20.05.2014

Wahania na świńskim rynku

28 maja Ukraina zniesie embargo na import wieprzowiny z Polski - poinformował 19 maja br., w Brukseli, minister rolnictwa Marek Sawicki. Dodał, że będzie zabiegać również o zniesienie embarga na import wołowiny, które zostało wprowadzone w 2007 roku po wykryciu choroby szalonych krów.

- Okres badania zwierząt na tę chorobę wynosi powyżej 6 lat, a więc widać wyraźnie, że młode bydło powinno być eksportowane bez żadnych ograniczeń i Ukraina żadnych ograniczeń na Polskę stosować nie powinna - dodał minister. Ukraina pominęła akurat ten akapit milczeniem.

Polski eksport wieprzowiny na UkrainÄ™ jest niewielki, ale sprawa staÅ‚a siÄ™ o tyle polityczna, że Polska mocno wspiera obecne wÅ‚adze Ukrainy, a one wcale nie odwdziÄ™czajÄ…, wrÄ™cz przeciwnie. UkraiÅ„cy obawiajÄ… siÄ™, że duży import polskiej wieprzowiny spowoduje spadek cen na krajowy surowiec. Teraz proponujÄ…, aby wspólnie szukać nowych rynków zbytu. Pewnie po zniesieniu embarga wprowadzÄ… kontyngenty na polskÄ… żywność.
Pewnie sprawa eksportu na UkrainÄ™ zmieni siÄ™ po podpisaniu przez niÄ… umowy o wolnym handlu z UE. SÄ… tam zapisane iloÅ›ci różnych towarów, jakie obie strony bÄ™dÄ… mogÅ‚y eksportować bez ceÅ‚. W Polsce już pojawiajÄ… siÄ™ gÅ‚osy, że ukraiÅ„skie surowce rolne zalejÄ… kraj. Bez obawy. Nie bÄ™dzie np. wolnej sprzedaży ziarna do Unii Europejskiej. Ukraina bÄ™dzie mogÅ‚a bez cÅ‚a wwozić do Wspólnoty nie wiÄ™cej niż 10 procent ogólnej wielkoÅ›ci dostaw ziarna do UE rocznie. UE ma też wiÄ™kszy limit eksportu cukru na UkrainÄ™, niż Ukraina do UE, itp, itd.

Chiński ratunek

Za kilkanaÅ›cie dni przyjadÄ… do Polski chiÅ„scy inspektorzy ze sÅ‚użb sanitarnych. To efekt rozmów w Pekinie ministra Sawickiego, które majÄ… odblokować embargo Chin na polskÄ… wieprzowinÄ™. ChiÅ„ski rynek jest o tyle ważny, że tam trafiaÅ‚y np. Å›wiÅ„skie nóżki i uszka, nigdzie indziej niechciane, a bÄ™dÄ…ce chiÅ„skim rarytasem.

Po wprowadzeniu zakazu wwozu miÄ™sa z Unii Europejskiej do paÅ„stw Unii Celnej i Ukrainy, handlowcy i hodowcy nadziejÄ™ pokÅ‚adali wÅ‚aÅ›nie w chiÅ„skim rynku, choć do Å‚atwych on nie należy. ChiÅ„czycy sÄ… bardzo czuli na mieszanie siÄ™ w ich sprawy wewnÄ™trzne. A i Polska, i Litwa lubiÄ… czasami pouczać ChiÅ„czyków, no i np. mleczarnia w Marijampole nie może doczekać siÄ™ na chiÅ„skÄ… zgodÄ™ na eksport.
W Polsce, w tym roku, kolejne zakÅ‚ady miÄ™sne rozpoczęły zabiegi o zgodÄ™ na eksport do Chin. StaraÅ‚y siÄ™ o to m.in. zakÅ‚ady Grupa Animex w EÅ‚ku i Morlinach. Aktualnie uprawnienia do eksportu na rynek chiÅ„ski ma osiem przetwórni miÄ™sa wieprzowego z Polski. ChÄ™tnych do eksportowania miÄ™sa do Chin byÅ‚o u nas znacznie wiÄ™cej. O takie pozwolenia staraÅ‚o siÄ™ 13 przetwórni wieprzowiny. WÅ›ród nich sÄ… zakÅ‚ady czoÅ‚owych firm branży miÄ™snej.
Grupa Animex zabiegaÅ‚a, aby na rynek chiÅ„ski trafiaÅ‚y produkty z jej zakÅ‚adów w EÅ‚ku i Morlinach. Takie uprawnienia miaÅ‚a przed embargiem przetwórnia Animeksu w Starachowicach. Przypomnijmy, że w 2013 roku chiÅ„ski koncern Shuanghui International przejÄ…Å‚ amerykaÅ„ski miÄ™sny gigant - Smithfield Foods, Inc., wÅ‚aÅ›ciciela m.in. polskiego Animeksu, w tym zakÅ‚adów w EÅ‚ku i SuwaÅ‚kach. W styczniu br. ChiÅ„czycy ogÅ‚osili, że zmieniajÄ… logo Animexu i grypy amerykaÅ„skiej na „WH Group”. WH - to skrót od sÅ‚ów Wanzhou Holdings, gdzie Wan oznacza w jÄ™zyku chiÅ„skim „wieczność", a Zhou „kontynenty". Zmianie nazwy towarzyszy zmiana logo, które przedstawia cztery fale, symbolizujÄ…ce cztery gÅ‚ówne oceany Å›wiata i dzielÄ…ce obraz na pięć części, symbolizujÄ…ce kontynenty.
Później jednak ChiÅ„czycy, wzorem Korei PoÅ‚udniowej, Japonii, paÅ„stw Unii Celnej, no Ukrainy, wprowadziÅ‚y embargo na polskÄ… wieprzowinÄ™.

Kiedy do Rosji?

Rynek rosyjski pewne nie zostanie szybko otwarty dla unijnej wieprzowiny. DziaÅ‚a wielka polityka. Kilka paÅ„stw zabiegaÅ‚o w Komisji Europejskiej o zgodÄ™ o indywidualne negocjacje z RosjÄ… na ten temat. KE, przed kilkoma dniami, odmówiÅ‚a.
WÅ‚ochy, Francja. Belgia, Dania, Holandia staraÅ‚y siÄ™ o dwustronne negocjacje z RosjÄ…, a Rosjanie chÄ™tnie na to przystali. KE odrzuciÅ‚a proÅ›bÄ™. „Nie możemy zgodzić siÄ™, na to, by handlować z RosjÄ… mogÅ‚a tylko niewielka część obszaru UE, a druga - o wiele wiÄ™ksza - na której obszarze nie ma pomoru Å›wiÅ„, takich uprawnieÅ„ by nie miaÅ‚a. To by caÅ‚kowicie zaprzeczaÅ‚o jakimkolwiek miÄ™dzynarodowym standardom - oÅ›wiadczyÅ‚ Johnas Clancy‘s, przedstawiciel KE ds. mediów

Rosja w okresie od stycznia do 5 maja br. zmniejszyÅ‚a import wieprzowiny aż o 34 proc., w porównaniu do takiego samego okresu 2013 roku, tj. do 112,9 tys. ton. WedÅ‚ug unijnych statystyk, w 2013 roku Rosja zaimportowaÅ‚a z UE wieprzowinÄ™ o wartoÅ›ci 1,4 mld euro.

Pomór w USA

Trudno przewidzieć, jak rozwinie siÄ™ sytuacja na rynku wieprzowiny. NiepokojÄ…ce informacje dochodzÄ… z USA. Tam, w ciÄ…gu ostatnich kilkunastu miesiÄ™cy, epidemia wirusa Å›wiÅ„skiej biegunki (PEDV) zniweczyÅ‚a ponad 10% pogÅ‚owia Å›wiÅ„. Choroba pojawiÅ‚a siÄ™ rok temu i objęła również KanadÄ™, Meksyk i JaponiÄ™.

WedÅ‚ug Steve Meyera, prezesa Paragon Economics, doradcy Komisji Krajowej USA ds. wieprzowiny, od czerwca 2013 r. wirus zniszczyÅ‚ okoÅ‚o 7 milionów Å›wiÅ„ w Stanach Zjednoczonych. PogÅ‚owie trzody chlewnej, wedÅ‚ug stanu na dzieÅ„ 01 marca 2014r., wynosiÅ‚o 63 mln sztuk. PEDV raz pierwszy stwierdzono w Ohio w maju ubiegÅ‚ego roku, skÄ…d rozprzestrzeniÅ‚o siÄ™ w ciÄ…gu roku w 30 stanach. Produkcja zakÅ‚adów przetwórstwa miÄ™sa w 2014 r. zmniejszy siÄ™ o 2% - prognozuje Ken Matthews, ekonomista rolny w Ministerstwie Rolnictwa USA. Ceny wieprzowiny osiÄ…gnęły w br. w USA 3,83 dolarów za 1 funta (0,453 kg) i sÄ… rekordowo wysokie. Stany Zjednoczone sÄ… najwiÄ™kszym Å›wiatowym eksporterem wieprzowiny.
Narodowa Komisja ds. wieprzowiny przeznaczyÅ‚a prawie 1.700.000 dolarów ma naukowe badania nad wirusem, który jest niemal zawsze Å›miertelny dla zwierzÄ…t poniżej trzech tygodni.

Co ciekawe, Unia Europejska wirusa „zauważyÅ‚a” dopiero w maju br. Komisja Europejska przyjęła już nowe przepisy, majÄ…ce na celu ograniczenie rozprzestrzeniania siÄ™ wirusa, który zabiÅ‚ miliony prosiÄ…t w Stanach Zjednoczonych, podkreÅ›lajÄ…c „ryzyko produktów paszowych dla zwierzÄ…t, jako potencjalnego Å›rodka transmisji choroby”
Komisja powstrzymaÅ‚a siÄ™ jednak od caÅ‚kowitego zakazu importu produktów ubocznych Å›wiÅ„, wbrew m.in. stanowisku Francji, która uznaÅ‚a, że nowe przepisy powinny wprowadzić wymóg, że wszelkie produkty z krwi Å›wiÅ„ importowanych do Unii Europejskiej w celu ich zastosowania w paszy dla Å›wiÅ„, muszÄ… podlegać obróbce termicznej na 80 stopni Celsjusza, a nastÄ™pnie być przechowywane przez sześć tygodni w temperaturze pokojowej, aby zapewnić, że PEDV nie mogÅ‚a zagrozić unijnej trzodzie.
UE importuje okoÅ‚o 2,2 ton krwi wieprzowej ze Stanów Zjednoczonych rocznie – oÅ›wiadczyÅ‚ rzecznik Komisji Europejskiej. WÅ‚adze USA i Kanady oznajmiÅ‚y natomiast, że „żadna Å›winia nie zostaÅ‚y zaplanowana do wysyÅ‚ki do Unii Europejskiej”.
Jeżeli jednak pomór w USA bÄ™dzie trwaÅ‚ nadal, to na rynkach Å›wiatowych może być niedobór wieprzowiny, a co za tym idzie, w górÄ™ pójdÄ… jej ceny.

Jan Wyganowski



udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie