30.09.2015

W przydomowym basenie jak na Bora Bora

Przygrzewające słońce, piękne plaże i bliskie sąsiedztwo morza czy jeziora – tak wiele osób wyobraża sobie idealny urlop. Problem w tym, że z braku czasu na wakacje możemy sobie na ogół pozwolić tylko raz w roku.

Nic wiÄ™c dziwnego, że stale roÅ›nie popularność przydomowych basenów pozwalajÄ…cych na odpoczynek „nad wodÄ…” niemal na co dzieÅ„. Co ciekawe, od niedawna akweny te przybierajÄ… coraz ciekawsze formy – z dowolnie modelowanym ksztaÅ‚tem czy fantazyjnie wykoÅ„czonÄ… liniÄ… brzegowÄ….

Baseny umiejscowione w pobliżu domu wielu z nas kojarzą się z prostokątnymi pudełkami wypełnionymi chlorowaną wodą. I rzeczywiście, jeszcze do niedawna było to jedyne dostępne rozwiązanie.

- Zapotrzebowanie pÅ‚ynÄ…ce z rynku, jak i rozwój technologii sprawiÅ‚y jednak, że obecnie możliwe jest stworzenie akwenu o niemal dowolnym ksztaÅ‚cie, który nie tylko odpowiada na potrzeby inwestora, ale także komponuje siÄ™ ze swoim otoczeniem. W ten sposób powstaÅ‚y Biodesignpools – wyjaÅ›nia Marek Ignatowicz z biaÅ‚ostockiej firmy Garden.

Warto wspomnieć, że największy tego typu basen na świecie znajduje się w Polsce, w miejscowości Osiek k. Oświęcimia.

Plaże świata

IstotÄ… takich naturalnych obiektów jest możliwość stworzenia dowolnej linii brzegowej. Do ich wykonania używa siÄ™ poÅ‚Ä…czenia piasku kwarcowego i żywicy.

- Poszczególne typy piasku różniÄ… siÄ™ od siebie kolorem oraz strukturÄ… kamieni. Ich nomenklatura pochodzi od nazw plaż, które jesteÅ›my w stanie w ten sposób imitować. DziÄ™ki temu przy naszym basenie możemy siÄ™ poczuć jak na Bora Bora, Palm Beach, Ticino, Reno czy Waikiki – dodaje dystrybutor Biodesignpools.

IstniejÄ… 4 podstawowe kolory piasku, które można ze sobÄ… mieszać. W ten sposób powstajÄ… nowe odcienie, o mniejszym lub wiÄ™kszym stopniu chropowatoÅ›ci. A jak wyglÄ…da sam proces wykoÅ„czenia takiego basenu?

Precyzja i technika

- W tym wypadku potrzebna jest niebywaÅ‚a precyzja. Wszystko jest zatem nakÅ‚adane rÄ™cznie. Piasek Å‚Ä…czy siÄ™ z żywicÄ… i w ciÄ…gu 1-2 godzin mieszanka ta trafia na miejsce docelowe. Po tym czasie nastÄ™puje zwiÄ…zanie struktury i dalsze modelowanie powierzchni jest niemożliwe – mówi Marek Ignatowicz.

Kolejny krok to szlifowanie materiału. Do tego celu używa się specjalistycznych diamentowych tarcz. Dzięki nim możliwe jest usunięcie np. pozostałych drobinek piasku.

Później caÅ‚ość należy odkurzyć oraz zdezynfekować nieckÄ™ basenowÄ… przy użyciu wody z chlorem. Po wyschniÄ™ciu przychodzi zaÅ› czas na ostatni etap, czyli naÅ‚ożenie finalnej warstwy lakieru, która jednoczeÅ›nie wygÅ‚adza wszelkie nierównoÅ›ci oraz tworzy powÅ‚okÄ™ ochronnÄ… zapobiegajÄ…cÄ… negatywnemu dziaÅ‚aniu promieni sÅ‚onecznych czy rozluźnieniu ziarenek piasku.

Systematyczna pielęgnacja

­- Efektem powyższych zabiegów jest linia brzegowa o strukturze skaÅ‚y, którÄ… trudno w jakikolwiek sposób uszkodzić. Warunkiem koniecznym do utrzymania jej w optymalnym stanie jest jednak systematyczne odnawianie ostatniej warstwy lakieru. Należy to robić Å›rednio co 3 peÅ‚ne sezony – podpowiada przedstawiciel firmy Garden.

Warto wiedzieć, że tego typu powierzchnia jest nie tylko trwaÅ‚a, ale także doskonale kumuluje energiÄ™ sÅ‚onecznÄ…. W tym wypadku nie straszne wiÄ™c nam bÄ™dÄ… zimne noce – ciepÅ‚o pobrane w ciÄ…gu caÅ‚ego dnia zostanie bowiem zatrzymane, dziÄ™ki czemu bÄ™dziemy mogli zaoszczÄ™dzić na podgrzewaniu wody basenowej.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie