Augustowskie Placówki Kultury w imieniu Stowarzyszenia „Jamiński Zespół Indeksacyjny” zapraszają w czwartek, 12 grudnia 2024 roku na godz. 18:00 do sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury (Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej, II piętro) na spotkanie z Józefem Matyskiełą, poświęcone książce „Historie nieprzeoczone. Znad Biebrzy, Netty i Kanału Augustowskiego”.
Wydawnictwo to nie jest przewodnikiem krajoznawczym, ale zbiorem tekstów, które wydawane były w miesięczniku „Nasz Sztabiński Dom” – autor je uzupełnił dopisał najnowsze fakty i komentarze do nich, a także zamieścił oryginalne zdjęcia, fotografie wykopanych z ziemi (także w rodzinnym ogródku) monet, zachowanych sprzętów, przedmiotów dużych i pamiątek wydobytych z szuflad. Dodał ponadto fragmenty relacji uzyskanych z listów krajowych i nadesłanych przez ziomków osiadłych w świecie, a całość zakończył poetycką refleksją. Tak powstało 28 rozdziałów, poprzedzonych wstępem o najdawniejszych dziejach ziem od Augustowa poprzez Sztabin po Suchowolę, z uwzględnieniem losów Jadźwingów, wzlotów i upadków Rzeczypospolitej Obojga Narodów, epoki zaborowej. Warto zapoznać się z nieznanymi szczegółami z powstania styczniowego (działania zgrupowania płk. Konstantego Wawra Ramotowskiego), I wojny światowej (zmagania niemiecko-rosyjskie w 1915 roku), walk o niepodległość w latach 1918-1920.
Serdecznie zapraszamy na to spotkanie z historią ziemi nam najbliższej…
Wstęp wolny – zapraszamy
- - -
APK
Józef Matyskieła – urodzony w 1956 roku w Jaziewie. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Suchowoli z roku 1975. Studiował na wydziale weterynaryjnym Akademii Rolniczej w Lublinie. Studia ukończył w roku 1980, uzyskując dyplom lekarza weterynarii. Przez wiele lat pełnił funkcję Powiatowego Lekarza Weterynarii – obecnie na emeryturze. Od dawna zajmuje się pisaniem wierszy i tekstów, głównie o tematyce historyczno-wspomnieniowej, m.in. do miesięcznika „Nasz Sztabiński Dom”. W swojej twórczości literackiej powraca do lat młodości spędzonych na wsi, skąd, jak twierdzi, nigdy nie wyprowadził się do miasta. Inspiruje go również otaczająca nas, często absurdalna rzeczywistość. Fascynuje się historią rodzinnych stron, odkrywaniu której poświęca każdą wolną chwilę. Dostrzega w tym wyjątkową rolę swego pokolenia, które jego zdaniem łączy niejako pamięć o epoce ojców i dziadów z zaawansowanym technologicznie światem „pamięci komputerowej” i „cybernetycznej przestrzeni” naszych dzieci oraz wnuków. Mówi o sobie, że ma do spłacenia dług wobec minionych, ale też przyszłych pokoleń.
Dotychczas wydał: tomik wierszy satyrycznych i fraszek pt. „Strofy wyczesane” (2020 r.) oraz zbiór esejów pt. „Dwa brzegi Biebrzy” (2023 r.).