08.02.2017

Wszedł w życie zakaz eksportu drobiu do Rosji z 15 krajów Europy

W środę, 8 lutego 2017 r., wszedł w życie zakaz wykonywania przewozów na dostawy mięsa drobiowego do Rosji z 15 krajów europejskich. Jak podano w materiałach z Rosselchoznadzoru, powodem zakazu była ptasia grypa.

Zakaz obejmuje: Polskę, Austrię, Wielką Brytanię, Węgry, Bułgarię, Grecję, Niemcy, Włochy, Holandię, Rumunię, Słowację, Francję, Chorwację, Republikę Czeską i Szwecję.

Poza drobiem zakaz dotyczy także importu pasz i dodatków paszowych dla ptaków.  „Zakaz dotyczy miÄ™sa ptaków, gotowych produktów miÄ™snych i wszystkich innych wyrobów zawierajÄ…cych skÅ‚adniki pochodzenia drobiowego oraz pasz dla drobiu (z wyjÄ…tkiem pasz i dodatków do pasz pochodzenia roÅ›linnego oraz bÄ™dÄ…cych wynikiem chemicznej i mikrobiologicznej syntezy), a także bÄ™dÄ…cego w użyciu sprzÄ™tu do przechowywania, uboju i rozbioru ptaków” - poinformowano w komunikacie

WczeÅ›niej agencja poinformowaÅ‚a o codziennej rejestracji w Europie po okoÅ‚o 15 oÅ›rodków ptasiej grypy. Przypadki choroby odnotowano w 23 krajach europejskich. W Europie zdiagnozowano ponad 500 ognisk tej choroby (w tym na WÄ™grzech ponad 220, a we Francji ponad 120). Na mocy wczeÅ›niejszego embarga, zabroniony jest już wwóz do Rosji miÄ™sa z uboju ptaków.

Ministerstwo Rolnictwa apeluje

W Polsce, od momentu wykrycia pierwszych przypadków H5N8 (listopad 2016 r.), zdiagnozowano 43 ogniska HPAI H5N8 u drobiu oraz wystÄ…pienia zakażeÅ„ tym wirusem u ptaków dzikich w 40 lokalizacjach. W dwóch miejscach (województwo dolnoÅ›lÄ…skie) stwierdzono u Å‚abÄ™dzi niemych zakażenie wirusem HPAI podtypu H5N5. 43. Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 odkryto przed kilkoma dniami w gospodarstwie z 15270 sztukami drobiu (indyki), poÅ‚ożonym w gminie GietrzwaÅ‚d (powiat olsztyÅ„ski, województwo warmiÅ„sko-mazurskie).

Aktualna sytuacja zwiÄ…zana z wystÄ™powaniem grypy ptaków byÅ‚a omawiana we wtorek, 7 lutego, podczas posiedzenia w Ministerstwie Rolnictwa Grupy Zadaniowej ds. wystÄ…pienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtyp H5N8 u dzikich ptaków na terytorium Polski.

Posiedzenie odbywaÅ‚o siÄ™ pod przewodnictwem ministra Krzysztofa Jurgiela. Minister zaapelowaÅ‚ o bezwarunkowe przestrzeganie zasad bioasekuracji. Åšrodki prewencyjne powinny obejmować utrzymywanie ptaków w zamkniÄ™ciu (uniemożliwienie kontaktu z ptakami dzikimi). Wirus może być też Å‚atwo przeniesiony na odzieży, sprzÄ™cie, za poÅ›rednictwem paszy, a także przez psy, koty i gryzonie.

