02.01.2014

Zmiany w VAT dla firm w 2014 roku

Od początku 2014 przedsiębiorców czekają bardzo istotne zmiany dotyczące podatku od towarów i usług dotyczące w szczególności momentu powstania obowiązku podatkowego. Jest to powiązane po części z momentem powstania prawa do odliczenia, czy też czasem na wystawienie faktury VAT. Jak podaje portal vat.pl, z dniem 1.01.2014 roku weszły w życie istotne zmiany dotyczące momentu powstawania obowiązku podatkowego w podatku VAT. Dotyczą zasad ogólnych i modyfikują dotychczasowe szczególne momenty powstawania obowiązku podatkowego.

Do 31 grudnia 2013 roku przedsiÄ™biorcy rozpoznawali moment obowiÄ…zku podatkowego z dniem wykonania czynnoÅ›ci. Natomiast w praktyce jest istotny wyjÄ…tek dotyczÄ…cy wystawiania faktury. - Jeżeli jakaÅ› czynność ma być dokumentowana fakturÄ…, czyli w obrocie przedsiÄ™biorca – przedsiÄ™biorca, to obowiÄ…zek podatkowy powstawaÅ‚ nie później niż z dniem wystawienia faktury( która może być wystawiona do 7 dni). To pozwalaÅ‚o na przesuniecie w czasie obowiÄ…zku podatkowego, jeżeli jakaÅ› czynność jest wykonywana na przeÅ‚omie miesiÄ…ca. – Jeżeli ktoÅ› wykona czynność w ostatnich dniach grudnia, to mógÅ‚ wystawić fakturÄ™ już w grudniu i rozpoznać obowiÄ…zek podatkowy już w grudniu, ale może równie dobrze mógÅ‚ przenieść ten moment, jeÅ›li siÄ™ mieÅ›ci w okresie siedmiu dni, na wystawienie faktury w styczniu i de facto przesunąć caÅ‚y okres na rozliczenie.
 
Od 2014 r. VAT płacony inaczej

- Od stycznia 2014 roku już takiej możliwości nie będzie z tego względu, ze jest usuwany ten wyjątek. Zostaje jako faktycznie obowiązująca zasada: dzień dokonania czynności. Do 31 grudnia 2-013 roku przedsiębiorca nabywał prawo do odliczenia, gdy otrzymał fakturę. Obecnie musi sprawdzić, kiedy doszło do sprzedaży albo wykonania usługi.
 Z drugiej strony - jeÅ›li chodzi o wystawienie faktur, to można przyjąć, ze od strony czysto teoretycznej jest to zmiana korzystna. PrzedsiÄ™biorcy bÄ™dÄ… miÄ™li wiÄ™cej czasu na dokumentowanie czynnoÅ›ci. Do 31grudnia 2013 roku na wystawienie faktury byÅ‚o 7 dni. Od 1 stycznia 2014 roku jest to do 15 dnia nastÄ™pnego miesiÄ…ca, po miesiÄ…cu dokonania czynnoÅ›ci.
Od 1 stycznia 2014 roku podatnicy nie muszÄ… już siÄ™ martwić o pojÄ™cie obrotu, które caÅ‚kowicie znika z ustawy o VAT. Od nowego roku podstawÄ… opodatkowania VAT bÄ™dzie po prostu wszystko, co stanowi zapÅ‚atÄ™, którÄ… dokonujÄ…cy dostawy towaru lub wykonawca usÅ‚ugi otrzymaÅ‚ lub otrzyma za Å›wiadczonÄ… usÅ‚ugÄ™ lub sprzedaż.

Jak podaje portal vat.pl, podatnik dokonujący odliczenia monitorować musi dwa terminy:
·- Odliczenia dokonuje siÄ™ za okres, w którym powstaÅ‚ obowiÄ…zek podatkowy z tytuÅ‚u nabytych lub importowanych towarów i usÅ‚ug po stronie dokonujÄ…cego czynnoÅ›ci,
-  Nie wczeÅ›niej jednak niż z chwilÄ… uzyskania faktury VAT, dotyczÄ…cej tej czynnoÅ›ci.
 
Zaliczki
W przypadku otrzymywania zaliczek odliczenie bÄ™dzie przysÅ‚ugiwać w danej części, w której zapÅ‚acono zaliczkÄ™ – ale wyÅ‚Ä…cznie w przypadku, gdy z jej tytuÅ‚u:
·    PowstaÅ‚ obowiÄ…zek podatkowy,
·    Wystawiono fakturÄ™ i ta faktura dotarÅ‚a do nabywcy towaru lub usÅ‚ugi.

 Z tytuÅ‚u usÅ‚ug, dla których Å›wiadczÄ…cy nie ma obowiÄ…zku wystawić faktur zaliczkowych – prawo odliczenia przysÅ‚ugiwać bÄ™dzie dopiero w chwili otrzymania faktury ostatecznej. Zaliczki nie bÄ™dzie można odliczać w żaden sposób w przypadku:
- UsÅ‚ug telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, Z poz. 140-153, 174 i 175 zaÅ‚Ä…cznika nr 3  (obsÅ‚uga mediów, wywóz nieczystoÅ›ci),
- Najmu, dzierżawy leasingu i podobnych,
- Ochrony osób oraz ochrony, dozoru i przechowania mienia,
- Stałej obsługi prawnej i biurowej.

 O ile podstawÄ… odliczania podatku bÄ™dzie data powstania obowiÄ…zku podatkowego u dokonujÄ…cego dostawy lub Å›wiadczÄ…cego usÅ‚ugi, to koniecznie należy monitorować nie tak, jak miaÅ‚o to miejsce dotychczas - datÄ™ otrzymania faktury, lecz datÄ™ dostawy towaru lub wykonania usÅ‚ugi  ewentualnie datÄ™ uregulowania pÅ‚atnoÅ›ci przed terminem wykonania usÅ‚ugi. Powyższe nie spowoduje jednak prawa odliczenia VAT, jeÅ›li nie zostanie z tego tytuÅ‚u otrzymana faktura VAT, dopiero w okresie jej otrzymania bÄ™dzie możliwe odliczenie podatku VAT.

Nadal możliwe jest odliczenie podatku VAT przed zakoÅ„czeniem usÅ‚ugi i dostawÄ… towarów, bez dokonania zapÅ‚aty – zaliczkowej lub caÅ‚kowitej w przypadku:
- usÅ‚ug budowlanych i budowlano – montażowych,
- dostawy książek drukowanych – z wyÅ‚Ä…czeniem map i ulotek – oraz gazet, czasopism oraz magazynów drukowanych,
- czynności drukowania powyższych pozycji.
W przypadku tych czynnoÅ›ci obowiÄ…zek podatkowy u dostawcy i Å›wiadczÄ…cego powstaje w okresie wystawienia faktury, a fakturÄ™ należy wystawić odpowiednio nie później niż w terminie 30, 60 i 90 dni od daty wydania towaru lub wykonania usÅ‚ugi, nie wczeÅ›niej niż 30 dni przed tÄ… datÄ….

W przypadku:
- stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej – wpis do rejestru – odliczenia VAT dokonać można za okres, w którym podatnik dokonaÅ‚ wpisu do rejestru, pod warunkiem jednak zapÅ‚aty podatku wykazanego w dokumencie celnym stanowiÄ…cym zgÅ‚oszenie uzupeÅ‚niajÄ…ce dotyczÄ…ce danego okresu rozliczeniowego,
- w przypadku decyzji celnych (art. 33 ust 2 i 3 VAT i 34) – odliczenie dokonywane jest za okres, w którym podatnik otrzymaÅ‚ decyzjÄ™, pod warunkiem zapÅ‚aty podatku wynikajÄ…cego z decyzji.
Z ustawy nie wynika, czy zapłata ma być dokonana do końca okresu, czy też do dnia złożenia deklaracji za ten okres.
U maÅ‚ego podatnika stosujÄ…cego metodÄ™ kasowÄ… rozliczeÅ„ odliczenie możliwe jest nie wczeÅ›niej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonaÅ‚ zapÅ‚aty za te towary lub usÅ‚ugi. Zatem częściowa zapÅ‚ata nie upoważni ponownie maÅ‚ego podatnika do peÅ‚nego lub częściowego odliczenia podatku VAT.

Brak odliczenia podatku VAT w okresie, w którym podatnik jest do tego uprawniony pozwala mu na odliczenie w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.
Niedokonanie takiej czynnoÅ›ci pozwala mu korygować deklaracjÄ™ za okres, w którym powstaÅ‚o prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później niż w ciÄ…gu 5 lat liczÄ…c od poczÄ…tku roku, w którym powstaÅ‚o prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
 
WewnÄ…trzwspólnotowe nabycie towarów

Przy wewnÄ…trzwspólnotowym nabyciu towarów prawo odliczenia podatku VAT uzależnione jest od posiadania faktury dokumentujÄ…cej dostawÄ™ towarów od podatnika podatku od wartoÅ›ci dodanej. ObowiÄ…zek posiadania tej faktury wystÄ…pi nie w okresie odliczenia podatku naliczonego od transakcji wewnÄ…trzwspólnotowej, co w terminie 3 miesiÄ™cy od upÅ‚ywu miesiÄ…ca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstaÅ‚ obowiÄ…zek podatkowy.

Prawo odliczenia przysÅ‚uguje wyÅ‚Ä…cznie, jeżeli podatnik w deklaracji podatkowej, w której jest obowiÄ…zany naliczyć podatek z tytuÅ‚u WNT uwzglÄ™dni kwotÄ™ podatku należnego z tytuÅ‚u takiej transakcji.
ObowiÄ…zek podatkowy w WNT powstaje w okresie wystawienia faktury przez kontrahenta (czyli podatnika zagranicznego), nie później niż 15 dnia po miesiÄ…cu, w którym dokonano dostawy towarów bÄ™dÄ…cej przedmiotem WNT.

W przypadku braku faktury w terminie 3 miesiÄ™cy, podatnik jest obowiÄ…zany do odpowiedniego pomniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym upÅ‚ynÄ…Å‚ ten termin 3 miesiÄ™cy.
Otrzymanie faktury w terminie późniejszym upoważnia podatnika do odpowiedniego powiÄ™kszenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymaÅ‚ tÄ™ fakturÄ™

 Uwaga
W przypadku WNT można również przesuwać terminu odliczenia na jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Możliwa jest też korekta deklaracji, przez okres 5 lat, liczÄ…c jednak od koÅ„ca roku (a nie od poczÄ…tku roku), w którym powstaÅ‚o prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Auta z „kratkÄ…”

Jak podaje Newseria.pl, sÄ… od nowego roku i nowe regulacje umożliwiajÄ…ce peÅ‚ne odliczenie podatku VAT od nowo zakupionych samochodów, ale bÄ™dÄ… dotyczyć tylko części pojazdów. Jeszcze w ubiegÅ‚ym roku auta o masie do 3,5 tony wykorzystywane w dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej umożliwiaÅ‚y odliczenie 60 proc. podatku, ale nie wiÄ™cej niż 6 tys. zÅ‚. W roku 2014 bÄ™dzie możliwe peÅ‚ne odliczenie VAT, ale przy znacznie wyższych wymaganiach.

– ZmieniajÄ… siÄ™ przepisy dotyczÄ…ce rozliczania VAT-u przy nabyciu i użytkowaniu samochodów osobowych i zmian jest caÅ‚kiem sporo. Pewnych koncepcji Ministerstwa Finansów Komisja Europejska nie zatwierdziÅ‚a. Na razie wracajÄ… przepisy uchwalone przy okazji wczeÅ›niejszej nowelizacji, ale należy siÄ™ spodziewać dalszych prób modyfikacji zasad odliczania VAT-u od paliwa, od użytkowania aut osobowych i od samego nabywania samochodów osobowych – komentuje w rozmowie z agencjÄ… informacyjnÄ… Newseria Biznes MichaÅ‚ Borowski, partner zarzÄ…dzajÄ…cy w kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

WracajÄ… przepisy dotyczÄ…ce tzw. aut z kratkÄ…, która umożliwiaÅ‚a homologacjÄ™ na samochód ciężarowy. Jednak tym razem, samo wmontowanie kratki nie wystarczy, ponieważ zmieniÅ‚y siÄ™ zasady dotyczÄ…ce wydawania homologacji i część aut homologowanych w przeszÅ‚oÅ›ci jako ciężarowe utraciÅ‚a takÄ… kwalifikacjÄ™.

– WpÅ‚ywajÄ… one na zakres prawa od naliczenia od nabycia tego typu pojazdów, czyli, innymi sÅ‚owy, wiele aut już nie otrzyma homologacji ciężarowej na gruncie nowych przepisów i nie bÄ™dÄ… miaÅ‚y równego prawa do odliczania VAT-u – wyjaÅ›nia partner w kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Zmienia siÄ™ także kwestia odliczania kosztów paliwa. Wniosek derogacyjny do KE w tej sprawie (obok odpisów na zakup lub leasing samochodów) zÅ‚ożyÅ‚o Ministerstwo Finansów: odliczenia 50 proc. VAT miaÅ‚yby dotyczyć kosztów zakupu paliwa oraz wydatków eksploatacyjnych, jak np. naprawa czy zakup opon.

– W tym przypadku mamy podobnÄ… sytuacjÄ™. OczywiÅ›cie czekamy na rozstrzygniÄ™cia Komisji Europejskiej, moim zdaniem bardzo korzystne. Komisja wskazaÅ‚a, że jeżeli użytkujemy auto wyÅ‚Ä…cznie na cele zwiÄ…zane z naszÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… gospodarczÄ…, to prawo do odliczania zarówno od nabycia auta, jak i kosztów zwiÄ…zanych z jego eksploatacjÄ…, wiÄ™c również od paliwa, VAT z tego typu kosztów powinien być odliczany w caÅ‚oÅ›ci – tÅ‚umaczy MichaÅ‚ Borowski.

ŹródÅ‚o:VAT.pl; Newseria.pl



udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.16.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie