27.11.2022

Zarządy sukcesyjne, aby firma nie umarła wraz ze śmiercią właściciela. Wkrótce fundacje rodzinne

Zostało powołanych 40,5 tys. zarządców sukcesyjnych. To dotychczasowy bilans ustawy o zarządzie sukcesyjnym.

- ZarzÄ…d sukcesyjny jest bardzo dobrze oceniany przez przedsiÄ™biorców i czÅ‚onków ich rodzin. ChciaÅ‚bym, aby powoÅ‚ywanie zarzÄ…dców sukcesyjnych byÅ‚o standardem i aby jak najwiÄ™cej firm miaÅ‚o zabezpieczonÄ… ciÄ…gÅ‚ość dziaÅ‚alnoÅ›ci na wypadek Å›mierci przedsiÄ™biorcy - wskazuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Wprowadzenie przepisów o zarzÄ…dzie sukcesyjnym miaÅ‚o przyczynić siÄ™ do tego, aby firma nie koÅ„czyÅ‚a swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci wraz ze Å›mierciÄ… wÅ‚aÅ›ciciela, tylko mogÅ‚a dalej siÄ™ rozwijać w rÄ™kach kolejnego pokolenia. DziÄ™ki ustawie możliwe jest uratowanie setek tysiÄ™cy polskich jednoosobowych przedsiÄ™biorstw. Z analizy danych zawartych w bazie CEIDG wynika, że 8,7% przedsiÄ™biorców zarejestrowanych w CEIDG (ponad 227 tys.) ukoÅ„czyÅ‚o 65 lat.

Sukces rozwiązań

Mamy już 40,5 tys. powoÅ‚anych zarzÄ…dców sukcesyjnych, z tego 3,4 tys. prowadzi obecnie przedsiÄ™biorstwa. W 2022 r. zÅ‚ożono 6,2 tys. wniosków o wpis zarzÄ…dcy sukcesyjnego do bazy CEIDG.

ZarzÄ…dcÄ™ za życia może powoÅ‚ać przedsiÄ™biorca, a po jego Å›mierci spadkobiercy. ZdecydowanÄ… wiÄ™kszość zarzÄ…dców powoÅ‚ujÄ… przedsiÄ™biorcy. Dotychczas 2,8 tys. zarzÄ…dców sukcesyjnych zostaÅ‚o powoÅ‚anych przez spadkobierców.

Czym  jest zarzÄ…d sukcesyjny

ZarzÄ…dca sukcesyjny tymczasowo prowadzi sprawy przedsiÄ™biorstwa do czasu zaÅ‚atwienia formalnoÅ›ci spadkowych i podjÄ™cia przez nastÄ™pców prawnych decyzji co do dalszych losów firmy. Jednak nie dÅ‚użej niż przez 2 lata, a w wyjÄ…tkowych przypadkach 5 lat od Å›mierci przedsiÄ™biorcy.

ZarzÄ…dca sukcesyjny niejako „dziaÅ‚a w zastÄ™pstwie zmarÅ‚ego przedsiÄ™biorcy”. PrzysÅ‚ugujÄ… mu szerokie uprawnienia m.in.:

  • posÅ‚ugiwanie siÄ™ NIP-em i firmÄ… zmarÅ‚ego przedsiÄ™biorcy z dodatkowym oznaczeniem „w spadku”;

  • zarzÄ…dzanie bieżącymi sprawami przedsiÄ™biorstwa (zarzÄ…dca samodzielnie dokonuje wszystkich czynnoÅ›ci zwykÅ‚ego zarzÄ…du, a czynnoÅ›ci przekraczajÄ…cych zwykÅ‚y zarzÄ…d – za zgodÄ… spadkobierców; wyjÄ…tkowo jego uprawnienia może ograniczyć sÄ…d opiekuÅ„czy, jeżeli istniaÅ‚aby groźba utraty przez maÅ‚oletniego spadkobiercÄ™ majÄ…tku);

  • wykonywanie praw i obowiÄ…zków pracodawcy;

  • zawieranie i wykonywanie umów cywilnoprawnych dotyczÄ…cych dziaÅ‚alnoÅ›ci przedsiÄ™biorstwa;

  • wykonywanie decyzji administracyjnych zwiÄ…zanych z przedsiÄ™biorstwem, np. koncesji, zezwoleÅ„;

  • korzystanie z firmowego konta przedsiÄ™biorcy;

  • rozliczanie podatków na takich zasadach, jak robi to przedsiÄ™biorca;

  • uczestniczenie w postÄ™powaniach sÄ…dowych i administracyjnych.