- Wszyscy hodowcy drobiu, w szczególnoÅ›ci posiadajÄ…cy gospodarstwa poÅ‚ożone przy zbiornikach wodnych, powinni zachowywać szczególnÄ… ostrożność w zwiÄ…zku ze stwierdzeniem u dzikich ptaków wirusa ptasiej grypy. Hodowcy zobowiÄ…zani sÄ… stosować odpowiednie Å›rodki bioasekuracji minimalizujÄ…ce ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa. Hodowcy powinni także szybko poinformować lekarzy weterynarii lub wójta, burmistrza, lub prezydenta miasta o podejrzeniach wystÄ…pienia choroby zakaźnej drobiu - zaleca polskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ustalono, że powoÅ‚any zostanie zespóÅ‚ ds. opracowania propozycji bioasekuracji dla drobiu wodnego. W skÅ‚ad tego zespoÅ‚u wejdÄ… przedstawiciele hodowców takiego drobiu, inspekcji weterynaryjnej i resortu rolnictwa.

Ptasia grypa ludziom nie grozi

Ptasia grypa, influenza ptaków – ostra choroba zakaźna wystÄ™pujÄ…ca powszechnie u ptaków, wywoÅ‚ana przez typ A wirusa grypy, który należy do rodziny Orthomyxoviridae, rodzaju Influenzavirus A.

Wirus ginie w temperaturze 70 °C. W akwenach, czÄ™sto zakażonych przez ptaki wodne, wirus zachowuje zakaźność przez 4 dni w 22 °C i ponad 30 dni w 0 °C. Najpopularniejszym lekiem dla ludzi przeciw ptasiej grypie jest oseltamivir.

Wirus nie stanowi dużego zagrożenia dla ludzi (pod warunkiem przestrzegania zasad higieny), jednak wywoÅ‚aÅ‚ panikÄ™ wÅ›ród spoÅ‚eczeÅ„stwa, gÅ‚ównie z powodu podawania w mediach danych statystycznych w taki sposób, aby wydawaÅ‚o siÄ™, że zagrożenie jest wiÄ™ksze niż w rzeczywistoÅ›ci.

Będzie wsparcie

Producenci drobiu bÄ™dÄ… mogli starać siÄ™ o wsparcie, takÄ… decyzjÄ™ ogÅ‚osiÅ‚o Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wnioski należy skÅ‚adać do koÅ„ca lutego u kierowników biur powiatowych ARiMR. Do formularza należy doÅ‚Ä…czyć dokumentacjÄ™ okreÅ›lajÄ…cÄ… liczebność drobiu w gospodarstwie na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym, przed otrzymaniem przez powiatowego lekarza weterynarii zawiadomienia o podejrzeniu wystÄ…pienia grypy ptaków.

Embargo Rosji nie zaszkodziło?

W sierpniu 2014 roku Rosja ograniczyÅ‚a import artykuÅ‚ów spożywczych z krajów, które wprowadziÅ‚y wobec niej sankcje. Zakazem zostaÅ‚y objÄ™te wÄ™dliny, miÄ™so, ryby, owoce morza, owoce, warzywa, nabiaÅ‚. W czerwcu 2015 roku Rosja przedÅ‚użyÅ‚a embargo o rok, a w czerwcu ubiegÅ‚ego roku do grudnia 2017 roku.

Od momentu wprowadzenia w 2014 roku embarga żywnoÅ›ciowego, wartość wyprodukowanej w Rosji żywnoÅ›ci, która wczeÅ›niej byÅ‚a importowana, siÄ™gnęła prawie 4 mld dolarów. To znaczy krajowe sery, wÄ™dliny i inna żywność przywożona wczeÅ›niej zza granicy zostaÅ‚y zastÄ…pione krajowÄ… żywnoÅ›ciÄ…" – powiedziaÅ‚ 7 lutego br. wiceszef rosyjskiego resortu rolnictwa Jewgienij Gromyko na otwarciu targów żywnoÅ›ciowych Prodekspo-2017.

W 2016 roku Rosja wyeksportowała produkty rolne o wartości 17 mld UD, podczas gdy na eksporcie broni Rosja zarobiła 15 mld USD.

 

Jan Wyganowski

 

ŹródÅ‚a: Rosselchoznadzor; MRiRW, rg.ru

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie