22.06.2017

Wkrótce nabór wniosków do programu Polska – Rosja. Do wydania 68 milionów euro

Pod koniec lipca 2017 roku nastąpi otwarcie naboru wniosków do programu transgranicznego Polska - Rosja ( obwód kaliningradzki). Zakończy się zaś w październiku 2017 r.

Mimo coraz bardziej napiętych stosunków politycznych UE z Rosją, Program Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja na lata 2014 – 2020 jest realizowany.

Strategiczne cele programu

- Zadaniem Programu jest udzielenie pomocy w przezwyciężeniu wyzwań i w usuwaniu barier rozwojowych. Wizja, jaką podzielają władze zaangażowane w przygotowanie tego Programu wskazuje, że obszar nim objęty powinien stać się ważnym węzłem krzyżowania się szlaków handlowych i turystycznych wiodących ze wschodu na zachód i z południa na północ. Obszar ten powinien ewoluować w kierunku regionu trans granicznego nacechowanego wzajemnym zrozumieniem pomiędzy sąsiadami pracującymi wspólnie nad jak najlepszym rozwojem lub utrzymaniem najważniejszych jego zasobów rozwojowych takich jak dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe oraz kapitał ludzki (szczególnie przedsiębiorczość) – czytamy w założeniach, zaakceptowanych przez Komisję Europejską.

8 grudnia 2016 roku Komisja Europejska zatwierdziła Program Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Program, realizowany w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa, wspiera transgraniczną współpracę w sferze społecznej, środowiskowej, gospodarczej i instytucjonalnej.

Do zagospodarowania w tej perspektywie jest prawie 68 mln euro, w tym 41,3 mln euro z Unii Europejskiej. Wkład Federacji Rosyjskiej - 20,6 mln euro (tylko na wsparcie projektów realizowanych na terenie Rosji), wkład własny wykonawców (głównie państwa i instytucji komunalnych)- 5,7 mln euro.

Przed kilkoma dniami w Olsztynie od odbyło się Forum Poszukiwania Partnerów Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja. Wydarzenie skierowane do polskich i rosyjskich instytucji miało na celu przybliżenie zasad programu oraz umożliwienie nawiązania współpracy przedstawicielom placówek z obu krajów.

- Mamy nadzieję, że tak urodzajny grunt pozwoli zasiać Państwu ziarno współpracy, a następnie – zbierać z niego plon – powiedział otwierając konferencję Rafał Baliński, zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy Terytorialnej w polskim Ministerstwie Rozwoju.

Spotkanie, które odbyło się w olsztyńskim Centrum Wdrażania i Promocji Innowacji cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Udział w nim wzięło 236 uczestników z Polski i Rosji. Forum stanowiło kontynuację prac Programu Polska-Rosja 2014-2020, którego beneficjentami mogą być władze krajowe, regionalne i lokalne, jednostki zarządzane zgodnie z prawem publicznym lub prywatnym oraz organizacje pozarządowe posiadające osobowość prawną.

Program Polska-Rosja koncentruje się na czterech celach, którymi są:   

 - promocja kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego (22,64 mln  euro)

- ochrona środowiska i łagodzenie skutków zmian klimatycznych ( 19,08 mln  euro)

- poprawa dostępności komunikacyjnej regionów (14,77 mln euro)

- wspieranie zarządzania granicami oraz bezpieczeństwem na granicach (6,36 mln euro)

Wysokość grantu wynosi od 100 tys. do 2,5 mln euro, a maksymalny poziom dofinansowania sięga 90 proc. W każdym przedsięwzięciu musi brać udział co najmniej dwóch beneficjentów (po jednym z Polski i Rosji).

W ramach Programu wspierane będą także Duże Projekty Infrastrukturalne. Na ich dofinansowanie zostanie przeznaczone ok. 12,5 mln euro ze środków Unii Europejskiej. Dodatkowo, strona rosyjska planuje przekazać ok. 10 mln euro ze swojego wkładu do budżetu Programu na Duże Projekty Infrastrukturalne, które będą realizowane na terenie obwodu kaliningradzkiego.

 

Obszar Programu obejmuje

 W Polsce: regiony pomorski, warmińsko- mazurski i suwalski (region podlaski). W Federacji Rosyjskiej cały obwód kaliningradzki.

Szczegółowych informacji udziela Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 w Olsztynie. W Sekretariacie można uzyskać dodatkowe informacje na temat Programu, zaś więcej szczegółów i niezbędna dokumentacja znajdują się także na stronie internetowej Programu: www.plru.eu.

Kaliningradzkie Forum Regionów Partnerskich

Obwód kaliningradzki współpracuje zaś nie tylko w północno-wschodnimi regionami Polski, ale i z innymi krajami. Na początku czerwca br. w Kaliningradzie, odbyła się siódma już edycja Forum Regionów Partnerskich Obwodu Kaliningradzkiego. To międzynarodowe wydarzenie zgromadziło liczne delegacje regionów partnerskich obwodu, m.in. z Litwy, Polski, Szwecji, Niemiec, Holandii, Belgii, Austrii, Łotwy oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

 W ramach Forum zorganizowano cztery okrągłe stoły, które dotyczyły praktycznych aspektów współpracy regionalnej, digitalizacji biznesu, regionalnych aspektów realizacji celów Organizacji Narodów Zjednoczonych w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz udziału społeczeństwa w rozwoju obszarów miejskich.

Przy okazji Forum odbyło się także uroczyste otwarcie oczyszczalni ścieków, która była wspólnym projektem obwodu kaliningradzkiego ze Szwecją, Danią i Finlandią.

Przypomnijmy, przy okazji, że z efektami realizacji poprzedniego programu transgranicznego Polska - Rosja są m.in.: kanalizacja wodociągowa we wsi Kukuło, koło Olecka, zmodernizowany Park Konstytucji i jego otoczenie w Suwałkach. Z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013, dofinansowano też kwotą 10 mln euro przebudowę drogi krajowej nr 65 na odcinku Gołdap-Kowale Oleckie.

WYG

Źródło: plru.eu; Wrota Warmi i Mazur

Na fot: Forum Poszukiwania Partnerów Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja w Olsztynie. Fot: plru.eu

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.27.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie