Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych poinformował o trzech nowych programach dla osób niepełnosprawnych, co prawda beneficjentami tychże programów są osoby niepełnosprawne, ale adresowane ich adresatami są przedsiębiorcy, szkoły wyższe oraz określone organy i instytucje państwowe oraz samorządowe.
PFRON podaÅ‚ informacje o trzech nowych programach, których beneficjentami bÄ™dÄ… osoby niepeÅ‚nosprawne.
Nowe programy to:
- STABILNE ZATRUDNIENIE – osoby niepeÅ‚nosprawne w administracji i sÅ‚użbie cywilnej
- ABSOLWENT
- PRACA-INTEGRACJA.
WspóÅ‚czynnik aktywnoÅ›ci zawodowej osób niepeÅ‚nosprawnych w wieku produkcyjnym w pierwszym kwartale 2016 r. wynosiÅ‚ 27,4%. Z kolei wskaźnik zatrudnienia to 23,7%, co oznacza, że jest on dwukrotnie niższy niż Å›rednia unijna, która wynosi 45%. DobrÄ… informacjÄ… jest ta dotyczÄ…ca wzrostu liczby osób niepeÅ‚nosprawnych posiadajÄ…cych wyksztaÅ‚cenie wyższe. W 2014 roku stanowiÅ‚ on 9,8%, podczas gdy jeszcze w 2005 roku wynosiÅ‚ 5,1%.
Niestety wzrost liczby osób niepeÅ‚nosprawnych legitymujÄ…cych siÄ™ wyksztaÅ‚ceniem wyższym nie wpÅ‚ynÄ…Å‚ jak dotÄ…d na wyrównanie poziomu zatrudnienia. Nadal nie otrzymujÄ… one propozycji pracy zgodnych ze swoimi kwalifikacjami. Pracodawcy mimo różnych inicjatyw trzeciego sektora i prowadzonych kampanii spoÅ‚ecznych wciąż ulegajÄ… stereotypom powierzajÄ…c pracownikom czÄ™sto maÅ‚o wymagajÄ…ce obowiÄ…zki.Najlepiej ilustrujÄ… to dane AktywnoÅ›ci Ekonomicznej LudnoÅ›ci Polski, a dokÅ‚adnie wspóÅ‚czynnik aktywnoÅ›ci ekonomicznej ludnoÅ›ci w wieku 15 lat i wiÄ™cej. WspóÅ‚czynnik aktywnoÅ›ci zawodowej w grupie osób posiadajÄ…cych wyższe wyksztaÅ‚cenie wynosi 80,2%, w tym wÅ›ród osób niepeÅ‚nosprawnych 32%.
STABILNE ZATRUDNIENIE
Celem programu STABILNE ZATRUDNIENIE jest podniesienie wskaźnika zatrudnienia osób niepeÅ‚nosprawnych w administracji publicznej. Z kolei adresatami programu sÄ… organy i instytucje, wykonujÄ…ce zadania z zakresu administracji publicznej, prowadzÄ…ce dziaÅ‚ania o zasiÄ™gu ogólnopolskim na rzecz ogóÅ‚u obywateli (…) oraz samorzÄ…dy gminne, powiatowe, wojewódzkie, a także paÅ„stwowe oraz samorzÄ…dowe instytucje kultury. Niski poziom aktywnoÅ›ci zawodowej osób niepeÅ‚nosprawnych jest wypadkowÄ… podejÅ›cia osób niepeÅ‚nosprawnych, przedsiÄ™biorców oraz jednostek samorzÄ…du terytorialnego i organizacji centralnych. Jednostki sektora publicznego w wiÄ™kszoÅ›ci nie speÅ‚niajÄ… 6-procentowego poziomu zatrudnienia osób niepeÅ‚nosprawnych, co wiąże siÄ™ z opÅ‚acaniem wysokich skÅ‚adek PFRON, mimo że sÄ… zobligowane przez UstawÄ™ o sÅ‚użbie cywilnej i UstawÄ™ o pracownikach samorzÄ…dowych. Należy dodać, że co prawda jednostki samorzÄ…du terytorialnego i organizacje centralne nie otrzymujÄ… dofinasowania do wynagrodzeÅ„ pracowników niepeÅ‚nosprawnych, ale w zamian odprowadzajÄ… wspomniane skÅ‚adki na rzecz PFRON.
ABSOLWENT
Program ABSOLWENT adresowany jest do szkóÅ‚ wyższych, organizacji pozarzÄ…dowych, czy jak czytamy na stronie PFRON partnerstw szkóÅ‚ wyższych z organizacjami pozarzÄ…dowymi. Jego gÅ‚ównym celem jest umożliwienie wejÅ›cia na rynek pracy osób niepeÅ‚nosprawnych posiadajÄ…cych wyksztaÅ‚cenie wyższe lub realizujÄ…ce ostatni rok nauki w szkole wyższej.
Program podzielony zostaÅ‚ na dwa obszary. Beneficjenci, a wiÄ™c osoby niepeÅ‚nosprawne bÄ™dÄ… mogli skorzystać z pomocy w ramach: www.diru.pl - zaplanowanie i wdrożenie indywidualnej Å›cieżki kariery zawodowej (obszar A) - podnoszenie kwalifikacji zawodowych (obszar B), - wsparcie zatrudnienia i samozatrudnienia (obszar C). Na stronie PFRON można znaleźć szczegóÅ‚y dotyczÄ…ce tego, jakie dokÅ‚adnie koszty mogÄ… być objÄ™te dofinansowaniem.
PRACA-INTEGRACJA
Ostatnim programem jest PRACA-INTEGRACJA, której celem jest zwiÄ™kszenie zatrudnienia osób niepeÅ‚nosprawnych na otwartym rynku pracy. Adresatem programu jest osoba niepeÅ‚nosprawna pozostajÄ…ca bez zatrudnienia, z orzeczonym stopniem niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci (lub orzeczeniem równoważnym), zgÅ‚aszajÄ…ca gotowość do zatrudnienia, na rzecz której prowadzone bÄ™dÄ… dziaÅ‚ania aktywizacyjne w ramach programu.
Uczestnikami tego programu mogą być:
- przedsiÄ™biorstwa, w których wskaźnik zatrudnienia osób niepeÅ‚nosprawnych jest niższy niż 6%, zgÅ‚aszajÄ…ce do PFRON gotowość zatrudnienia adresatów programu w ramach oferty obejmujÄ…cej co najmniej 25 (dwadzieÅ›cia pięć) etatów (w przeliczeniu na peÅ‚ny wymiar czasu pracy) na okres zatrudnienia nie krótszy niż 18 miesiÄ™cy, z zastrzeżeniem, że zatrudnienie to przyczyni siÄ™ do wzrostu wskaźnika zatrudnienia osób niepeÅ‚nosprawnych ogóÅ‚em, liczonego w stosunku do stanu zatrudnienia na koniec roku, poprzedzajÄ…cego rok zÅ‚ożenia oferty;
- organizacje pozarzÄ…dowe realizujÄ…ce zadanie publiczne zlecone przez PFRON. Przyczyn niskiego poziomu zatrudnienia wÅ›ród osób niepeÅ‚nosprawnych jest wiele. CzÄ™sto o ich biernoÅ›ci zawodowej decyduje nadopiekuÅ„czość rodziców, szczególnie w przypadku osób, które sÄ… niepeÅ‚nosprawne od urodzenia. Ale to wyÅ‚Ä…cznie jeden z przykÅ‚adów. Dezaktywizacja wynika również z postaw pracodawców zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego. Niestety częściej dostrzegajÄ… ograniczenia osób niepeÅ‚nosprawnych, a zbyt rzadko ich możliwoÅ›ci. Niepotrzebnie ulegajÄ… stereotypom na temat danej choroby i niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci. Być może nowe programy PFRON zachÄ™cÄ… jednostki samorzÄ…du terytorialnego i organizacje centralne oraz przedsiÄ™biorców dziaÅ‚ajÄ…cych na otwartym rynku do zatrudniania osób niepeÅ‚nosprawnych oraz wziÄ™cia udziaÅ‚u w programach PFRON.