Od 1 marca wzrosły nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.
- Osoby, które utraciÅ‚y możliwość wykonywania pracy zarobkowej z powodu pogorszenia stanu zdrowia, mogÄ… starać siÄ™ o rentÄ™ z tytuÅ‚u niezdolnoÅ›ci do pracy. MuszÄ… jednak speÅ‚nić okreÅ›lone warunki, by móc jÄ… pobierać- informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Przede wszystkim, ubiegajÄ…cy siÄ™ o rentÄ™ musi być uznany przez lekarza orzecznika ZUS lub komisjÄ™ lekarskÄ… ZUS przynajmniej za częściowo niezdolnego do pracy i posiadać wymagany, odpowiedni do wieku, w którym powstaÅ‚a niezdolność do pracy okres skÅ‚adkowy i nieskÅ‚adkowy. Kolejnym warunkiem nabycia prawa do renty jest powstanie niezdolnoÅ›ci do pracy w okresach skÅ‚adkowych (np. ubezpieczenia, zatrudnienia) lub nieskÅ‚adkowych (np. w okresie pobierania zasiÅ‚ku chorobowego, opiekuÅ„czego, Å›wiadczenia rehabilitacyjnego), albo w ciÄ…gu 18 miesiÄ™cy po ustaniu tych okresów. Renta nie przysÅ‚uguje jeÅ›li ubezpieczony ma ustalone prawo do emerytury lub speÅ‚nia warunki do jej przyznania.
Wymagany staż pracy
Wymagany okres podlegania ubezpieczeniu wynosi od 1 roku – jeżeli niezdolność do pracy powstaÅ‚a przed ukoÅ„czeniem 20. roku życia - do 5 lat – gdy niezdolność do pracy powstaÅ‚a w wieku powyżej 30 lat. Warunek wymaganego stażu (od 1 roku do 5 lat) uważa siÄ™ za speÅ‚niony, gdy ubiegajÄ…cy siÄ™ o rentÄ™ zostaÅ‚ zgÅ‚oszony do ubezpieczenia przed ukoÅ„czeniem 18 lat albo w ciÄ…gu 6 miesiÄ™cy po ukoÅ„czeniu nauki w szkole i do dnia powstania niezdolnoÅ›ci do pracy posiadaÅ‚ jakikolwiek staż bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczajÄ…cymi 6 miesiÄ™cy.
- JeÅ›li natomiast niezdolność do pracy powstaÅ‚a po ukoÅ„czeniu 30. roku życia, to piÄ™cioletni staż ubezpieczeniowy musi przypadać w ciÄ…gu ostatniego dziesiÄ™ciolecia przed zgÅ‚oszeniem wniosku o rentÄ™ lub przed dniem powstania niezdolnoÅ›ci do pracy. Warunek ten nie dotyczy osób, które majÄ… orzeczenie o caÅ‚kowitej niezdolnoÅ›ci do pracy i udowodniÅ‚y 25 lat okresów skÅ‚adkowych- w przypadku kobiety, a w przypadku mężczyzny 30 lat okresów skÅ‚adkowych. Do ostatnich 10 lat nie wliczamy okresów pobierania renty z tytuÅ‚u niezdolnoÅ›ci do pracy, renty szkoleniowej lub renty rodzinnej – dodaje rzeczniczka.
Warunek stażu nie jest wymagany, jeżeli niezdolność do pracy miała związek z wypadkiem przy pracy w drodze do pracy lub z pracy.
Ważna jest data powstania niezdolności do pracy
Oprócz wymaganego stażu ważna jest również data powstania niezdolnoÅ›ci. Musi ona powstać w okresach skÅ‚adkowych lub nieskÅ‚adkowych Å›ciÅ›le okreÅ›lonym w ustawie, np. w okresie ubezpieczenia, pobierania zasiÅ‚ku macierzyÅ„skiego, zasiÅ‚ku chorobowego, opiekuÅ„czego albo nie później niż w ciÄ…gu 18 miesiÄ™cy od ustania tych okresów. - SpeÅ‚nienie warunku powstania niezdolnoÅ›ci do pracy w okreÅ›lonym czasie nie jest wymagane, jeÅ›li osoba zostaÅ‚a uznana za caÅ‚kowicie niezdolnÄ… do pracy i udowodniÅ‚a okresy skÅ‚adkowe i nieskÅ‚adkowe wynoszÄ…ce dla kobiety co najmniej 20 lat, a dla mężczyzny co najmniej 25 lat– wyjaÅ›nia Katarzyna Krupicka.
Renta tylko na wniosek
ZUS nie wypÅ‚aca renty z urzÄ™du. Przyznawana jest na wniosek, po speÅ‚nieniu okreÅ›lonych warunków. Do wniosku o rentÄ™ należy doÅ‚Ä…czyć niezbÄ™dne dokumenty m.in. informacjÄ™ o okresach skÅ‚adkowych
i nieskÅ‚adkowych, dokumenty potwierdzajÄ…ce osiÄ…gane wynagrodzenie, zaÅ›wiadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9), dokumentacjÄ™ medycznÄ…, wywiad zawodowy, jeÅ›li osoba ubezpieczona pozostaje w zatrudnieniu. Nie ma potrzeby doÅ‚Ä…czania do wniosku o rentÄ™ tych dokumentów, które sÄ… w posiadaniu ZUS-u, np. byÅ‚y zÅ‚ożone przy wniosku o ustalenie kapitaÅ‚u poczÄ…tkowego.
Renta przyznawana jest na podstawie orzeczenia
Oceny stanu zdrowia dokonuje lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS (jeśli ubiegający się o rentę złoży sprzeciw wobec orzeczenia wydanego przez lekarza orzecznika lub prezes ZUS zgłosi zarzut wadliwości). Lekarz orzecznik może wydać orzeczenie o:
• caÅ‚kowitej niezdolnoÅ›ci do pracy – jeÅ›li ubiegajÄ…cy siÄ™ o rentÄ™ utraci zdolność do tego, by wykonywać jakÄ…kolwiek pracÄ™;
• częściowej niezdolnoÅ›ci do pracy – jeÅ›li utraci w znacznym stopniu zdolność do tego, by wykonywać pracÄ™ zgodnÄ… ze swoimi kwalifikacjami.
JeÅ›li lekarz orzecznik stwierdzi, że naruszenie sprawnoÅ›ci organizmu powoduje konieczność opieki i pomocy innej osoby przy codziennych potrzebach życiowych, wówczas orzeka niezdolność do samodzielnej egzystencji.
Zwykle lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS orzeka niezdolność do pracy maksymalnie na 5 lat. Może wydać orzeczenie na dłuższy czas, jeśli według wiedzy medycznej ubiegający się o świadczenie nie rokuje odzyskania zdolności do pracy przed upływem tego okresu.
Dopiero na podstawie prawomocnego orzeczenia lekarza orzecznika albo komisji lekarskiej, ZUS wydaje decyzję w sprawie renty z tytułu niezdolności do pracy. Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje przez okres, na jaki lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS wyda orzeczenie o niezdolności do pracy. Może być stała, gdy lekarz orzecznik stwierdził trwałą niezdolność do pracy lub okresowa, gdy niezdolność do pracy ma charakter czasowy.
W caÅ‚ym kraju rentÄ™ z tytuÅ‚u niezdolnoÅ›ci do pracy z ZUS-u pobiera 544,7 tys. osób, w województwie podlaskim blisko 12,5 tys.
Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego