Główny Urząd Statystyczny przedstawił wstępne szacunki produktu krajowego brutto za 2015 r. według województw. Są to najnowsze dostępne dane. Wartość podlaskiej gospodarki (mierzona PKB) w 2015 r. wyniosła 39,5 mld zł i wzrosła o 2,5 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Niestety ten wzrost, już kolejny rok z rzędu, był niższy niż dynamika całej polskiej gospodarki.
Skutkiem jest dalsze, systematyczne powiÄ™kszanie dystansu rozwojowego w stosunku do zamożniejszych polskich regionów. W 2003 roku wartość PKB w przeliczeniu na mieszkaÅ„ca w województwie podlaskim stanowiÅ‚a 75,3 proc. Å›redniej krajowej. Aktualnie jest to 71,1 proc. Pomimo, że „PKB” dla wielu jest pojÄ™ciem odlegÅ‚ym i dość abstrakcyjnym, to wÅ‚aÅ›nie PKB ma zasadniczy wpÅ‚yw na wartość naszych dochodów oraz liczbÄ™ i atrakcyjność miejsc pracy, a także na wzrost lub spadek liczby ludnoÅ›ci na danym obszarze. Niestety, wg GUS, liczba mieszkaÅ„ców województwa podlaskiego maleje o ok. 3 tys. osób rocznie. Zmniejszanie liczby ludnoÅ›ci jest zjawiskiem niekorzystnym zarówno dla podlaskiego biznesu, jak również dla sprawnoÅ›ci i kosztów funkcjonowania sektora publicznego.
Jeszcze bardziej niepokojÄ…cy jest fakt, że w ostatnich trzech latach (2013-2015) województwo przestaÅ‚o nadrabiać dystans do zamożniejszych regionów europejskich. Aktualnie PKB na mieszkaÅ„ca w regionie, z uwzglÄ™dnieniem realnej siÅ‚y nabywczej, wynosi 49 proc. Å›redniej unijnej i nie zmienia siÄ™ od trzech lat. Obecnie różnice rozwojowe pomiÄ™dzy PolskÄ… a UniÄ… EuropejskÄ… sÄ… zbliżone do różnic pomiÄ™dzy woj. podlaskim a PolskÄ…. Unia Europejska w celu niwelowania różnic rozwojowych wdraża specjalnÄ… politykÄ™ spójnoÅ›ci. Polska podobnÄ… politykÄ™ zawarÅ‚a w Strategii Rozwoju Kraju.
Wyniki dotyczÄ…ce PKB w ukÅ‚adzie regionalnym za 2015 r. pozwoliÅ‚y w koÅ„cu jednoznacznie ocenić skuteczność Strategii Rozwoju Kraju za lata 2007-2015 w obszarze spójnoÅ›ci gospodarczej polskich regionów. Strategia zakÅ‚adaÅ‚a wzrost udziaÅ‚u gospodarek regionów Polski Wschodniej w polskiej gospodarce z poziomu 16 proc. w roku 2003, do 20 proc. w roku 2015. Plan zakÅ‚adaÅ‚, że poprzez specjalne polityki interwencyjne, w okresie 10 lat, regiony Polski Wschodniej osiÄ…gnÄ…Å‚ poziom rozwoju gospodarczego regionów Polski Zachodniej. Niestety ostatecznie udziaÅ‚ ten zamiast wzrosnąć do 20 proc., spadÅ‚ do 15 proc. Strategia w obszarze spójnoÅ›ci regionalnej poniosÅ‚a oczywistÄ… klÄ™skÄ™.
W interesie mieszkaÅ„ców naszego regionu jest aby zidentyfikować przyczyny tego niepowodzenia i odpowiednio skorygować politykÄ™ gospodarczÄ… kraju w obszarze spójnoÅ›ci. Kwestie te powinny być przedmiotem szerokiej dyskusji, np. przy okazji Wschodniego Kongresu Gospodarczego.
Opracował:
Marek Dźwigaj
Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego
www.pfrr.pl
(źródÅ‚o: GUS)
fot. PAiZ