17.04.2023

Większość pracowników z Ukrainy docenia aktualne warunki zatrudnienia w Polsce

Aż 94 proc. obywateli Ukrainy, którzy mieszkają i pracują w Polsce, jest zadowolonych z aktualnych warunków zatrudnienia. Ponad połowa (55 proc.) badanych wiąże także swą przyszłość zawodową z naszym krajem. Jednocześnie oczekiwania ukraińskich pracowników wobec firm różnią się w zależności od tego, czy przybyli do Polski przed wybuchem wojny w lutym 2022 roku, czy już po – takie wnioski płyną z badania „Kierunek Polska.

WiÄ™kszość pracowników z Ukrainy docenia aktualne warunki zatrudnienia w Polsce. Ponad poÅ‚owa chce tu zostać na dÅ‚użej wÅ‚aÅ›nie ze wzglÄ™du na pracÄ™

Pracownicy z Ukrainy na polskim rynku pracy”, zrealizowanego przez Randstad we wspóÅ‚pracy z pracowniÄ… SW Research.

Przed wojnÄ… – dla zarobków, później – w poszukiwaniu bezpieczeÅ„stwa

Dla obywateli Ukrainy Polska już od dÅ‚uższego czasu byÅ‚a atrakcyjnym kierunkiem emigracji zarobkowej – spoÅ›ród uczestników badania Randstad, ponad poÅ‚owa przybyÅ‚a przed wybuchem wojny (58 proc.). W momencie rozpoczÄ™cia militarnej inwazji przez RosjÄ™, do Polski napÅ‚ynęła nowa fala pracowników: co trzeci (31 proc.) przyjechaÅ‚ w okresie po 24 lutego, ale przed poczÄ…tkiem lipca, a co dziesiÄ…ty – w okresie od lipca do października 2022 r.

Nie dziwi fakt, że dla 84 proc. pracowników, którzy przekroczyli naszÄ… granicÄ™ po 24 lutego, gÅ‚ównym powodem decyzji byÅ‚ wybuch wojny. Co trzecia osoba (32 proc.) podkreÅ›la, że przyjechaÅ‚a nie tylko w poszukiwaniu pracy, ale także by doÅ‚Ä…czyć do czÅ‚onków rodziny lub znajomych, którzy mieszkali tu wczeÅ›niej. 

Choć również przed wojnÄ… imigrantami zarobkowymi byÅ‚y gÅ‚ównie kobiety (60 proc.), to w grupie przybyÅ‚ej po 24 lutego, stanowiÄ… one aż 83 proc. Gdy zestawimy to z danymi o tym, że 62 proc. badanych osób przekroczyÅ‚o granicÄ™ wraz ze swoimi dziećmi lub rodzicami, widać wyraźnie, że wybuch wojny spowodowaÅ‚ powstanie zupeÅ‚nie nowej grupy pracowników. To przede wszystkim kobiety, które musiaÅ‚y zapewnić bezpieczeÅ„stwo bliskim: i ten powód byÅ‚ dla nich ważniejszy niż czynniki ekonomiczne. Po wybuchu wojny dla lepszych zarobków przyjechaÅ‚o do Polski tylko 17 proc. respondentów, a przed wojnÄ… byÅ‚ to gÅ‚ówny powód, na który wskazywaÅ‚a ponad poÅ‚owa (51 proc.) pracowników z Ukrainy uczestniczÄ…cych w badaniu.

Przeszkody w znalezieniu pracy odpowiadajÄ…cej kompetencjom

Pracę odpowiadającą kwalifikacjom, wykonuje w Polsce zaledwie co piąty pracownik z Ukrainy (17 proc.). Częściej odpowiednie stanowisko udaje się znaleźć osobom ze średnim wykształceniem (19 proc.) niż z wyższym (10 proc.).

PoÅ‚owa zatrudnionych (49 proc.), pracuje poniżej kompetencji. NajwiÄ™kszÄ… przeszkodÄ… na drodze do lepszej posady jest dla nich bariera jÄ™zykowa: przyznaje to 60 proc. osób, przy czym częściej dotyczy to kobiet (66 proc.) niż mężczyzn (48 proc.). Z nieznajomoÅ›ciÄ… jÄ™zyka dwukrotnie częściej borykajÄ… siÄ™ osoby, które trafiÅ‚y na polski rynek pracy już po wybuchu wojny (to aż 85 proc.).

DrugÄ…, po barierze jÄ™zykowej, najczęściej wymienianÄ… przeszkodÄ… jest brak ofert zgodnych z kwalifikacjami (30 proc.). Niemal tyle samo osób wskazuje, że wyzwaniem jest niehonorowanie ukraiÅ„skich uprawnieÅ„ i certyfikatów zawodowych (28 proc.).

Umowa o pracÄ™ i benefity pomagajÄ… w stabilizacji

Na pytanie, czym kierujÄ… siÄ™ pracownicy z Ukrainy przy wyborze oferty, aż 91 proc. z nich odpowiedziaÅ‚o, że podstawowe znaczenie ma wysokość wynagrodzenia. Na drugim miejscu plasuje siÄ™ rodzaj umowy – 75 proc. wskazaÅ„, przy czym najbardziej pożądanÄ… formÄ… zatrudnienia jest umowa o pracÄ™: deklaruje to 98 proc. pracowników, którzy przyjechali przed wojnÄ… oraz 95 proc. tych, którzy przyjechali później. Trzecim najczęściej wskazywanym czynnikiem byÅ‚a możliwość skorzystania z pÅ‚atnego urlopu (56 proc.), co wynika także z formy zatrudnienia. Dla równo poÅ‚owy respondentów duże znaczenie ma także dostÄ™p do opieki medycznej.

