17.06.2024

ZUS radzi: zatroszcz się o swój kapitał początkowy

Kapitał początkowy to ważna część przyszłej emerytury. Osoby, które do tej pory nie ubiegały się o jego ustalenie, a pracowały przed 1999 r. powinny zrobić to jak najszybciej by w przyszłości nie pobierać zaniżonego świadczenia. Wiele zakładów pracy zostało zlikwidowanych lub przekształcanych i mogą pojawić się trudności z otrzymaniem dokumentów, które potwierdzą zatrudnienie i wysokość zarobków sprzed ponad 25 lat i więcej.

- KapitaÅ‚ poczÄ…tkowy to nic innego jak odtworzenie kwoty skÅ‚adek na ubezpieczenia spoÅ‚eczne sprzed  1 stycznia 1999 r. Ustalany jest dla osób urodzonych po 1948 r., które byÅ‚y zatrudnione lub same opÅ‚acaÅ‚y skÅ‚adki na ubezpieczenia spoÅ‚eczne przed 1999 r. - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Niektórzy emeryci urodzeni przed 1949 r. mogÄ… mieć również wyliczony kapitaÅ‚ poczÄ…tkowy, o ile Å‚Ä…cznie speÅ‚niÄ… kilka warunków tj.:

•             osiÄ…gnÄ™li powszechny wiek emerytalny po 31 grudnia 1998 r.,

•             zÅ‚ożyli wniosek o emeryturÄ™ z tytuÅ‚u ukoÅ„czenia powszechnego wieku emerytalnego po

31 grudnia 2008 r. i wystąpili o wyliczenie emerytury według nowych zasad,

•             majÄ… wymagany staż ubezpieczeniowy (co najmniej 20 lat kobieta, 25 lat mężczyzna),

•             po osiÄ…gniÄ™ciu powszechnego wieku kontynuowali pracÄ™ i opÅ‚acali skÅ‚adki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Znaczenie kapitału początkowego dla wysokości emerytury

KapitaÅ‚ poczÄ…tkowy to ważna część emerytury i ma duży wpÅ‚yw na jej wysokość. Emerytura zależy bowiem od zwaloryzowanego kapitaÅ‚u poczÄ…tkowego, zwaloryzowanych skÅ‚adek zebranych na koncie emerytalnym (od stycznia 1999 r.) oraz Å›redniego dalszego trwania życia. JeÅ›li wiÄ™c przyszÅ‚y emeryt ma dÅ‚ugi okres zatrudnienia przed 1999 rokiem, to brak kapitaÅ‚u poczÄ…tkowego znaczÄ…co zmniejszy wysokość Å›wiadczenia. Dlatego warto, aby osoby, które pracowaÅ‚y do 31 grudnia 1998 r., a nie zÅ‚ożyÅ‚y jeszcze wniosku o ustalenie kapitaÅ‚u poczÄ…tkowego, jak najszybciej to zrobiÅ‚y. Trzeba mieć na uwadze, że wiele zakÅ‚adów pracy, które funkcjonowaÅ‚y do koÅ„ca 1998 r., może już nie istnieć i można mieć trudnoÅ›ci ze znalezieniem dokumentów, które potwierdzÄ… zatrudnienie i wysokość zarobków przed 1999 r.

Jakie należy złożyć do ustalenia kapitału

Wniosek o wyliczenie kapitaÅ‚u poczÄ…tkowego (formularz ZUS EKP) powinien być zÅ‚ożony najpóźniej

z wnioskiem o emeryturę. Do wniosku należy dołączyć informację o okresach składkowych

i nieskÅ‚adkowych na formularzu ZUS ERP-6. Potrzebne bÄ™dÄ… także dokumenty, które potwierdzÄ… staż ubezpieczeniowy przed 1999 r., np.:

•             Å›wiadectwa pracy lub zaÅ›wiadczenia pracodawców, 

•             legitymacje ubezpieczeniowe (gdy sÄ… w nich wpisy o zatrudnieniu),

•             zaÅ›wiadczenia z UrzÄ™du Pracy,

•             zaÅ›wiadczenia z OÅ›rodka Pomocy SpoÅ‚ecznej (jeÅ›li byÅ‚y pobierane staÅ‚e zasiÅ‚ki z opieki spoÅ‚ecznej, od których byÅ‚y opÅ‚acane skÅ‚adki na ubezpieczenie spoÅ‚eczne),

•             książeczka wojskowa,

•             zaÅ›wiadczenie z instytucji, w której peÅ‚niona byÅ‚a sÅ‚użba zawodowa,

•             zaÅ›wiadczenie z uczelni lub dyplom, w którym jest informacja o ukoÅ„czeniu studiów oraz programowym czasie trwania nauki.

W przypadku braku dokumentów można przedstawić:

•             umowy o pracÄ™,

•             opinie o pracy,

•             wpisy w starym (książeczkowym) dowodzie osobistym,

•             legitymacje sÅ‚użbowe,

•             legitymacje zwiÄ…zków zawodowych,

•             pisma od pracodawcy (np. o powoÅ‚aniu, mianowaniu, zmianie angażu, przyznaniu nagrody),

•             uwierzytelnione kopie dokumentów lub ich odpisy wydane przez archiwum lub jednostkÄ™, która przechowuje dokumentacjÄ™ zlikwidowanych zakÅ‚adów pracy,

•             zeznania Å›wiadków (najlepiej byÅ‚ych wspóÅ‚pracowników).

Trzeba również doÅ‚Ä…czyć dokumenty, które potwierdzÄ… wysokość wynagrodzenia przed 1999 r., np.: zaÅ›wiadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, wystawione przez pracodawcÄ™ lub jego nastÄ™pcÄ™ prawnego (mogÄ… być na formularzu ERP-7), legitymacjÄ™ ubezpieczeniowÄ… z wpisami o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, a także kopie dokumentacji pÅ‚acowej sporzÄ…dzonej przez archiwum, które gromadzi dokumentacjÄ™ zlikwidowanych zakÅ‚adów pracy lub uwierzytelnione kopie dokumentacji pÅ‚acowej sporzÄ…dzonej przez inne instytucje przechowujÄ…ce dokumentacjÄ™ danego zakÅ‚adu pracy.

Osoby, które indywidualnie opÅ‚acaÅ‚y skÅ‚adkÄ™ na ubezpieczenie spoÅ‚eczne jako osoba prowadzÄ…ca dziaÅ‚alność gospodarczÄ… albo wspóÅ‚pracujÄ…ca z takÄ… osobÄ…, w formularzu ZUS EKP powinny podać m.in. numer konta pÅ‚atnika skÅ‚adek (NKP), adres prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci i jej okres, a także adres ZUS-u, do którego opÅ‚acane byÅ‚y z tego tytuÅ‚u skÅ‚adki przed 1999 r.

Co ważne do wniosku obowiÄ…zkowo muszÄ… być doÅ‚Ä…czone oryginalne dokumenty albo ich odpisy poÅ›wiadczone przez notariusza albo peÅ‚nomocnika, który jest adwokatem, radcÄ… prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcÄ… podatkowym.

 

 

                                           Katarzyna Krupicka

                                                           regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.22.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie