Wielu kierowców nie docenia, jak ważną rolę w samochodzie grają uszczelki. Traktują je za pewnik i nie zwracają na nie uwagi aż do momentu, aż coś będzie z nimi nie tak.
Pojawiające się problemy mogą być różne, od większego hałasu, przez wilgoć po deszczu, aż po zablokowany zamek do drzwi.
Jak mówi polskie przysłowie: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Chyba nie chcesz, żeby chłodnym porankiem okazało się, że nie jesteś w stanie wsiąść do samochodu i spóźnisz się do pracy.
Dlatego przygotowaliśmy dla ciebie krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak czyścić i konserwować uszczelki tak, aby taki kłopot nigdy ci się nie przytrafił.
Czyszczenie
Najważniejsze przy czyszczeniu uszczelek jest sprawdzenie, czy brud nie dostał się między uszczelkę, a element karoserii lub szybę. Jeśli odrobina błota, gałązka czy kamyk dostaną się w to miejsce, to dostanie się tam również woda. Woda, która jest największym wrogiem karoserii i nawet jej nieduża ilość może spowodować szybką korozję i kosztowne naprawy.
Część uszczelek samochodowych jest również wyposażona w specjalny kanał, którym woda ma spływać. Jeśli ten kanał nie będzie drożny, to woda będzie się zbierała w jednym miejscu i może przedostać się nawet pod odpowiednio przylegającą uszczelkę.
Ważne jest również, aby przy czyszczeniu nie zapomnieć o uszczelce wokół szyberdachu, jeśli oczywiście samochód jest w niego wyposażony. Uszczelka te ze względu na swoje położenie jest szczególnie narażona na przecieki, które z tego samego powodu mogą wywołać poważne uszkodzenia.
Konserwacja
Szczególnie ważne w sezonie zimowym, ale nie tylko, jest systematyczne nakładanie na uszczelki specjalnej wazeliny. Dzięki nim uszczelka dłużej zachowa swoje elastyczne właściwości, a mróz będzie miał na nią mniejszy wpływ. Nakładając silikon pamiętaj, aby nakładać go nie tylko w okolicach drzwi i okien, ale również wokół klapy bagażnika i na podszybiu.
Na rynku są też dostępne inne preparaty do uszczelek, które mają specjalne właściwości i są dostosowane do konkretnych warunków. Niezależnie od tego, jaki preparat wybierzesz, ważne, abyś to robił.
(materiał partnera)