09.08.2014

Wchodzi w życie II transza przepisów deregulacyjnych

W niedzielę, 10 sierpnia 2014 roku, wchodzi w życie większość przepisów II transzy ustaw deregulacyjnych. Druga transza deregulacji dotyczy 96 zawodów. Pracuje w nich około 200 tysięcy osób. Przyjęta deregulacja zakłada ograniczenie lub likwidację obecnych wymogów (np. certyfikatów, licencji), dzięki czemu ułatwia wejście do danego zawodu.

10 grudnia 2014 r. wejdÄ… natomiast w życie zmiany dotyczÄ…ce zawodów zwiÄ…zanych z kolejÄ… i metrem, a 1 stycznia 2015 r. obejmujÄ…ce zawód biegÅ‚ego rewidenta. Pierwsza transza, obejmujÄ…ca 51 zawodów, weszÅ‚a w życie z dniem 1 stycznia br. Pierwsza transza, obejmujÄ…ca 51 zawodów, weszÅ‚a w życie z dniem 1 stycznia br.

Przepisy dotyczÄ… m.in.: architektów, urbanistów, inżynierów budowlanych, osoby usÅ‚ugowo prowadzÄ…ce ksiÄ™gi rachunkowe, doradców podatkowych, agentów i brokerów ubezpieczeniowych, aktuariuszy, biegÅ‚ych rewidentów rzeczoznawców samochodowych, nurków, dróżników obchodowych, zawodów zwiÄ…zanych z obsÅ‚ugÄ… metra czy z żeglugÄ… morskÄ… i Å›ródlÄ…dowÄ…
W nowych przepisach zapisano rozwiÄ…zanie, dziÄ™ki któremu uczelnie bÄ™dÄ… mogÅ‚y stworzyć kierunki studiów o profilu praktycznym. Ich ukoÅ„czenie stanowić bÄ™dzie podstawÄ™ do zwolnienia z części lub caÅ‚oÅ›ci postÄ™powania kwalifikacyjnego do wykonywania danego zawodu. WedÅ‚ug autorów projektu przyczyni siÄ™ to do lepszego dopasowania systemu edukacji do potrzeb rynku pracy i podniesienia jakoÅ›ci nauczania.

II transza deregulacji zawodów - Lista zawodów:

Urbanista
Aktualne wymogi:
wykształcenie wyższe o kierunkach architektura, urbanistyka lub gospodarka przestrzenna
dwuletnie doświadczenie zawodowe związane z gospodarką przestrzenną
albo
wykształcenie wyższe zawierające w programie zagadnienia związane z architekturą i urbanistyką lub gospodarką przestrzenną w wymiarze co najmniej 90 godzin
studia podyplomowe w zakresie planowania przestrzennego, urbanistyki lub gospodarki przestrzennej
trzyletnie doświadczenie zawodowe związane z gospodarką przestrzenną
albo
wykształcenie wyższe
studia podyplomowe w zakresie planowania przestrzennego, urbanistyki lub gospodarki przestrzennej
trzyletnie doświadczenie zawodowe związane z gospodarką przestrzenną
zdany egzamin ze znajomoÅ›ci przepisów prawnych dotyczÄ…cych gospodarki przestrzennej oraz praktycznego zastosowania wiedzy w zakresie
Zmiany:
Wobec sporzÄ…dzajÄ…cego projekt planu zagospodarowania przestrzennego utrzymany zostaje:
• wymóg wyksztaÅ‚cenia kierunkowego (tj. architektura, urbanistyka lub gospodarka przestrzenna)
albo
• wymóg wyksztaÅ‚cenia wyższego uzupeÅ‚nionego kierunkowymi studiami podyplomowymi.
Zlikwidowany zostaje tym samym wymóg praktyki zawodowej i egzaminu, a ponadto, skutkiem likwidacji izby zawodowej urbanistów, zniesiony zostanie obowiÄ…zek przynależnoÅ›ci do samorzÄ…du.
NastÄ™puje scedowanie odpowiedzialnoÅ›ci za okreÅ›lenie wymogów (np. doÅ›wiadczenia) wobec projektantów na zamawiajÄ…cego.

Pozostałe zawody:
 
Architekt i inżynier posiadający uprawnienia budowlane
Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych
Doradca podatkowy
Rzeczoznawca samochodowy
Diagnosta uprawniony do wykonywania badaÅ„ technicznych pojazdów
Zwrotniczy /mostowniczy/dróżnik obchodowy
Zawody zwiÄ…zane z prowadzeniem ruchu na liniach metra oraz pojazdów kolejowych metra
Działalność brokera ubezpieczeniowego lub reasekuracyjnego
Agent ubezpieczeniowy
Aktuariusz
Nurek III klasy, nurek II klasy, nurek I klasy, nurek saturowany
Kierownik prac podwodnych I klasy, II klasy, III klasy
Operator systemów nurkowych
Agent celny
Biegły rewident
Przyjmujący zakłady wzajemne/Prowadzący kolektury gier liczbowych
Oficer mechanik
Szyper 1 klasy i 2 klasy w żegludze krajowej
Szyper 1 klasy i 2 klasy ryboÅ‚ówstwa morskiego
Pilot morski
Pilot pełnomorski
Maszynista specjalistycznych dźwignic kolejowych
Konserwator specjalistycznych dźwignic kolejowych
Pilot samolotowy zawodowy, pilot samolotowy liniowy
Pilot śmigłowcowy zawodowy
Pilot śmigłowcowy liniowy
Pilot wiatrakowcowy zawodowy
Pilot sterowcowy zawodowy
Pilot balonu wolnego
Pilot szybowcowy
Radiooperator pokładowy
Technik-mechanik lotniczy
Technik awionik
Dyspozytor lotniczy
Mechanik pokładowy
Skoczek spadochronowy
Nawigator lotniczy
Mechanik poświadczenia obsługi technicznej statku powietrznego

Zmiany nie oznaczajÄ…, że bÄ™dzie można wykonywać w/w zawody bez żadnych ograniczeÅ„ Nadal bÄ™dÄ… potrzebne różne certyfikaty, szkolenia, egzaminy:

1. rzeczoznawcy samochodowi bÄ™dÄ… potrzebować certyfikatów.
 Jednostki akredytowane wydajÄ…ce certyfikaty w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego:
1. Stowarzyszenie Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego, Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców Samochodowych
2.Polski ZwiÄ…zek Motorowy, Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców
3.TÜVPOL Sp. z o.o., Europejskie Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców i Specjalistów Techniki Samochodowej

2. czynności agencyjne:
Kwestie szkoleÅ„ i egzaminów szczegóÅ‚owo reguluje rozporzÄ…dzenie Ministra Finansów z dnia 7 lipca 2005 r. w sprawie minimalnego zakresu szkolenia osób ubiegajÄ…cych siÄ™ o wykonywanie czynnoÅ›ci agencyjnych oraz zakresu obowiÄ…zujÄ…cych tematów egzaminu i trybu jego przeprowadzania (Dz. U. z 2005 r., Nr 125, poz. 1053).
- Osoba, która zamierza wykonywać czynnoÅ›ci agencyjne, a która dotychczas nie ukoÅ„czyÅ‚a żadnego szkolenia ma obowiÄ…zek ukoÅ„czyć co najmniej 152-godzinne szkolenie (§ 5 ust. 1 pkt 1).
- Osoba, która ukoÅ„czyÅ‚a szkolenie z zagadnieÅ„ ogólnych ma obowiÄ…zek ukoÅ„czyć co najmniej 48-godzinne szkolenie (§ 5 ust. 1 pkt 3) - dot. np. osób zmieniajÄ…cych zakÅ‚ad ubezpieczeÅ„.
- Osoby wymienione w § 2 rozporzÄ…dzenia majÄ… obowiÄ…zek ukoÅ„czyć 36-godzinne szkolenie (§ 5 ust. 1 pkt 4) - dot. pracowników banków, SKOK-ów i tzw. podmiotów zwolnionych.
- Osoby, o których mowa w art. 9 ust. 1a ustawy o poÅ›rednictwie, o ile nie wykonujÄ… czynnoÅ›ci agencyjnych, majÄ… obowiÄ…zek ukoÅ„czyć 8-godzinne szkolenie (§ 5 ust. 1 pkt 5) - szkolenie to przechodzi siÄ™ tylko raz niezależnie od liczby zakÅ‚adów ubezpieczeÅ„, z którymi agent wspóÅ‚pracuje.
- Osoba, która ukoÅ„czyÅ‚a szkolenie z zakresu dziaÅ‚alnoÅ›ci danego zakÅ‚adu ubezpieczeÅ„ lub na dzieÅ„ zÅ‚ożenia przez ten zakÅ‚ad wniosku o wpis (bÄ…dź o zmianÄ™ wpisu) wykonuje czynnoÅ›ci agencyjne (przejÅ›cie od jednego agenta ubezpieczeniowego do drugiego agenta ubezpieczeniowego w ramach tego samego zakÅ‚adu ubezpieczeÅ„) nie jest zobowiÄ…zana do ukoÅ„czenia żadnego szkolenia.
- Osoba, która przeszÅ‚a tylko szkolenie, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 4 i zmienia pracodawcÄ™ na agenta ubezpieczeniowego innego niż podmioty okreÅ›lone w § 2 jest zobowiÄ…zana do ukoÅ„czenia szkolenia 152-godzinnego (§ 5 ust. 1 pkt 1) - dot. osób, które przeszÅ‚y szkolenie dla agentów bÄ™dÄ…cych SKOK-ami, BANK-ami i tzw. podmiotami zwolnionymi.
- Osoba, która ukoÅ„czyÅ‚a tylko szkolenie, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 5 jest zobowiÄ…zana do ukoÅ„czenia szkolenia 152-godzinnego (§ 5 ust. 1 pkt 1) - dot. osób wymienionych w art. 9 ust. 1a, które zamierzajÄ… wykonywać czynnoÅ›ci agencyjne.
Kwestie szkoleÅ„ i egzaminów szczegóÅ‚owo reguluje rozporzÄ…dzenie Ministra Finansów z dnia 7 lipca 2005 r. w sprawie minimalnego zakresu szkolenia osób ubiegajÄ…cych siÄ™ o wykonywanie czynnoÅ›ci agencyjnych oraz zakresu obowiÄ…zujÄ…cych tematów egzaminu i trybu jego przeprowadzania (Dz. U. z 2005 r., Nr 125, poz. 1053).
3. Nadal obowiÄ…zuje  uchwaÅ‚a NR 842/11/2012 Krajowej Rady BiegÅ‚ych Rewidentów z dnia 7 lutego 2012 r.w sprawie wysokoÅ›ci opÅ‚at za poszczególne egzaminy, obowiÄ…zuje od dnia 2 kwietnia 2012 r.

4. Zgodnie z treÅ›ciÄ… art. 96 ust. 1a ustawy Prawo lotnicze: licencja nie może być wydana osobie, w stosunku do której prokurator postanowiÅ‚ zastosować Å›rodek zapobie­gawczy polegajÄ…cy na obowiÄ…zku powstrzymania siÄ™ od prowadzenia wszelkiego rodzaju pojazdów mechanicznych lub od prowadzenia wszelkiego rodzaju pojazdów w ruchu powietrznym albo w stosunku do której prawomocnym wyrokiem sÄ…du orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, w okresie obowiÄ…zywania tego Å›rodka lub zakazu.”.

Kolejne „uwalnianie” zawodów

RzÄ…d zatwierdziÅ‚ też III transzÄ™ deregulacyjnÄ… zawodów. Deregulacja dostÄ™pu do niektórych zawodów byÅ‚a sztandarowym projektem poprzedniego ministra sprawiedliwoÅ›ci JarosÅ‚awa Gowina, który na polecenie premiera nadzorowaÅ‚ przygotowanie trzech pakietów nowelizacji ustaw, które miaÅ‚y objąć okoÅ‚o 250 zawodów.
Trzecia transza, obejmujÄ…ca 101 zawodów, ma być ostatniÄ…. Dotyczy ona uÅ‚atwienia dostÄ™pu do zawodów takich jak: inżynier pożarnictwa, strażak, rzeczoznawca ds. zabezpieczeÅ„ przeciwpożarowych, pracownik artystyczny, muzealnik, makler gieÅ‚d towarowych, inspektor ochrony radiologicznej (chodzi o stanowiska majÄ…ce istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeÅ„stwa jÄ…drowego i ochrony radiologicznej), rzeczoznawca w zakresie jakoÅ›ci handlowej artykuÅ‚ów rolno-spożywczych, rzecznik patentowy, konserwator zabytków ruchomych i nieruchomych, konserwator zabytkowej zieleni, tÅ‚umacz przysiÄ™gÅ‚y, makler papierów wartoÅ›ciowych, doradca inwestycyjny i agent firmy inwestycyjnej.
Projekt ustawy został przekazany do Sejmu. Odbyło się już jego I czytanie. Posłowie zdecydowali o przekazaniu projektu do dalszych prac w Komisji Nadzwyczajnej do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji.

Jan Wyganowski

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.17.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
16.07.2024

sprzedawca

16.07.2024

KASJER/SPRZEDAWCA

16.07.2024

Hydraulik

Dodaj nowe og³oszenie