02.11.2014

Więcej informacji na towarach

W grudniu br. wchodzą w życie nowe zasady etykietowania żywności, uchwalone przez Parlament Europejski w 2011 roku. Nowe przepisy sprawią, że etykiety staną się bardziej czytelne i ułatwią konsumentom odnalezienie potrzebnych informacji o produktach żywnościowych podczas robienia zakupów.

Na przykÅ‚ad informacja o wartoÅ›ci odżywczej produktu musi być podana na opakowaniu w formie czytelniej tabelki. Na niektórych produktach (np. woÅ‚owina, miód, drób, czy Å›wieże warzywa i owoce) powinna znaleźć siÄ™ informacja o kraju pochodzenia żywnoÅ›ci. Nie bÄ™dzie też można wprowadzać konsumentów w bÅ‚Ä…d poprzez opakowania zawierajÄ…ce motywy graficzne nie majÄ…ce zwiÄ…zku z produktem.
Nowe przepisy gwarantujÄ…, że etykiety stanÄ… siÄ™ bardziej czytelne, co ma uÅ‚atwić konsumentom odnalezienie potrzebnych informacji o produkcie żywnoÅ›ciowym podczas robienia zakupów. Nowe zasady majÄ… również na celu modernizacjÄ™, uproszczenie oraz ujednolicenie zasad etykietowania żywnoÅ›ci w UE.

PosÅ‚anka sprawozdawca, Renate Sommer  (EPP, DE), która kierowaÅ‚a zakoÅ„czonymi porozumieniem negocjacjami z RadÄ…, powiedziaÅ‚a podczas debaty poprzedzajÄ…cej glosowanie: "Pomimo politycznych różnic w PE i ideologicznych, narodowych przekonaÅ„, wypracowaliÅ›my dobry kompromis. (…) Nowe przepisy majÄ… zapewnić, że konsumenci bÄ™dÄ… lepiej poinformowani, co pomoże im w dokonywaniu Å›wiadomych wyborów podczas zakupów. SÄ… one pożyteczne również dla przemysÅ‚u spożywczego, przy zmniejszeniu biurokracji, wprowadzajÄ… lepsze uregulowania prawne. Jest to bardzo ważne dla MÅšP, które stanowiÄ… ponad 80% europejskiego sektora spożywczego".

Obowiązkowa informacja o wartości odżywczej produktu

Zgodnie z nowymi przepisami, zawartość energii, ilość tÅ‚uszczu, tÅ‚uszczów nasyconych, wÄ™glowodanów, cukrów, biaÅ‚ek i soli musi być podana na opakowaniu w formie czytelniej tabelki. Zawartość wymienionych skÅ‚adników musi być podana w przeliczeniu na 100 gr. lub 100 ml. Dodatkowo, zawartość tych skÅ‚adników może być przeliczona na jednÄ… porcjÄ™ produktu.

Alergeny

Już obecnie wszystkie skÅ‚adniki, w tym substancje uczulajÄ…ce, muszÄ… być wymienione na opakowaniach jednostkowych wszystkich produktów spożywczych. Nowe przepisy uÅ‚atwiÄ… konsumentom stwierdzenie, czy dany produkt zawiera substancje alergiczne, ponieważ bÄ™dÄ… one musiaÅ‚y być wyszczególnione w tabeli skÅ‚adników. Pozwoli to konsumentom na szybkie znalezienie potrzebnych informacji w jednym miejscu.
Nowe przepisy przewidujÄ… również, iż informacja o alergenach musi być podana także dla produktów sprzedawanych bez opakowania, np. żywnoÅ›ci podawanej w restauracjach, czy stoÅ‚ówkach. W tym przypadku kraje czÅ‚onkowskie muszÄ… zadecydować samodzielnie, w jaki sposób ta informacja powinna być przekazana konsumentom.

Oznaczenie kraju pochodzenia żywności

Kraj pochodzenia niektórych produktów żywnoÅ›ciowych, takich jak woÅ‚owina, miód, oliwa z oliwek czy Å›wieże warzywa i owoce, musi być podany na etykiecie zgodnie z przepisami danego sektora. Brak takiej informacji mógÅ‚by wprowadzać konsumentów w bÅ‚Ä…d. Na wniosek Parlamentu wymóg ten zostanie rozszerzony na trzodÄ™ chlewnÄ…, miÄ™so z owiec, kóz i drobiu. Po wejÅ›ciu w życie nowych przepisów, Komisja Europejska bÄ™dzie miaÅ‚a dwa lata na ich wprowadzenie.
W przyszÅ‚oÅ›ci może zostać podjÄ™tÄ… decyzja o możliwoÅ›ci przesuniÄ™cia obowiÄ…zku etykietowania żywnoÅ›ci z kraju pochodzenia do kraju, w którym jest ona przetwarzana. Może to dotyczyć np. miÄ™sa używanego jako skÅ‚adnik lub mleka i żywnoÅ›ci nieprzetworzonej. WczeÅ›niej jednak Komisja bÄ™dzie musiaÅ‚a ocenić skutki, wykonalność i potencjalne koszty takiej decyzji.

Przepisy utrudniajÄ…ce wprowadzanie konsumentów w bÅ‚Ä…d

Nowe przepisy majÄ… również na celu zapewnienie, iż konsumenci nie bÄ™dÄ… wprowadzani w bÅ‚Ä…d poprzez opakowania zawierajÄ…ce motywy graficzne nie majÄ…ce zwiÄ…zku z produktem.
Również produkty wyglÄ…dajÄ…ce podobnie do innych, ale wykonane z zamiennych skÅ‚adników, np. produkty seropodobne wykonane z surowców roÅ›linnych (tzw. produkty imitujÄ…ce żywność), bÄ™dÄ… Å‚atwe do rozpoznania. JeÅ›li skÅ‚adnik produktu, którego siÄ™ spodziewamy, zostaÅ‚ zastÄ…piony innym, musi to być wyraźnie zaznaczone w przedniej części opakowania, przy użyciu odpowiedniego rozmiaru czcionki, obok nazwy marki.
Produkty miÄ™sne i rybne skÅ‚adajÄ…ce siÄ™ z maÅ‚ych kawaÅ‚ków muszÄ… być opisane jako produkt "z poÅ‚Ä…czenia kawaÅ‚ków miÄ™sa" lub "z poÅ‚Ä…czenia kawaÅ‚ków ryby".

Jan Wyganowski
ŹródÅ‚o: Serwis Prasowy PE

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.17.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
16.07.2024

sprzedawca

16.07.2024

KASJER/SPRZEDAWCA

16.07.2024

Hydraulik

Dodaj nowe og³oszenie