. Umowa o wolnym handlu stworzy nam wiÄ™c nowe warunki do wzrostu. (...) W Polsce przede wszystkim przemysÅ‚ metalowy, maszynowy, przemysÅ‚ urzÄ…dzeÅ„ transportowych, jak również polski przemysÅ‚ lotniczy mogÄ… stać siÄ™ ogromnym beneficjentem TTIP. Zgodnie z dokumentami Komisji, prognoza wzrostu gospodarczego po przyjÄ™ciu TTIP w sektorze rolnictwa wynosi ponad 6 proc. Jest to wiÄ™c też kolejna szansa dla Polski” – uważa polski ekspert.

Europosłanka pyta

Problem w tym, że negocjacje objÄ™te sÄ… tajemnicÄ…. Niewiele wiedzÄ… na ten temat nawet europosÅ‚owie. StÄ…d też polska europosÅ‚anka Anna Fatyga (PiS) skierowaÅ‚a 3 grudnia 2014 roku interpelacjÄ™ w tej sprawie do Komisji Europejskiej. Czytamy w niej m.in.: „Od ponad roku negocjowane jest Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP). Opinia publiczna poza ogólnymi informacjami o milionach miejsc pracy i miliardach euro zysku dla przemysÅ‚u oraz lakonicznymi szczegóÅ‚ami niektórych uzgodnionych już zapisów, nie ma możliwoÅ›ci zdobycia informacji o porozumieniu majÄ…cym na celu stworzenia najwiÄ™kszej na Å›wiecie strefy wolnego handlu. O podobnych problemach informowali także delegaci parlamentów narodowych podczas ostatniego posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W zwiÄ…zku z powyższym, zwracam siÄ™ do KE z nastÄ™pujÄ…cymi pytaniami:
1. Jakie kroki Komisja zamierza podjąć, aby lepiej informować obywateli paÅ„stw czÅ‚onkowskich o przebiegu negocjacji i wpÅ‚ywie negocjowanych postanowieÅ„ na ich życie, zwiÄ™kszajÄ…c transparentność negocjacji, aby nie powtórzyÅ‚a siÄ™ sytuacja z oprotestowanymi przez spoÅ‚eczeÅ„stwa paÅ„stw czÅ‚onkowskich zapisami Anti-Counterfeiting Trade Agreement?
2. W jaki sposób Komisja Europejska dba, aby w procesie negocjowania TTIP zapewnione byÅ‚y interesy wszystkich paÅ„stw czÅ‚onkowskich?”

Amerykański węgiel w unijnych piecach?

Tymczasem to nie obiecane przez ObamÄ™ Å‚upki majÄ… uniezależnić EuropÄ™ od Rosji, ale amerykaÅ„ski wÄ™giel może stać siÄ™ gÅ‚ównym paliwem europejskich ciepÅ‚owni i elektrowni i uzależni je od USA. Po "rewolucji" Å‚upkowej amerykaÅ„skie koncerny przestawiÅ‚y swoje elektrownie wÄ™glowe na gaz, a tani amerykaÅ„ski wÄ™giel już powÄ™drowaÅ‚ do Europy.
Ku uciesze firm europejskich i amerykaÅ„skich eksporterów, ale ku przerażeniu ekologów, amerykaÅ„ski wÄ™giel, o wysokiej zawartoÅ›ci siarki, ma już popyt na rynkach europejskich - donosi Wall Street Journal. Dziennik zauważa, że dzieje siÄ™ tak zarówno z powodu Å‚upków, jak i w zwiÄ…zku z zaostrzeniem norm emisji CO2 w Stanach Zjednoczonych. Wiele elektrowni w Stanach Zjednoczonych zmniejsza wykorzystanie wÄ™gla w oczekiwaniu na wejÅ›cie w życie nowych norm ochrony Å›rodowiska w 2015 roku. Dla lokalnych producentów wÄ™gla oznacza to ogromne trudnoÅ›ci, bo już udziaÅ‚ tego paliwa w bilansie energetycznym kraju spadÅ‚ z 55% w 1990 roku do 39%.
Nieodebrany przez elektrownie amerykaÅ„skie "brudny" wÄ™giel, jest jak najbardziej jednym z „czystszych" źródeÅ‚ energii na Å›wiecie, a szczególnie w Europie - kpi Wall Street Journal. Eksport wÄ™gla z USA do UE w 2013 r. osiÄ…gnÄ…Å‚ bowiem poziom 47,2 mln ton wobec 13,6 milionów ton dziesięć lat wczeÅ›niej, co pozwoliÅ‚o USA stać siÄ™ drugim, po Rosji, eksporterem wÄ™gla do Europy. W zwiÄ…zku z sankcjami i niechÄ™ciami wobec Rosji, amerykaÅ„skie firmy mogÄ… stać siÄ™ liderem na europejskim rynku wÄ™gla - pisze amerykaÅ„ski dziennik.

Od 2003 do 2013 eksport wÄ™gla tylko Wielkiej Brytanii wzrósÅ‚ ponad 10 razy, a niemiecka E.ON, grupujÄ…ca 15 najwiÄ™kszych firm Niemiec, kupuje w USA już 17% zużywanego wÄ™gla, tj. ponad 4 mln ton, wobec zaledwie 800 tysiÄ™cy ton w 2010 roku. "Przed kryzysem, Europa aktywnie wspieraÅ‚a różne przedsiÄ™wziÄ™cia w celu ochrony Å›rodowiska, ale potem, gdy nastÄ…piÅ‚ spadek gospodarki, a Europejczycy nie byli przygotowani na wysokie ceny energii elektrycznej zaczÄ™li wracać do wÄ™gla" – wyjaÅ›nia dla Wall Street Journal analityk Daniel Rohr.

AmerykaÅ„ski wÄ™giel w Europie jest taÅ„szy od wydobywanego na Kontynencie, choć sÄ…, na razie, taryfy celne. AmerykaÅ„ska Foresight Energia, gÅ‚ówny dostawca wÄ™gla dla elektrowni cieplnych w brytyjskim mieÅ›cie Drax, oferuje wÄ™giel po 65 dolarów za tonÄ™, podczas gdy tona wÄ™gla z kopalni w pobliskim Yorkshire kosztuje okoÅ‚o 80 dolarów. Przy takiej cenie, nie wytrzyma żadna polska kopalnia.

AmerykaÅ„ski ”koÅ„ trojaÅ„ski”?

Unijne zwiÄ…zki zawodowe i organizacje ekologiczne twierdzÄ…, że umowa prowadzi do obniżenia standardów ochrony Å›rodowiska, bezpieczeÅ„stwa, do jeszcze wiÄ™kszego bezrobocia w UE. Tanie towary amerykaÅ„skie „zalejÄ…” europejski rynek, ludzie stracÄ… pracÄ™ i w konsekwencji, za kilka lat, nie bÄ™dzie ich stać nawet na niedrogie amerykaÅ„skie dobra konsumpcyjne.
JesieniÄ… 2014 roku przez EuropÄ™ przetoczyÅ‚a siÄ™ fala protestów przeciwko strefie wolnego handlu miÄ™dzy USA a UE. W akcji uczestniczyÅ‚o co najmniej 400 miast w 24 paÅ„stwach Unii Europejskiej. Protestowano m.in. w Niemczech, Francji, WÅ‚oszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Europejczycy obawiajÄ… siÄ™, że porozumienie negatywnie wpÅ‚ynie na jakość produktów i bezpieczeÅ„stwo towarów, a także umożliwi prywatyzacjÄ™ usÅ‚ug komunalnych. W jednym z niemieckich miast mieszkaÅ„cy przenieÅ›li po ulicach konia trojaÅ„skiego, symbolizujÄ…cego obawy, jakie powoduje podpisanie porozumienia.

W Wielkiej Brytanii obiekcje dotyczÄ… groźby obniżenia standardów produktów i usÅ‚ug. ZwiÄ…zki zawodowe domagajÄ… siÄ™ stosowania zawsze wyższego standardu, obojÄ™tnie, czy unijnego, czy amerykaÅ„skiego. Obawy zwiÄ…zkowców budzi też zagrożenie paÅ„stwowej sÅ‚użby zdrowia, jeÅ›li doszÅ‚oby do deregulacji rynku usÅ‚ug medycznych. Już od dwóch lat w niektórych rejonach Wielkiej Brytanii dziaÅ‚ajÄ… prywatne firmy amerykaÅ„skie, sprzedajÄ…ce usÅ‚ugi medyczne paÅ„stwowej sÅ‚użbie zdrowia i prowadzÄ…ce przychodnie lekarzy domowych.

Wszyscy protestowali przeciwko negocjacjom miÄ™dzy UE i USA w celu stworzenia jednej wspólnej strefy wolnego handlu, a także przeciwko anty-europejskiej polityce oszczÄ™dnoÅ›ci budżetowych. WedÅ‚ug szacunków zwiÄ…zków zawodowych, peÅ‚ne uwolnienie handlu z wiodÄ…cÄ… na Å›wiecie gospodarkÄ…, ostatecznie podważy fundamenty przemysÅ‚u europejskiego, doprowadzi do zbyt dużego zalania produktów amerykaÅ„skich europejskiego rynku. Grożą masowe zamkniÄ™cia europejskich firm i kolejny wzrost bezrobocia, które już jest w Europie na poziomie 12% ogóÅ‚u pracujÄ…cych, a wÅ›ród mÅ‚odych, do 25. roku życia, oscyluje już wokóÅ‚ 40 - 50 proc. Przed kryzysem euro w 2010 r., ekonomiÅ›ci europejscy twierdzili, że stopa bezrobocia powyżej 11% bÄ™dzie katastrofalna. W rezultacie, okoÅ‚o 180 europejskich organizacji pozarzÄ…dowych i zwiÄ…zków zawodowych, już na poczÄ…tku br., wystosowaÅ‚o pismo do Komisji Europejskiej, w którym wyraziÅ‚y zaniepokojenie toczÄ…cym i siÄ™ negocjacjami.

Milion podpisów przeciw umowie

Jak podaÅ‚ unijny portal euriacktiv.eu – Komisja Europejska odmówiÅ‚a zarejestrowania ruchu protestacyjnego przeciwko zawarciu umowy w sprawie strefy wolnego handlu miÄ™dzy UniÄ… EuropejskÄ… a Stanami Zjednoczonymi -„Stop TTIP!”- inicjatywy 250 organizacji pozarzÄ…dowych i zjednoczeÅ„ politycznych z UE. To z kolei miaÅ‚o uniemożliwić zbieranie podpisów pod protestem i skierowanie wniosku pod unijna debatÄ™.

Akcja zostaÅ‚a ogÅ‚oszona w lipcu 2014 roku, w ramach zainicjowanej przez Traktat z Lizbony „Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej” (dokument wszedÅ‚ w 2009 roku), pozwalajÄ…cej obywatelom krajów unijnych na bezpoÅ›redni udziaÅ‚ w procesie legislacyjnym. W celu zarejestrowania inicjatywy konieczne jest zebranie co najmniej jednego miliona podpisów w co najmniej siedmiu krajach. Zgodnie z doniesieniami portalu internetowego „EurActiv”, w akcji uczestniczyÅ‚o już 21 krajów, w tym, samych Niemczech zebrano ponad 700 tysiÄ™cy podpisów, ale mimo to Komisja Europejska odmówiÅ‚a zarejestrowania inicjatywy. WÅ›ród przyczyn wymieniono niektóre formalne usterki natury prawnej, w tym także niemożliwość rejestrowania „negatywnych” inicjatyw. Okazuje siÄ™, że obywatele UE mogÄ… wypowiadać siÄ™ tylko na „TAK”!

We wrzeÅ›niu br. wniosek zostaÅ‚ odrzucony przez KomisjÄ™ EuropejskÄ…, ale już 7 października, koalicja „Stop TTIP” rozpoczęła zbieranie nowych podpisów pod inicjatywÄ… obywatelskÄ… przeciw umowom handlowym TTIP i CETA. AktywiÅ›ci „Stop TTIP” ogÅ‚osili, w czwartek, 4 grudnia 2014 roku, że przeciwko umowie UE - USA i UE- Kanada zebrali ponad milion podpisów Europejczyków, Zgodnie z przepisami UE, inicjatywa obywatelska wymaga formalnej odpowiedzi ze strony Komisji Europejskiej, jeÅ›li osiÄ…gnie milion.

Francusko - turecko - bułgarskie warunki

Nie tylko organizacje zwiÄ…zkowe, ale i niektóre rzÄ…dy nie za bardzo kwapiÄ… siÄ™ do umowy z USA. Matthias Fekl, francuski minister do spraw handlu zagranicznego oÅ›wiadczyÅ‚ w listopadzie 2014 roku, że Francja nie podpisze umowy o transatlantyckim partnerstwie handlowym i inwestycyjnym (TTIP), jeżeli znajdzie siÄ™ w niej zapis nadajÄ…cy firmom amerykaÅ„skim możliwość podjÄ™cia kroków prawnych przeciwko paÅ„stwu, którego ustawodawstwo ma negatywny wpÅ‚yw na ich dziaÅ‚alność gospodarczÄ… (ISDS). PrzewodniczÄ…cy Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w swoim wystÄ…pieniu przed Parlamentem Europejskim 22 października też zadeklarowaÅ‚, że „nie bÄ™dzie akceptowaÅ‚ żadnych zewnÄ™trznych ograniczeÅ„ zastÄ™pujÄ…cych decyzje paÅ„stw czÅ‚onkowskich”. A wÅ‚asne i na ten zapis nalegajÄ… Amerykanie.

