Jak uniknąć błędów najczęściej pojawiających się w zeznaniach PIT – dowiesz się z informatora przygotowanego przez Izbę Skarbową w Białymstoku, z myślą o podatnikach nieprowadzących działalności gospodarczej rozliczających się z podatku dochodowego za 2014 rok.
Okres kampanii rozliczania PIT-ów, to czas, kiedy niektórzy podatnicy zostajÄ… wezwani do urzÄ™dów skarbowych. GÅ‚ównÄ… przyczynÄ… tych wezwaÅ„ sÄ… bÅ‚Ä™dy w formularzach PIT, których to bÅ‚Ä™dów urzÄ™dnicy nie majÄ… prawa sami usunąć. Takich bÅ‚Ä™dów i zarazem „bÅ‚ahych” powodów wezwania podatników do urzÄ™du jest sporo, a jedynym sposobem na ich wyeliminowanie jest uÅ›wiadomienie sobie ich istnienia. W tym celu stworzyliÅ›my poniższy informator o najczęściej popeÅ‚nianych bÅ‚Ä™dach przez podatników nieprowadzÄ…cych dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej.
Brak podpisu podatnika
PamiÄ™tajmy, że zeznanie podatkowe to dokument, który musi być podpisany, ponieważ bez tego nie wywoÅ‚uje żadnych skutków prawnych. ZasadÄ… jest, że małżonkowie sÄ… opodatkowani od sumy swoich dochodów na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym. Tak wynika z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. JednoczeÅ›nie ust. 2a powoÅ‚anego przepisu stanowi, że wniosek o Å‚Ä…czne opodatkowanie może być wyrażony przez jednego z małżonków. Wyrażenie wniosku przez jednego z małżonków traktuje siÄ™ na równi ze zÅ‚ożeniem przez niego oÅ›wiadczenia o upoważnieniu go przez jego wspóÅ‚małżonka do zÅ‚ożenia wniosku o Å‚Ä…czne opodatkowanie ich dochodów. OÅ›wiadczenie to skÅ‚ada siÄ™ pod rygorem odpowiedzialnoÅ›ci karnej za faÅ‚szywe zeznania. Tak wiÄ™c nie ma przeszkód, aby podatnik sam podpisaÅ‚ w zeznaniu za 2014 rok wniosek o opodatkowanie dochodów z małżonkiem (o ile speÅ‚nione sÄ… wymienione wczeÅ›niej warunki do zÅ‚ożenia takiego wniosku).
Błędny identyfikator podatkowy
Problem dotyczy wypeÅ‚niania rubryk z numerami 1 i 2. CzÄ™sto wpisywany jest tam Numer Identyfikacji Podatkowej swojego pracodawcy. Bierze siÄ™ to zapewne z tego, że np. w formularzu PIT-11, który jest wydawany przez pracodawcÄ™ w rubryce 1 wpisany jest numer pÅ‚atnika, czyli pracodawcy, a nie podatnika, czyli nasz. Należy pamiÄ™tać, że osoby nieprowadzÄ…ce dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej lub niebÄ™dÄ…cy podatnikami VAT majÄ… obowiÄ…zek posÅ‚ugiwania siÄ™ numerem PESEL.
ZÅ‚a kolejność małżonków
Dbajmy o raz wybranÄ… kolejność podawania informacji dot. małżonków. Zdarza siÄ™, że małżonkowie rozliczajÄ…cy siÄ™ wspólnie, w dalszych częściach zeznania zapominajÄ… o zachowaniu kolejnoÅ›ci ustalonej na poczÄ…tku zeznania. W części B1 formularza wpisywany jest „podatnik”, a w części B2 jego „małżonek” i zgodnie z tÄ… kolejnoÅ›ciÄ… należy wypeÅ‚niać dane liczbowe dotyczÄ…ce uzyskanych przychodów i dochodów w kolejnych częściach formularza.
Stosowanie nieaktualnych druków
WażnÄ… rzeczÄ… jest, by w danym roku rozliczać siÄ™ na obowiÄ…zujÄ…cych formularzach. Mimo, że na stronie gÅ‚ównej sami wpisujemy w puste kratki informacjÄ™, za który rok skÅ‚adamy zeznanie, trzeba pamiÄ™tać, że formularze co roku siÄ™ zmieniajÄ… i nie można ich „wziąć na zapas”.
Niewłaściwe adresy
WypeÅ‚niajÄ…c zeznanie roczne, należy wpisać aktualny adres zamieszkania a nie zameldowania i zÅ‚ożyć to zeznanie, w urzÄ™dzie skarbowym wÅ‚aÅ›ciwym dla miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego. Od dwóch lat, zeznanie podatkowe jest jednym z dokumentów, na podstawie których dokonywana jest aktualizacja adresu miejsca zamieszkania.
Brak oznaczenia celu złożenia formularza
Nie zapominajmy o rubryce zawierajÄ…cej pytanie o cel zÅ‚ożenia zeznania, w której wystarczy tylko postawić krzyżyk. Osoby, które w danym roku skÅ‚adajÄ… pierwsze zeznanie powinni zaznaczyć kratkÄ™ „zÅ‚ożenie zeznania”. Ci, którzy w zÅ‚ożonym już przez siebie zeznaniu znaleźli bÅ‚Ä™dy, powinni zÅ‚ożyć korektÄ™ zeznania i wtedy zaznaczyć kratkÄ™ „korekta zeznania” doÅ‚Ä…czajÄ…c do niej pisemne wyjaÅ›nienie z jakich przyczyn skÅ‚adana jest ta korekta.
Brak zaznaczenia wyboru sposobu opodatkowania
Zaznaczenie jednego ze sposobów opodatkowania jest bardzo ważnÄ… sprawÄ…. Ma przede wszystkim znaczenie przy opodatkowaniu wspólnym małżonków oraz osób samotnie wychowujÄ…cych dzieci.
Brak zaÅ‚Ä…czników do zeznania (PIT/D, PIT/O, PIT/UZ) w przypadku korzystania z odliczeÅ„
Jeżeli korzystamy z odliczeÅ„ należy razem z zeznaniem zÅ‚ożyć odpowiedni zaÅ‚Ä…cznik oraz zaznaczyć w zeznaniu jakie zaÅ‚Ä…czniki skÅ‚adamy. Jeżeli rozliczamy siÄ™ indywidualnie, a oboje z małżonkiem chcemy skorzystać z ulgi mieszkaniowej doÅ‚Ä…czamy PIT/D wypeÅ‚niony na oboje małżonków z zaznaczeniem, do zeznania którego z małżonków jest on doÅ‚Ä…czony. NOWOŚĆ! Jeżeli kwota przysÅ‚ugujÄ…cej do odliczenia ulgi na dzieci jest wyższa niż podatek po odliczeniu skÅ‚adek zdrowotnych, w celu uzyskania zwrotu pozostaÅ‚ej ulgi, trzeba wypeÅ‚nić informacjÄ™ PIT/UZ. W przypadku Å‚Ä…cznego opodatkowania dochodów małżonków skÅ‚ada siÄ™ wspólny PIT/UZ, natomiast jeżeli małżonkowie rozliczajÄ… siÄ™ indywidualnie i każdy korzysta z ulgi, PIT/UZ wypeÅ‚nia i doÅ‚Ä…cza do swojego zeznania każdy z małżonków.
Nieuwaga przy przenoszeniu danych
Nasza nieuwaga może spowodować nieprawidÅ‚owe przeniesienie kwot z informacji PIT-11, PIT-11A lub z rozliczenia dokonanego przez pÅ‚atnika PIT-40, PIT-40A. Szczególne dotyczy to sytuacji gdy zamiast kwoty podatku należnego wynikajÄ…cego z rozliczeÅ„ PIT-40 i PIT-40A przenosimy kwoty zaliczek na podatek dochodowy, co w przypadku pobierania np. emerytury przez okres krótszy niż rok daje dużą rozbieżność w wysokoÅ›ci tych kwot. Do zeznaÅ„ przenosimy kwotÄ™ z poz. 34 i 45 PIT-11A/ PIT-40A.
Nieuwaga przy przenoszeniu kwoty ulgi mieszkaniowej
Jeżeli kontynuujemy odliczenia z tytułu tzw. ulgi mieszkaniowej, to poza złożeniem załącznika PIT/D musimy dołożyć starań, by prawidłowo przenieść kwotę ulgi do realizacji na lata następne z zeznania podatkowego złożonego rok wcześniej.
Brak zaokrąglenia lub nieprawidłowe zaokrąglenie podstawy obliczenia podatku oraz podatku należnego
Zarówno podstawÄ™ obliczenia podatku, jak również sam podatek należny zaokrÄ…glamy do peÅ‚nego zÅ‚otego (kwoty wynoszÄ…ce: mniej niż 50 groszy pomijamy, a 50 i wiÄ™cej groszy podwyższamy do peÅ‚nych zÅ‚otych).
Sumy odliczeń przewyższają obliczony podatek
Zdarza siÄ™, że sumy odliczeÅ„ od podatku wykazane w zaÅ‚Ä…czniku PIT/O które sÄ… nastÄ™pnie odliczane w zeznaniach PIT-36 i PIT-37 od podatku, przewyższajÄ… kwoty obliczonego podatku dochodowego pomniejszonego o skÅ‚adkÄ™ na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Należy pamiÄ™tać aby w takim przypadku nie wpisywać peÅ‚nej kwoty odliczeÅ„ a jedynie kwotÄ™ nie przekraczajÄ…cÄ… należnego podatku.
Odliczenia przewyższajÄ… dochód
Jeżeli wydatki podlegajÄ…ce odliczeniu od dochodu przewyższajÄ… nasz dochód, to zarówno w zaÅ‚Ä…czniku PIT/O i we wÅ‚aÅ›ciwej rubryce zeznania wpisujemy jedynie kwotÄ™ równÄ… wysokoÅ›ci dochodu. Ponadto należy pamiÄ™tać, że prawo do odliczeÅ„ od dochodu majÄ… tylko podatnicy uzyskujÄ…cy dochód.
Małżonkowie rozliczajÄ… siÄ™ wspólnie nie majÄ…c do tego prawa
Nie wszyscy mamy prawo do wspólnego opodatkowania z małżonkami, lub jako osoby samotnie wychowujÄ…ce dzieci. Nie jest możliwe wspólne opodatkowanie małżonków, jeżeli chociaż jeden z nich prowadzi dziaÅ‚alność gospodarczÄ… opodatkowanÄ… tzw. podatkiem liniowym, kartÄ… podatkowÄ… lub ryczaÅ‚tem ewidencjonowanym (bez wzglÄ™du na to, czy uzyskaÅ‚ dochody z tej dziaÅ‚alnoÅ›ci, czy też nie). Dzieje siÄ™ tak nawet w sytuacji zawieszenia dziaÅ‚alnoÅ›ci. Prawo do wspólnego rozliczenia nie przysÅ‚uguje także podatnikom, którzy w trakcie roku podatkowego zawarli zwiÄ…zek małżeÅ„ski lub w stosunku do których orzeczono separacjÄ™ lub zawarli oni umowÄ™ wyÅ‚Ä…czajÄ…cÄ… wspólność majÄ…tkowÄ….
NieprawidÅ‚owo ustalony dochód
Czasami zdarza siÄ™, że dochód nie odpowiada różnicy miÄ™dzy kwotÄ… przychodu a kosztami ich uzyskania. Taki bÅ‚Ä…d popeÅ‚niajÄ… najczęściej osoby, które w roku podatkowym uzyskaÅ‚y przychody od kilku pÅ‚atników i nieprawidÅ‚owo zsumowaÅ‚y ich wysokość wynikajÄ…cÄ… z otrzymanych informacji PIT-11 oraz bÅ‚Ä™dnie ustaliÅ‚y wysokość kosztów uzyskania przychodów, a co za tym idzie również wysokość dochodu.
Brak rozliczenia siÄ™ z dochodów uzyskanych poza granicami Polski
PamiÄ™tajmy o tym, że osoby zamieszkujÄ…ce na terytorium RP podlegajÄ… w Polsce obowiÄ…zkowi podatkowemu od caÅ‚oÅ›ci swoich dochodów, bez wzglÄ™du na miejsce poÅ‚ożenia ich źródeÅ‚. Sposób opodatkowania dochodów ze źródeÅ‚ poÅ‚ożonych za granicÄ… wynika z postanowieÅ„ umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez PolskÄ™ z poszczególnymi paÅ„stwami.
Nieprawidłowo obliczony podatek dochodowy
Najczęściej dotyczy przypadków bÅ‚Ä™dnego zastosowania obowiÄ…zujÄ…cej skali podatkowej. Ponadto należy pamiÄ™tać o kwocie wolnej od podatku oraz o podzieleniu dochodu na poÅ‚owÄ™ przy obliczaniu podatku w zeznaniu wspólnym małżonków a nastÄ™pnie pomożeniu podatku przez dwa.
Błędne wypełnienie rubryk dotyczących przekazania 1% podatku na rzecz wybranej OPP
Jeżeli chcemy przekazać 1% swojego podatku, zwracajmy uwagę by kwoty te zaokrąglać do 10 groszy i wpisywać numer KRS organizacji pożytku publicznego, umieszczonej w aktualnym wykazie prowadzonym przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Należy też pamiętać, że składając zeznanie po terminie, tracimy możliwość dysponowania tą częścią podatku.
Błędy przy elektronicznym wysyłaniu zeznań podatkowych
Miejmy na uwadze, by poza prawidÅ‚owym wypeÅ‚nieniem formularzy zeznaÅ„ podatkowych (poprawne dane osobowe, PESEL, adres – peÅ‚ne nazwy ulic i miejscowoÅ›ci) upewnić siÄ™, że zeznanie zostaÅ‚o wysÅ‚ane do wÅ‚aÅ›ciwego urzÄ™du skarbowego i pobrać tzw. UPO (urzÄ™dowe potwierdzenie odbioru), które jest dowodem zÅ‚ożenia zeznania podatkowego.
Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku