Unii Europejskiej o wiele łatwiej było wprowadzić trzy transze sankcji gospodarczych wobec Rosji, niż uporać się z rekompensatami dla unijnych producentów rolnych. Czas mija, a obiecanych pieniędzy, jak nie było, tak nie ma.
Gdy okazaÅ‚o siÄ™, że sama Polska chce wiÄ™cej pieniÄ™dzy niż UE przyznaÅ‚a dla caÅ‚ej Wspólnoty, najpierw cofniÄ™to caÅ‚Ä… procedurÄ™ rozdziaÅ‚u pieniÄ™dzy, a 16 wrzeÅ›nia KE Å‚askawie przyznaÅ‚a polskim rolnikom możliwość ubiegania siÄ™ o rekompensatÄ™ na 18 tys. ton jabÅ‚ek i gruszek. To mniej niż jaÅ‚mużna. WedÅ‚ug Ministerstwa Rolnictwa Polska rocznie produkuje 3 miliony ton jabÅ‚ek. W 2013 roku 700 tysiÄ™cy ton trafiÅ‚o na rynek rosyjski. Nie ma informacji o rekompensatach za warzywa czy inne owoce.
Przypomnijmy, że już 11 sierpnia KE rekompensatami objęła brzoskwinie i nektarynki. Te owoce, jak wiadomo, sÄ… produkowane gÅ‚ównie w „starej” Unii.
- Niestety, naszym zdaniem Komisja Europejska niewÅ‚aÅ›ciwie oceniÅ‚a sytuacjÄ™ i nie zdaje sobie sprawy ze skali problemu, z jakim przyszÅ‚o siÄ™ zmierzyć polskim i unijnym producentom owoców i warzyw. Uważamy, że zbyt niski budżet (w przypadku rozporzÄ…dzenia nr 932/2014) oraz zbyt niski wolumen przyznany Polsce (tj. 18.750 ton jabÅ‚ek i gruszek okreÅ›lony w przedÅ‚ożonym wczoraj projekcie rozporzÄ…dzenia) przeznaczone na stabilizacjÄ™ rynku bÄ™dzie skutkować spadkiem cen i kryzysem na rynku owoców i warzyw w dÅ‚uższej perspektywie czasowej - gÅ‚osi komunikat Ministerstwa Rolnictwa Rozwoju Wsi.
Dane statystyczne, na których Komisja oparÅ‚a podziaÅ‚ kopert w nowym projekcie rozporzÄ…dzenia - zdaniem resortu rolnictwa - sÄ… niewÅ‚aÅ›ciwe m.in., dlatego, że nie uwzglÄ™dniajÄ… faktu systematycznego wzrostu eksportu owoców i warzyw z Polski do Rosji. Ponadto, przyjÄ™te do wyliczeÅ„ zaÅ‚ożenia nie przewidujÄ…, że polscy rolnicy z powodu bliskiego sÄ…siedztwa z RosjÄ… zostali najbardziej dotkniÄ™ci embargiem. Ponieważ embargo dotyczy caÅ‚ej Unii Europejskiej, producenci nie mogÄ… sprzedać swoich produktów również na rynku wspólnotowym, gdyż każdy kraj ma obecnie nadwyżki.
Komisja Europejska dzieli też unijnych rolników na lepszych i gorszych. Wysokość rekompensaty zależy od rodzaju produktu, ale także od tego, co dalej siÄ™ z nim stanie (czy zostanie zniszczony, czy przekazany bezpÅ‚atnie do konsumpcji) oraz od tego, czy o unijne pieniÄ…dze wnioskuje grupa producencka czy rolnik indywidualny. Na przykÅ‚ad, jeżeli produkt trafia na cele charytatywne, to rekompensata za kilogram papryki wynosi 1,82 zÅ‚, kalafiorów 0,64 zÅ‚, ogórków - 0,98, jabÅ‚ek - 0,70. Natomiast w przypadku, gdy warzywa nie zostanÄ… zebrane, rolnikowi indywidualnemu przysÅ‚ugujÄ… stawki za kilogram wynoszÄ…ce odpowiednio: 0,55 zÅ‚; 0,19 zÅ‚; 0,30 zÅ‚; 0,24 zÅ‚.
W Unii Europejskiej jest rezerwa w wysokoÅ›ci 425 mln euro i z tych Å›rodków KE powinna skorzystać - uważa minister rolnictwa. Te pieniÄ…dze maja być dostÄ™pne od października br. KE nie wyklucza też użycia pozarolnych funduszy na wsparcie rolników. Problem w tym, że czas mija, a pomocy jak nie byÅ‚o, tak nie ma. Podobnie jak i nowych rynków zbytu.
Stracone Chiny, niechętna Ameryka
Przed kilkoma tygodniami gÅ‚oÅ›no byÅ‚o o możliwoÅ›ci eksportu polskich jabÅ‚ek do Chin. W tym roku Chiny, ze wzglÄ™du na nieurodzaj, muszÄ… sprowadzić 4 mln ton jabÅ‚ek, wiÄ™cej niż caÅ‚a polska produkcja. Jak mówiÅ‚ w Polskim Radio Maciej Majewski z FreshMazowia, dopiero przed tygodniem polska strona wysÅ‚aÅ‚a do Chin dokumenty dotyczÄ…ce uznania naszych przepisów fitosanitarnych, co w zasadzie przekreÅ›la szanse na eksport jabÅ‚ek jeszcze w tym roku. NajwiÄ™kszÄ… przeszkodÄ… w realizacji tych zamierzeÅ„ sÄ… trwajÄ…ce dÅ‚ugie lata procedury dopuszczenia na nowe rynki. Dlatego rozmowy na ten temat powinny trwać od dawna – mówiÅ‚ ekspert. Na przykÅ‚ad do Kanady dokumenty dotyczÄ…ce uznania polskich przepisów fitosanitarnych trafiÅ‚y dwa lata temu i nadal nie ma na nie odpowiedzi. Dopiero w sierpniu br. wiceszef Kanadyjskiej Agencji Inspekcji Å»ywnoÅ›ci (CFIA) Paul Mayers obiecaÅ‚ w rozmowie z ambasadorem RP Marcinem Bosackim przyÅ›pieszenie procesu certyfikacji dla polskich jabÅ‚ek.
Jak już informowaliÅ›my, wciąż trwa embargo na polskie jabÅ‚ka ze strony rzÄ…du USA. Podczas zaplanowanych na 29 wrzeÅ›nia rozmów z amerykaÅ„skÄ… sekretarz handlu Penny Pritzker Polska zaproponuje uproszczenie procedur fitosanitarnych zwiÄ…zanych z eksportem polskich warzyw i owoców do USA - poinformowaÅ‚ wicepremier Janusz PiechociÅ„ski. Ale czy USA nas posÅ‚uchajÄ…, to już inna sprawa. 21sierpnia br., w Waszyngtonie odbyÅ‚y siÄ™ rozmowy przedstawicieli polskiej Ambasady z dyrekcjÄ… sÅ‚użby inspekcji zdrowia zwierzÄ…t i ochrony (HPHIS). „Jest realnÄ… perspektywa otwarcia rynku” - oceniÅ‚ Ryszard Schnepf, ambasador Polski w USA. ZastrzegÅ‚ jednak, że dÅ‚ugość procedur bÄ™dzie zależaÅ‚a od speÅ‚nienia technicznych wymogów. "Polska musi przedstawić formalny wniosek o dopuszczenie do rynku oraz - co najważniejsze - listÄ™ chorób, którymi dotykane sÄ… polskie owoce, a zwÅ‚aszcza jabÅ‚ka" - podkreÅ›liÅ‚.
NastÄ™pnie odbÄ™dÄ… siÄ™ specjalne wizytacje w polskich sadach i Å›rodkach transportu. Wreszcie odbÄ™dÄ… siÄ™ tzw. konsultacje spoÅ‚eczne i wówczas mogÄ… pojawić siÄ™ gÅ‚osy sprzeciwu ze strony amerykaÅ„skich producentów jabÅ‚ek, którzy obawiajÄ… siÄ™ konkurencji. "ZwÅ‚aszcza, że polskie jabÅ‚ka sÄ… w momencie wyjÅ›ciowym o poÅ‚owÄ™ taÅ„sze niż amerykaÅ„skie czy chilijskie" – dodaje Schnepf. Rzecznik Ministerstwa Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, Gwen Sparks, podkreÅ›liÅ‚ natomiast, że „(…) spodziewa siÄ™ umocnienia wiÄ™zi handlowych z PolskÄ… i EuropÄ… jako caÅ‚oÅ›ciÄ…”, ale przypomniaÅ‚, że „Ministerstwo wykonuje także zadania ochrony produkcji rolniczej Ameryki”.
Jan Wyganowski