BuÅ‚garski minister gospodarki powiedziaÅ‚ 26 listopada 2014 roku,, że Sofia także nie podpisze umowy handlowej UE-USA (TTIP), chyba że USA zniesie wobec BuÅ‚garów wymagania wizowe. USA utrzymuje obowiÄ…zek wizowy jedynie wobec kilku krajów UE: BuÅ‚garii, Rumunii, Chorwacji i Polski.

Japonia

TrwajÄ… też negocjacje UE z JaponiÄ… z nadziejÄ… ich zakoÅ„czenia w 2015 roku. Na przeszkodzie stoi jednak …piwo. Wiele europejskich piw nie może być wprowadzanych do obrotu w Japonii ze wzglÄ™du na niewystarczajÄ…ce - zgodnie z jej przepisami - zawartoÅ›ci sÅ‚odu lub dlatego, że zawierajÄ… pewne skÅ‚adniki, takie, jak kolendra. Nasiona kolendry sÄ… wykorzystywane w belgijskich i niemieckich piwach, by dodać smaku piwu z owoców cytrusowych. JapoÅ„ski rynek piwa jest trzecim, co do wielkoÅ›ci, na Å›wiecie pod wzglÄ™dem generowania zysków, ale jest zdominowany przez krajowych producentów Kirin, Asahi, Sapporo i Suntory.
Japonia jest siódmym, co do wielkoÅ›ci, rynkiem eksportowym UE. Komisja Europejska uważa, że umowa o wolnym handlu może zwiÄ™kszyć wielkość produkcji obu stron o prawie 1%.

Afryka

W zanadrzu umowa o wolnym handlu UE - Afryka. Umowa o partnerstwie gospodarczym (EPA) miÄ™dzy UE i kilkoma paÅ„stwami afrykaÅ„skimi ma być zachÄ™tÄ… dla krajów afrykaÅ„skich otwarcia 83% swoich rynków na import europejski. W zamian, kraje afrykaÅ„skie otrzymajÄ… wolnocÅ‚owy dostÄ™p do rynku europejskiego. Ale wiele krajów afrykaÅ„skich nadal opiera siÄ™ EPA, w obawie, że mogÄ… one utracić konkurencyjnÄ… przewagÄ™ handlowÄ… wobec europejskich przedsiÄ™biorstw.

Indie

Formalnie  rozmowy rozpoczęły siÄ™ w czerwcu 2007 r., jednak Indie okazaÅ‚y siÄ™ partnerem bardzo trudnym. ZakoÅ„czenie negocjacji FTA UE-Indie miaÅ‚o  nastÄ…pić jesieniÄ… 2013 roku, ale utknęły w miejscu.
UE chce m.in., żeby indyjski rzÄ…d wprowadziÅ‚ usuniÄ™cia ograniczeÅ„ w BIZ w indyjskim sektorze ubezpieczeniowym. Indyjski rzÄ…d jest niechÄ™tny do zwiÄ™kszenia górnej granicy BIZ w tym sektorze z obecnego poziomu 26% do 49% proponowanego przez UE. Z drugiej strony indyjski rzÄ…d jest niezadowolony z ograniczeÅ„ ustawionych przez UE na liczbÄ™ wiz dla pracowników wysoko wykwalifikowanych. UE natomiast chciaÅ‚a zmniejszenia stawek należnoÅ›ci celnych naÅ‚ożonych przez Indie na alkohol i samochody importowane z paÅ„stw czÅ‚onkowskich Unii Europejskiej.
Komisja Europejska, w imieniu Unii Europejskiej i jej Państw Członkowskich, negocjuje jeszcze umowę o utworzeniu strefy wolnego handlu z krajami ASEAN (Wietnamem, Malezją, Tajlandią).

Jan Wyganowski

Na fot. Demonstracje przeciwko umowie UE-USA

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.17.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
16.07.2024

sprzedawca

16.07.2024

KASJER/SPRZEDAWCA

16.07.2024

Hydraulik

Dodaj nowe og³oszenie