Jak można ustanowić zarządcę sukcesyjnego?

ZarzÄ…dcÄ™ może ustanowić każdy przedsiÄ™biorca zarejestrowany w bazie CEIDG. Aby to zrobić, należy zÅ‚ożyć oÅ›wiadczenie o powoÅ‚aniu zarzÄ…dcy i uzyskać - na piÅ›mie – jego zgodÄ™ na peÅ‚nienie funkcji. NastÄ™pnie konieczne jest zÅ‚ożenie wniosku o wpis zarzÄ…dcy do CEIDG. Można zrobić to online, jak również w urzÄ™dzie gminy.

ZarzÄ…dcÄ™ sukcesyjnego mogÄ… też powoÅ‚ać spadkobiercy zmarÅ‚ego przedsiÄ™biorcy – w terminie dwóch miesiÄ™cy od jego zgonu. Potrzeba do tego jednak zgody spadkobierców, którzy posiadajÄ… 85% udziaÅ‚ów w spadku. ZarzÄ…dcÄ™ powoÅ‚uje siÄ™ przed notariuszem. W takim przypadku to notariusz zgÅ‚asza zarzÄ…dcÄ™ sukcesyjnego do CEIDG.

Kto może zostać zarządcą sukcesyjnym?

Aby zostać zarzÄ…dcÄ… sukcesyjnym, nie trzeba mieć szczególnych kwalifikacji i być np. przedsiÄ™biorcÄ….

Może nim być:

  • Osoba fizyczna, która ma peÅ‚nÄ… zdolność do czynnoÅ›ci prawnej i nie wydano wobec niej zakazu prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, a także jeden ze spadkobierców przedsiÄ™biorcy.

  • Dotychczasowy prokurent, jeÅ›li przedsiÄ™biorca zastrzegÅ‚, że po jego Å›mierci stanie siÄ™ zarzÄ…dcÄ… sukcesyjnym.

  • Ważne: ZarzÄ…dcÄ… sukcesyjnym nie może być natomiast osoba prawna (np. spóÅ‚ka). FunkcjÄ™ zarzÄ…dcy sukcesyjnego w jednym czasie może peÅ‚nić tylko jedna osoba.

PrzedsiÄ™biorca może wyznaczyć zarzÄ…dcÄ™ „rezerwowego”. Może być to pomocne na wypadek, gdyby powoÅ‚any w pierwszej kolejnoÅ›ci zarzÄ…dca sukcesyjny zrezygnowaÅ‚ z funkcji lub nie mógÅ‚ jej peÅ‚nić np. z powodu ograniczenia lub utraty zdolnoÅ›ci do czynnoÅ›ci prawnych, uprawomocnienia siÄ™ orzeczenia o zakazie prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej lub odwoÅ‚ania go przez przedsiÄ™biorcÄ™.

Coraz bliżej do wprowadzenia fundacji rodzinnej

W ostatnich dniach rzÄ…d przyjÄ…Å‚ projekt ustawy o fundacji rodzinnej. Umożliwienie zakÅ‚adania takich fundacji ma wspierać wielopokoleniowÄ… sukcesjÄ™ w polskich firmach i pomagać w akumulacji polskiego kapitaÅ‚u. Chcemy pomóc firmom rodzinnym kontynuować prowadzenie biznesu. BÄ™dzie to możliwe dziÄ™ki przyjÄ™tej dziÅ› przez RadÄ™ Ministrów możliwoÅ›ci zakÅ‚adania fundacji rodzinnych. DziÄ™ki niej majÄ…tek firmy zostanie zatrzymany w jednych rÄ™kach, co przyczyni siÄ™ do rozwoju przedsiÄ™biorstwa i realizacji nowych inwestycji - informuje szef MRiT.

 

 

- Fundacja rodzinna może być szansÄ… na kontynuacjÄ™ przez dzieci i wnuki potencjaÅ‚u firm zbudowanych przez ich rodziców i dziadków - podkreÅ›liÅ‚ minister Waldemar Buda.