Wybuch wojny zdeterminowaÅ‚ postrzeganie benefitów w ofertach pracy: przed 24 lutego dofinansowanie do zakwaterowania byÅ‚o ważne dla 13 proc. przyjezdnych, po tej dacie odsetek wzrósÅ‚ dwukrotnie: do 27 proc. Podobnie jest ze skorzystaniem w pracy ze wsparcia koordynatora mówiÄ…cego po ukraiÅ„sku – dwukrotny wzrost z 9 proc. do 19. proc. PÅ‚atne zwolnieie na chore dziecko wymieniaÅ‚o przed wojnÄ… 8 proc. imigrantów, a po – już trzykrotnie wiÄ™cej: 24 proc. 

– Dane zgromadzone w badaniu wyraźnie pokazujÄ…, że obywatele Ukrainy szukajÄ… w Polsce przede wszystkim stabilnego zatrudnienia, które zapewni im i ich bliskim poczucie bezpieczeÅ„stwa. PoszukujÄ… normowanego czasu pracy, regularnego wynagrodzenia, gwarantowanego okresu wypowiedzenia, pÅ‚atnego urlopu, prawa do Å›wiadczeÅ„ z ubezpieczeÅ„ spoÅ‚ecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli elementów, które wiążą siÄ™ z umowÄ… o pracÄ™. TÄ™ tendencjÄ™ potwierdzajÄ… też dane o benefitach: od momentu wybuchu wojny kilkukrotnie wzrosÅ‚o zainteresowanie każdym z pozapÅ‚acowych Å›wiadczeÅ„, które zabezpiecza podstawowe potrzeby (jak zakwaterowanie), uÅ‚atwia aklimatyzacjÄ™ w pracy (jak wsparcie w komunikacji jÄ™zykowej) lub też daje możliwość opieki nad chorym dzieckiem. Ten ostatni przywilej ma niebagatelne znaczenie w kontekÅ›cie tego, że najwiÄ™kszÄ… grupÄ… pracowników z Ukrainy przybyÅ‚ych po 24 lutego sÄ… wÅ‚aÅ›nie kobiety, które czÄ™sto majÄ… pod opiekÄ… dzieci – komentuje Marzenia Milinkiewicz, Director Inhouse, Large Scale Solutions & Business Innovations w Randstad Polska.

Aspiracje do wyższej płacy i chęć rozwoju zawodowego

94 proc. wszystkich osób z Ukrainy, które aktualnie pracujÄ… w Polsce podkreÅ›la, że jest zadowolona z warunków zatrudnienia i ponad poÅ‚owa (55 proc.) chce tutaj pracować także w przyszÅ‚oÅ›ci.

Zapytani o to, co najbardziej zachÄ™ciÅ‚oby ich do zmiany obecnego pracodawcy, odpowiadajÄ…, że byÅ‚yby to wyższe zarobki (88 proc. wskazaÅ„). W tej grupie dominujÄ… specjaliÅ›ci: osoby z wyższym wyksztaÅ‚ceniem (91 proc.). Rzadziej deklarowaÅ‚y to osoby z wyksztaÅ‚ceniem zawodowym (83 proc.). 

Drugim najczęściej wymienianym argumentem jest możliwość podnoszenia kwalifikacji: tak odpowiedziaÅ‚o 43 proc. wszystkich pracowników. 

Wraz z poziomem wykształcenia wzrastają aspiracje zawodowe: stanowiska zgodnego z posiadanymi kwalifikacjami ma zamiar szukać niemal co trzeci pracownik z wyższym wykształceniem: (27 proc.), co piąty ze średnim (18 proc.), a z zawodowym: co dziesiąty (10 proc.).

– Zadowolenie z warunków zatrudnienia, jakie daje Polska i jednoczesna gotowość obywateli Ukrainy do dÅ‚uższego pobytu tutaj, to dobra prognoza dla polskich przedsiÄ™biorstw. Warto zauważyć, że wiÄ™cej niż co czwartego ukraiÅ„skiego pracownika do zmiany pracy motywuje rozwój, chęć nauki i podnoszenia kwalifikacji, wiÄ™c bÄ™dÄ… one coraz wyższe, także jeÅ›li chodzi o znajomość jÄ™zyka, która przychodzi z czasem. To wszystko daje nadziejÄ™, że polskie firmy również w dÅ‚uższej perspektywie bÄ™dÄ… mogÅ‚y uzupeÅ‚nić braki kadrowe istniejÄ…ce w wielu sektorach gospodarki – podsumowuje Marzena Milinkiewicz, ekspertka Randstad Polska.

 

fot. pixabay

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.16.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
16.07.2024

sprzedawca

16.07.2024

KASJER/SPRZEDAWCA

16.07.2024

Hydraulik

Dodaj nowe og³oszenie