07.02.2015

Jak budować u dzieci szacunek do roślin i zwierząt?

Jednym z istotnych zadań dorosłych, zarówno nauczycieli, jak i rodziców, powinno być nauczenie dzieci szacunku do przyrody. Umiejętność dostrzegania niepowtarzalnego uroku roślin i zwierząt jest umiejętnością, którą warto kształcić już u najmłodszych przedszkolaków.

Dzieci sÄ… wrażliwe na piÄ™kno przyrody i naturalnie uczÄ… siÄ™ je doceniać i szanować. MaÅ‚gorzata JabÅ‚oÅ„ska, ekspert wspóÅ‚pracujÄ…cy z programem edukacyjnym „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, z okazji przypadajÄ…cego 11 lutego Dnia Dokarmiania Zwierzyny LeÅ›nej przedstawia kilka interesujÄ…cych sposobów, jak poprzez różne aktywnoÅ›ci i zabawy budować u dzieci szacunek do natury – do Å›wiata roÅ›lin
i zwierzÄ…t.

Odsłońmy przed dzieckiem świat przyrody

Dzieci lubiÄ… przebywać na Å‚onie natury. Kontakty z przyrodÄ… sÄ… dla nich źródÅ‚em wrażeÅ„
i emocji. MotywujÄ… one do poznawania Å›wiata za pomocÄ… zmysÅ‚ów, rozwijajÄ… wyobraźniÄ™ oraz zaspokajajÄ… potrzebÄ™ ruchu. Podczas spacerów na Å›wieżym powietrzu nasze pociechy nie tylko poznajÄ… Å›wiat przyrody, ale również uczÄ… siÄ™ najważniejszych zachowaÅ„ proekologicznych.

Uczenie przedszkolaków pozytywnych zachowaÅ„ wzglÄ™dem przyrody jest wymogiem naszych czasów. To miÄ™dzy innymi z tego powodu powstaÅ‚ program edukacyjny „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, którego VII edycja trwa w roku przedszkolnym 2014/2015. Jego celem jest wzrost Å›wiadomoÅ›ci dzieci wzglÄ™dem ochrony przyrody, a także popularyzacja edukacji ekologicznej wÅ›ród najmÅ‚odszych, ich nauczycieli i rodziców. W tegorocznej edycji programu bierze udziaÅ‚ póÅ‚ miliona dzieci z 6000 polskich przedszkoli.

Poniżej znajdujÄ… siÄ™ zaczerpniÄ™te m.in. z materiaÅ‚ów edukacyjnych programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” interesujÄ…ce pomysÅ‚y na edukacje dzieci w zakresie budowania w nich szacunku do przyrody. Zaprezentowane propozycje zabaw i aktywnoÅ›ci mogÄ… być realizowane zarówno przez nauczycieli przedszkolnych, jak i rodziców. PomysÅ‚y te mogÄ… stanowić ciekawÄ… propozycjÄ™ pożytecznego, a zarazem przyjemnego spÄ™dzania czasu z dziećmi.

Sposoby ksztaÅ‚towania u dzieci szacunku do Å›rodowiska naturalnego, w szczególnoÅ›ci Å›wiata roÅ›lin i zwierzÄ…t:

  • Organizowanie spacerów i wycieczek ekologicznych – wycieczki oraz spacery mogÄ… być dla dzieci okazjÄ… do poznania różnych roÅ›lin i zwierzÄ…t, a także przyswojenia wielu ciekawostek na ich temat. PrzykÅ‚adem może być wycieczka do lasu i spotkanie z leÅ›niczym, który ciekawie opowie o zwyczajach zwierzÄ…t, zimÄ… pokaże paÅ›niki z sianem, czy widoczne na Å›niegu Å›ladach zwierzÄ…t. Podczas wyprawy dzieci dowiedzÄ… siÄ™ również jak ogromnÄ… rolÄ™ peÅ‚niÄ… drzewa
    w procesie oczyszczania powietrza z dwutlenku węgla i wzbogacania go w niezbędny do życia tlen.
  • Zwracanie uwagi na zasady postÄ™powania z przyrodÄ… – przed każdÄ… wycieczkÄ… warto przypomnieć najmÅ‚odszym zasady zachowania, obowiÄ…zujÄ…ce w miejscach, do których siÄ™ udajÄ…. Można wykorzystać do tego rysunki. W tym celu dzielimy dzieci na dwie grupy. Pierwsza grupa przedstawia zachowania wÅ‚aÅ›ciwe, np. zbieranie kasztanów i żoÅ‚Ä™dzi w parku czy zbieranie pozostaÅ‚oÅ›ci po drugim Å›niadaniu do woreczka. Zadaniem drugiej grupy jest przedstawienie zachowaÅ„ niewÅ‚aÅ›ciwych, np. Å‚amania gaÅ‚Ä™zi, straszenie zwierzÄ…t leÅ›nych czy niepotrzebne zrywania liÅ›ci z drzew.
  • Zabawa „Kto gdzie mieszka?” – dziecko otrzymuje kartÄ™ pracy, na której po jednej stronie narysowane sÄ… zwierzÄ™ta, po drugiej ich „domy”. Zadaniem dziecka jest poÅ‚Ä…czenie obrazków w pary, np.: niedźwiedź - gawra, ptak - gniazdo, pszczoÅ‚a-ul.
  • Zabawa „Kto co je?” – uczestnicy zabawy Å‚Ä…czÄ… w pary zwierzÄ™ta i ich ulubione przysmaki, np.: dzika z żoÅ‚Ä™dziami czy ptaka z ziarnami zbóż.
  • Zabawa „Czyj to Å›lad?” – zadaniem dziecka jest poÅ‚Ä…czenie w pary obrazków zwierzÄ…t
    z obrazkami pozostawianych przez nich Å›ladów.
  • Zabawa „Kim jestem?” – jedno z dzieci naÅ›laduje okreÅ›lone zwierzÄ™, zadaniem pozostaÅ‚ych uczestników zabawy lub rodziców jest odgadniecie, o jakie stworzenie chodzi.
  • Zabawa „Czyj to gÅ‚os?” – dzieci kolejno naÅ›ladujÄ… gÅ‚osy zwierzÄ…t (np. pohukiwanie sowy). Zadaniem pozostaÅ‚ych uczestników jest zidentyfikowanie odgÅ‚osów.
  • Zabawa „Wiewiórki, do dziupli!” – na czas zabawy przedszkolna sala lub duży pokój zamienia siÄ™ w las, a dzieci i rodzice lub nauczyciele w skaczÄ…ce po gaÅ‚Ä™ziach drzew wiewiórki. Na hasÅ‚o osoby prowadzÄ…cej: „Wiewiórki, do dziupli!” uczestnicy zabawy siadajÄ… na ustawionych na Å›rodku sali krzeseÅ‚kach. Utrudnienie stanowi fakt, że krzeseÅ‚ek jest o jedno za maÅ‚o. Dziecko lub dorosÅ‚y, któremu nie udaÅ‚o siÄ™ usiąść na krzeseÅ‚ku, przestaje być wiewiórkÄ…. Nie odpada jednak z gry - staje siÄ™ fruwajÄ…cym po lesie ptaszkiem. Wygrywa dziecko, któremu udaÅ‚o siÄ™ usiąść na ostatnim krzeseÅ‚ku. ZabawÄ™ można modyfikować, zmieniajÄ…c hasÅ‚o na: „Ptaszki, do gniazd!”, „Motylki, na kwiatki!”.   
  • „KÄ…cik przyrody” – zorganizowanie w przedszkolu lub domu specjalnego miejsca przeznaczonego na hodowlÄ™ roÅ›lin (np. fasoli) lub zwierzÄ…t (rybek, chomika, żóÅ‚wia). Hodowle takie na pewno przyniosÄ… dzieciom wiele radoÅ›ci, ale także nauczÄ… odpowiedzialnoÅ›ci
    i sumiennoÅ›ci. Przedszkolaki poznajÄ… podstawowe zasady pielÄ™gnowania roÅ›lin i zwierzÄ…t oraz ich potrzeby.      
  • Dokarmianie ptaków – warto przede wszystkim uÅ›wiadomić dzieciom, że bez ich pomocy wiele ptaków może nie przetrwać zimy. Ważne, aby przedszkolaki nauczyÅ‚y siÄ™ rozróżniać
    i nazywać przylatujÄ…ce do karmników ptaki. MogÄ… je również narysować, pokolorować lub ulepić z plasteliny. Ciekawym pomysÅ‚em dla rodziców lub nauczycieli przedszkolnych może być również zaangażowanie dzieci w budowÄ™ prostych karmników dla ptaków. Dzieci przy pomocy rodziców mogÄ… również przygotowywać pokarm dla kaczek lub Å‚abÄ™dzi, a nastÄ™pnie karmić je podczas wizyt w parkach.
  • Wspólne oglÄ…danie przez rodziców i dzieci programów przyrodniczych – dziÄ™ki zapoznaniu dzieci z wartoÅ›ciowymi programami przyrodniczymi bÄ™dÄ… one w stanie lepiej zrozumieć Å›wiat zwierzÄ…t i roÅ›lin. JednoczeÅ›nie bÄ™dÄ… odnosić siÄ™ do niego z wiÄ™kszym szacunkiem. Przy okazji wspólne oglÄ…danie filmów dla dorosÅ‚ych i dzieci może być przyjemnym pomysÅ‚em na spÄ™dzenie dÅ‚ugich zimowych dni.  
  • Przedstawienia ekologiczne – Przygotowywanie w przedszkolu lub domu przedstawieÅ„
    o tematyce ekologicznej, w których dzieci odgrywajÄ… role zwierzÄ…t lub roÅ›lin. Poprzez naturalnÄ… Å‚atwość wczuwania siÄ™ w role przedszkolaki uczÄ… siÄ™ szacunku do przyrody. JednoczeÅ›nie stajÄ… siÄ™ bardziej wrażliwe na przejawy jej dewastowania przez czÅ‚owieka.
  • Uczestnictwo w akcjach na rzecz ochrony Å›rodowiska – Uczestnictwo w akcjach zwiÄ…zanych
    z ochronÄ… Å›rodowiska naturalnego, np. „SprzÄ…taniu Åšwiata”. Zadaniem najstarszych przedszkolaków, wyposażonych w rÄ™kawice i worki, może być pozbieranie papierków
    w okolicach przedszkola. Dzieci mogÄ… również pomóc rodzicom w sprzÄ…taniu ogródka lub podwórka przed domem. Takie dziaÅ‚anie pozwoli dzieciom poczuć siÄ™ gospodarzami planety, odpowiedzialnymi za jej los. Dodatkowo biorÄ…c udziaÅ‚ w akcji dzieci poczujÄ… siÄ™ równie ważne jak uczniowie oraz doroÅ›li.
  • Obchodzenie dni ekologicznych – może to być np. obchodzenie 11 lutego w przedszkolu Dnia Dokarmiania Zwierzyny LeÅ›nej. DzieÅ„ ten można uczcić poprzez organizacje konkursów
    i quizów, dotyczÄ…cych wiedzy o zwierzÄ™tach lub spotkanie z leÅ›nikiem bÄ…dź hodowcÄ… zwierzÄ…t. UdziaÅ‚ w konkursach czy spotkania z kompetentnymi osobami pozwolÄ… dzieciom utrwalić posiadanÄ… wiedzÄ™, a jednoczeÅ›nie nauczÄ… je przestrzegania reguÅ‚ dotyczÄ…cych postÄ™powania ze zwierzÄ™tami czy roÅ›linami.

Sposobów na ksztaÅ‚towanie u dzieci szacunku do Å›rodowiska naturalnego jest o wiele wiÄ™cej. Ważne jednak, aby zajÄ™cia prowadzone w ramach edukacji ekologicznej byÅ‚y ciekawe i różnorodne. Dobór odpowiednich gier, zabaw czy ćwiczeÅ„ zależy od inwencji osoby prowadzÄ…cej. Jako inspiracjÄ™ w tym zakresie polecam scenariusze zajęć zamieszczone w materiaÅ‚ach edukacyjnych programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. W bogato ilustrowanych materiaÅ‚ach znajduje siÄ™ również wiele ciekawostek ekologicznych, które mogÄ… okazać siÄ™ interesujÄ…ce nie tylko dzieci. Wszystkie materiaÅ‚y w wersji elektronicznej, z możliwoÅ›ciÄ… pobrania znajdujÄ… siÄ™ na stronie www.przyjacielenatury.pl.

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie