W zaprzyjaźnionym z Suwałkami Alytusie, na Litwie, przebywali w tym tygodniu przedsiębiorcy z Izraela. Chcą zbudować tu dwa zakłady produkcji kawy. Michaił Cobelts, reprezentujący grupę kapitałową „Strauss group”, powiedział, że koncern szuka dogodnego miejsca na budowę dwóch zakładów produkcji kawy. Izraelczycy zapoznali się w Alytusie z warunkami inwestowania w tamtejszej wolnej strefie ekonomicznej, proponowanymi ulgami podatkowymi, kosztami produkcji.
Jak informuje Jurgita Šukevičienė, straszy specjalista w dziale kontaktów zewnętrznych administracji samorządu Alytus, Michaił Cobelts, po zapoznaniu się z warunkami, powiedział, że firma interesowała się także innymi lokalizacjami, ale wybrała Alytus m.in. ze względu dogodne położenie geograficzne: bliskość granicy UE, w tym rynku polskiego, białoruskiego.
Gdy powstaną zakłady, będzie tu miejsce pracy nawet dla 500 osób. „Strauss group” zajmuję się na razie na Litwie eksportem produktów spożywczych do Izraela oraz zarządzaniem nieruchomościami.
Park Przemysłowy w Alytusie nie może narzekać na brak zainteresowania biznesu. Tylko zarejestrowana w Kownie firma inwestuje, na sześciu ha, 60 mln litów. Powstaje tu zakład produkujący soki i wodę mineralną. W Alytusie inwestorzy zbudują jeszcze m.in. zakład produkujący olej kokosowy, hydraulikę oraz centrum budownictwa mieszklanego.
Władze Alytusa, kosztem 19,5 mln litów, pochodzących z funduszy unijnych, przygotowały odpowiednią infrastrukturę na 26 działkach inwestycyjnych, obejmujacych 50 ha. Dają też spore ulgi podatkowe, większe niż np. w kowieńskiej strefie ekonomicznej. Można otrzymać dodatkowo m.in. dwuletnie wakacje od podatku za ziemię, począwszy od uzyskania przez inwestora zezwolenia na budowę, co jest bardzo ważne, bo fabryki jeszcze nie ma, nie i produkcji, więc każdy zaoszczędzony grosz liczy się. Później, jeżeli zainwestowano co najmniej 2,5 mln litów w hektar, samorząd zwalnia na trzy lata od podatku ziemskiego i od nieruchomości.
Po przejęciu przez Rosjan dwa lata temu największej w regionie fabryki lodówek „Snaige“ w Alytusie, w 2012 roku obroty wzrosły o 31 proc., a w 2013r., o kolejne 39 procent! Zysk netto jest 4 razy większy niż przed rokiem. Powstały i nowe miesjca pracy. Spółka eksportuje swoje produkty do prawie 30 krajów Europy i Azji. Produkuje też pod potrzeby polskiej „Amicy”.
Takie firmy z Alytusa, jak „Alita“, „Celsis“, „Vita“, „Alkesta“ są jednymi z większych płatników podatków na Litwie. Tylko grupa „Alita”, łącznie z„Anykščių vynu“, zapłaciła 84 mln litów podatku.
Jan Wyganowski