Fundacja rodzinna nie tylko zapewnia ochronÄ™ majÄ…tku, jego pomnażanie, ale też zabezpiecza potrzeby finansowe czÅ‚onków rodziny. JednÄ… z wiÄ™kszych zalet fundacji rodzinnej jest to, że czÅ‚onkowie rodziny fundatora nie muszÄ… osobiÅ›cie angażować siÄ™ w prowadzenie biznesu, aby korzystać z jej zysków. Jest to szczególnie ważne w rodzinach, w których dzieci wybierajÄ… innÄ… Å›cieżkÄ™ kariery. Kluczowe jest to, że zmiana pokoleniowa nie zagrozi firmie, jej wartoÅ›ci i miejscom pracy - dodaje szef MRiT.

Sukcesja w firmach to wciąż spore wyzwanie dla rodzimych przedsiÄ™biorstw. Pokolenie przedsiÄ™biorców rozpoczynajÄ…cych dziaÅ‚alność gospodarczÄ… w latach 90. XX wieku stoi przed wyzwaniem przekazania biznesu nastÄ™pcom. Aby im pomóc, konieczne jest wprowadzenie uÅ‚atwieÅ„. Dlatego chcemy, aby już w pierwszej poÅ‚owie 2023 r. możliwe byÅ‚o zakÅ‚adanie w Polsce fundacji rodzinnych.  

- Projekt ustawy jest efektem bliskiej wspóÅ‚pracy Ministerstwa Rozwoju i Technologii z Ministerstwem Finansów i Ministerstwem SprawiedliwoÅ›ci. W proces byli zaangażowani także przedstawiciele innych urzÄ™dów. Aktywny udziaÅ‚ brali też przedstawiciele Å›rodowiska firm rodzinnych. DziÄ™ki temu w projekcie znalazÅ‚y siÄ™ rozwiÄ…zania wyważajÄ…ce interesy wszystkich podmiotów, na które bÄ™dzie oddziaÅ‚ywać ustawa - powiedziaÅ‚a wiceminister Olga Semeniuk.

TworzÄ…c przepisy o fundacji rodzinnej wzorowaliÅ›my siÄ™ ustawach obowiÄ…zujÄ…cych w innych krajach, w szczególnoÅ›ci Austrii, Niemczech i Liechtensteinie. Podobne fundacje można zakÅ‚adać w wiÄ™kszoÅ›ci krajów europejskich. StaraliÅ›my siÄ™, aby zakÅ‚adanie fundacji rodzinnych w Polsce byÅ‚o nie mniej korzystne niż w innych krajach, zarówno w zakresie wymogów formalnych, jak i kosztów jej prowadzenia - poinformowaÅ‚a wiceminister.

Zalety fundacji rodzinnej

  • Możliwość wycofania siÄ™ fundatora (przedsiÄ™biorcy) z aktywnego prowadzenia biznesu, bez utraty dochodów.

  • Finansowe zabezpieczenie czÅ‚onków rodziny.

  • Oddzielenie spraw biznesowych i rodzinnych.

  • Utrzymanie majÄ…tku w jednych rÄ™kach i ochrona majÄ…tku.

  • Efektywne zarzÄ…dzanie majÄ…tkiem i jego pomnażanie.

  • Planowanie sukcesji w perspektywie wielu pokoleÅ„.

  • ZaÅ‚ożenie fundacji i przekazanie majÄ…tku do fundacji nie bÄ™dzie opodatkowane.

Założenie fundacji rodzinnej

By móc to zrobić fundator musi przed notariuszem zÅ‚ożyć oÅ›wiadczenie o powoÅ‚aniu fundacji lub sporzÄ…dzić testament z takim oÅ›wiadczeniem. NastÄ™pnie konieczne bÄ™dzie sporzÄ…dzenie statutu i przekazanie majÄ…tku na fundusz zaÅ‚ożycielski, a także wpisanie fundacji do prowadzonego przez sÄ…d rejestru fundacji rodzinnych.

Fundator

Fundatorem bÄ™dzie mogÅ‚a zostać osoba fizyczna, która posiada peÅ‚nÄ… zdolność do czynnoÅ›ci prawnych, a wiÄ™c m.in. prawo swobodnego dysponowania swoim majÄ…tkiem. FundacjÄ™ rodzinnÄ… bÄ™dzie mogÅ‚o utworzyć także kilku fundatorów.

Beneficjent

Fundacja rodzinna będzie przekazywać środki beneficjentom na ich bieżące potrzeby.

Beneficjentami będą mogły być osoby fizyczne, najczęściej członkowie rodziny fundatora, oraz organizacje pozarządowe.

Majątek i działalność fundacji rodzinnej

  • Fundator bÄ™dzie miaÅ‚ dużą swobodÄ™ w okreÅ›leniu zasad zarzÄ…dzania fundacjÄ… rodzinnÄ…, jej funkcjonowania i celu, dla którego zostaÅ‚a ona powoÅ‚ana. Najczęściej bÄ™dzie to zapewnienie nieprzerwanego dziaÅ‚ania firmy oraz zapewnienie Å›rodków do życia dla czÅ‚onków najbliższej rodziny.

  • Fundacja rodzinna bÄ™dzie mogÅ‚a być ustanawiana na czas okreÅ›lony albo na czas nieokreÅ›lony.

  • MajÄ…tek, w który wyposaża siÄ™ fundacjÄ™ rodzinnÄ…, bÄ™dzie mogÅ‚o stanowić mienie, w rozumieniu Kodeksu cywilnego, należące do fundatora albo fundatorów, w tym przede wszystkim udziaÅ‚y i akcje spóÅ‚ek. Fundator musi przekazać fundacji rodzinnej majÄ…tek warty co najmniej 100 000 zÅ‚ (fundusz zaÅ‚ożycielski).

  • Fundacja bÄ™dzie mogÅ‚a prowadzić dziaÅ‚alność gospodarczÄ…, polegajÄ…cÄ… na obrocie majÄ…tkiem, w tym udziaÅ‚ami w spóÅ‚kach, jeÅ›li nie nabywa ich tylko w celu dalszej odsprzedaży, najmie, udzielaniu pożyczek spóÅ‚kom, w których posiada udziaÅ‚y, lub beneficjentom, obrocie obcÄ… walutÄ… w celu dokonywania pÅ‚atnoÅ›ci zwiÄ…zanych z dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… fundacji oraz prowadzeniu gospodarstwa rolnego.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Fundacja rodzinna bÄ™dzie zapewne wykorzystywana gÅ‚ównie przez osoby posiadajÄ…ce spóÅ‚ki handlowe, nie wprowadzamy jednak ograniczeÅ„ we wnoszeniu do fundacji rodzinnej przedsiÄ™biorstw, ich zorganizowanych części czy ich poszczególnych skÅ‚adników. Fundacja rodzinna, ze wzglÄ™du na rozwiÄ…zanie dotyczÄ…ce zawężenia prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, bÄ™dzie mogÅ‚a np. wydzierżawić przedsiÄ™biorstwo i podbierać z tego tytuÅ‚u czynsz.

Przepisy o fundacji rodzinnej pozwalajÄ… także uporzÄ…dkować w rodzinie kwestie prawa do zachowku. Po pierwsze, możliwe bÄ™dzie zrzeczenie siÄ™ prawa do zachowku. Po drugie, ta sama osoba uprawniona do wypÅ‚at od fundacji rodzinnej i do zachowku bÄ™dzie mogÅ‚a otrzymać tylko jedno z tych Å›wiadczeÅ„. Ustawa wprowadzi w tym zakresie zakaz czerpania podwójnych korzyÅ›ci. Po trzecie wprowadzona zostanie ogólna reguÅ‚a pozwalajÄ…ca na bardziej elastyczne podejÅ›cie do zapÅ‚aty zachowku. Dopuszczone zostanie rozÅ‚ożenie zachowku na raty, odroczenie terminy jego pÅ‚atnoÅ›ci, a nawet - w uzasadnionych przypadkach - jego obniżenie.

Resort chce, aby proponowane rozwiązania weszły w życie w pierwszej połowie 2023 r.

ŹródÅ‚o i fot: MRiT

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.17.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
16.07.2024

sprzedawca

16.07.2024

KASJER/SPRZEDAWCA

16.07.2024

Hydraulik

Dodaj nowe og³oszenie