04.06.2023

Uproszczone wymagania dla hodowców trzody. Co to dokładnie oznacza?

Od 10 maja 2023 r. obowiązują zmiany przepisów polegające na odstąpieniu od części wymagań związanych ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Zmniejszone wymagania dotyczą gospodarstw utrzymujących świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny. Należy pamiętać, że nie wszystkie wymagania zostały zniesione.

Obniżone wymagania – co to oznacza?

Zgodnie z rozporzÄ…dzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 8 maja 2023 r. zmieniajÄ…cym rozporzÄ…dzenie w sprawie Å›rodków podejmowanych w zwiÄ…zku z wystÄ…pieniem afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„ (Dz. U. 2023 poz. 866) obniżone wymagania dotyczÄ… rolników utrzymujÄ…cych Å›winie wyÅ‚Ä…cznie w celu produkcji miÄ™sa na użytek wÅ‚asny i polegajÄ… na zwolnieniu z niektórych wymagaÅ„. Oznacza to, że:

Nie ma konieczności sporządzenia przez posiadaczy zwierząt spisu posiadanych świń z podziałem na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki, knury i knurki ani bieżącego aktualizowania tego spisu.

OdstÄ…piono od obowiÄ…zku prowadzenia rejestru wjeżdżajÄ…cych na teren gospodarstwa Å›rodków transportu do przewozu Å›wiÅ„, paszy lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzÄ™cego oraz rejestru wejść osób do pomieszczeÅ„, w których sÄ… utrzymywane Å›winie.

Nie ma koniecznoÅ›ci stosowania siÄ™ do nakazu wykonywania w danym gospodarstwie czynnoÅ›ci zwiÄ…zanych z obsÅ‚ugÄ… Å›wiÅ„ wyÅ‚Ä…cznie przez osoby, które wykonujÄ… te czynnoÅ›ci tylko w danym gospodarstwie.

Nie jest wymagane uniemożliwienie osobom postronnym wchodzenia do budynków, w których sÄ… utrzymywane Å›winie.

OdstÄ…piono od obowiÄ…zku stosowania przed obsÅ‚ugÄ… Å›wiÅ„ Å›rodków higieny niezbÄ™dnych do ograniczenia ryzyka szerzenia siÄ™ ASF.

Nie jest obowiÄ…zkowe monitorowanie i zwalczanie gryzoni.

Nie ma obowiązku wykładania mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami do gospodarstwa, a także przed wjazdami i wyjazdami z takich gospodarstw.

Przy uboju Å›wiÅ„ na użytek wÅ‚asny badanie laboratoryjne w kierunku ASF, dla wszystkich obszarów objÄ™tych ograniczeniami, bÄ™dzie wykonywane tylko w przypadku podejrzenia wystÄ…pienia ASF (dotychczas w obszarze I i II – w przypadku podejrzenia, a w obszarze III – zawsze). Decyzja dotyczÄ…ca koniecznoÅ›ci wykonania takiego badania pozostanie w gestii organów Inspekcji Weterynaryjnej.

Pozostałe zasady

Na obszarach wolnych od ASF obniżone wymagania dotyczÄ… również gospodarstw utrzymujÄ…cych Å›winie na wÅ‚asny użytek, w sytuacji przemieszczenia Å›wiÅ„ z tego gospodarstwa do innego, w którym utrzymuje siÄ™ Å›winie wyÅ‚Ä…cznie w celu produkcji miÄ™sa na użytek wÅ‚asny, jeżeli gospodarstwa te sÄ… poÅ‚ożone na terenie tej samej lub sÄ…siedniej gminy.

Pamiętajmy: mięso pochodzące ze świń ubitych na własny użytek musi być przeznaczone na własne, domowe potrzeby i nie może być wprowadzane do obrotu.

Liczba Å›wiÅ„, które bÄ™dÄ… utrzymywane dla zaspokojenia potrzeb danego gospodarstwa, bÄ™dzie wiÄ™c ograniczona możliwoÅ›ciami konsumpcyjnymi tego gospodarstwa. Co do zasady należy przyjąć, że z punktu widzenia przeciÄ™tnego gospodarstwa domowego liczba Å›wiÅ„ przeznaczonych do chowu w celu produkcji miÄ™sa na wÅ‚asny użytek wynosić może przeciÄ™tnie 10 sztuk w danym roku, przy czym dopuszcza siÄ™ utrzymywanie w takim gospodarstwie lochy.

Które wymagania wciąż obowiÄ…zujÄ…?

Nie zapominajmy: nie wszystkie wymagania zostaÅ‚y zniesione. Wszystkich rolników utrzymujÄ…cych Å›winie, także na wÅ‚asne potrzeby – nadal obowiÄ…zujÄ… pozostaÅ‚e wymagania wynikajÄ…ce z rozporzÄ…dzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 10 sierpnia 2021 r. w sprawie Å›rodków podejmowanych w zwiÄ…zku z wystÄ…pieniem afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„ (Dz. U. 2021 poz. 1485).

Wszystkich rolników nadal dotyczÄ… obowiÄ…zki w zakresie:

- utrzymywania Å›wiÅ„ w odrÄ™bnych, zamkniÄ™tych pomieszczeniach, w których sÄ… utrzymywane tylko Å›winie, majÄ…cych oddzielne wejÅ›cia oraz niemajÄ…cych bezpoÅ›redniego przejÅ›cia do innych pomieszczeÅ„, w których sÄ… utrzymywane inne zwierzÄ™ta kopytne;

- zabezpieczenia budynku, w którym sÄ… utrzymywane Å›winie, przed dostÄ™pem zwierzÄ…t wolno żyjÄ…cych i domowych;

- wyÅ‚ożenia mat dezynfekcyjnych przed wejÅ›ciami do pomieszczeÅ„, w których sÄ… utrzymywane Å›winie, i wyjÅ›ciami z tych pomieszczeÅ„, przy czym szerokość wyÅ‚ożonych mat powinna być nie mniejsza niż szerokość danego wejÅ›cia lub wyjÅ›cia, a dÅ‚ugość – nie mniejsza niż 1 m, a także staÅ‚ego utrzymywania tych mat w stanie zapewniajÄ…cym skuteczność dziaÅ‚ania Å›rodka dezynfekcyjnego;

- karmienia świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących i domowych;

- używania przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego przeznaczonych wyłącznie do wykonywania tych czynności.

Wszystkich rolników obowiÄ…zujÄ… także zakazy w zakresie:

- karmienia Å›wiÅ„ zielonkÄ… lub ziarnem pochodzÄ…cymi z obszarów objÄ™tych ograniczeniami II i III, chyba że tÄ™ zielonkÄ™ lub to ziarno poddano obróbce w celu unieszkodliwienia wirusa ASF lub skÅ‚adowano w miejscu niedostÄ™pnym dla dzików co najmniej przez 30 dni przed ich podaniem Å›winiom;

- wykorzystywania w pomieszczeniach, w których sÄ… utrzymywane Å›winie, sÅ‚omy na Å›cióÅ‚kÄ™ dla zwierzÄ…t pochodzÄ…cej z obszarów objÄ™tych ograniczeniami II i III, chyba że tÄ™ sÅ‚omÄ™ poddano obróbce w celu unieszkodliwienia wirusa ASF lub skÅ‚adowano w miejscu niedostÄ™pnym dla dzików co najmniej przez 90 dni przed jej wykorzystaniem;

- wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym sÄ… utrzymywane Å›winie, zwÅ‚ok dzików, tusz dzików, części tusz dzików i produktów ubocznych pochodzenia zwierzÄ™cego pochodzÄ…cych z dzików oraz materiaÅ‚ów i przedmiotów, które mogÅ‚y zostać skażone wirusem afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„;

- wykonywania czynnoÅ›ci zwiÄ…zanych z obsÅ‚ugÄ… Å›wiÅ„ przez osoby, które w ciÄ…gu ostatnich 48 godzin uczestniczyÅ‚y w polowaniu na zwierzÄ™ta Å‚owne lub w odÅ‚owie takich zwierzÄ…t.

ObowiÄ…zki wynikajÄ…ce z innych aktów prawnych

Każdy posiadacz Å›wiÅ„ ma obowiÄ…zek speÅ‚nić wymagania wynikajÄ…ce z innych aktów prawnych, tj.:

RozporzÄ…dzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie wymagaÅ„ i sposobu postÄ™powania przy utrzymywaniu gatunków zwierzÄ…t gospodarskich, dla których normy ochrony zostaÅ‚y okreÅ›lone w przepisach Unii Europejskiej okreÅ›lajÄ…cego wymagania i sposób postÄ™powania przy utrzymywaniu Å›wiÅ„ (Dz. U. nr 56 poz. 344 z późn. zm).

Ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie pÅ‚atnoÅ›ci (Dz. U. 2023 poz. 885) – w tym m.in. w zakresie uzyskania (w biurze powiatowym ARiMR) numeru identyfikacyjnego posiadacza zwierzÄ™cia gospodarskiego.

Ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierzÄ…t (Dz. U. poz. 2727 oraz Dz. U. 2023 poz. 412) – w tym obowiÄ…zki w zakresie oznakowania Å›wiÅ„ i zgÅ‚aszania tego faktu do ARiMR.

Przepisy z zakresu bezpieczeÅ„stwa żywnoÅ›ci pochodzenia zwierzÄ™cego, tj. przepisy ustawy z dnia 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzÄ™cego (Dz. U. z 2023 r. poz. 872) oraz rozporzÄ…dzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 października 2010 r. w sprawie wymagaÅ„ weterynaryjnych przy produkcji miÄ™sa przeznaczonego na użytek wÅ‚asny (Dz. U. 2021 poz. 2059) – okreÅ›lajÄ…ce zasady uboju na użytek wÅ‚asny na terenie gospodarstwa.

 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi; fot. pixabay

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.16.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie