01.12.2014

Kijów. Nie ma miejsca na polską szkołę

Pisaliśmy swego czasu o próbach likwidacji klas z polskim językiem wykładowym dla mniejszości polskiej, które funkcjonują przy szkole nr 4 w ukraińskiej Szepietówce, w obwodzie chmielnickim Ukrainy. Okazuje się, że nawet w stolicy Ukrainy - Kijowie - Polacy mają trudności z nauką języka ojczystego.

- Otwarcie polskich szkóÅ‚ w Å»ytomierzu i Kijowie, gdzie zamieszkuje najwiÄ™ksza liczba Polaków (49 tys. w obwodzie żytomierskim i ok.10 tys. - Kijów i obwód) byÅ‚o jednym z podstawowych zadaÅ„ rozpatrzonych  już na VII Kongresie ZwiÄ…zku Polaków Ukrainy, który odbyÅ‚ siÄ™ 1-2 grudnia 2012 roku. ZwiÄ…zek Polaków Ukrainy wystosowaÅ‚ wówczas list do ministra OÅ›wiaty i Nauki Ukrainy z proÅ›bÄ… o zezwolenie na otwarcie Polskiego OÅ›rodka Kulturalno-OÅ›wiatowego dla polskiej diaspory w stolicy (Polskiej SzkoÅ‚y Sobotniej). Po dÅ‚ugotrwaÅ‚ych pertraktacjach z przedstawicielami wÅ‚adz oÅ›wiatowych, w 2014 roku  okazaÅ‚o siÄ™, że w żadnej ze szkóÅ‚ Kijowa nie znalazÅ‚o siÄ™ miejsce do nauczania polskich dzieci. A nasze potrzeby  (uwzglÄ™dniajÄ…c różny wiek dzieci), to zaledwie dwie, trzy sale klasowe i to do dyspozycji tylko w soboty, kiedy, jak wiadomo, w szkoÅ‚ach nie ma zajęć - mówi Antoni Stefanowicz, prezes ZwiÄ…zku Polaków na Ukrainie.

WÅ‚adze zaproponowaÅ‚y poczÄ…tkowo miejsce w Liceum Polityki Praw i JÄ™zyków Obcych, funkcjonujÄ…cym przy szkole nr 106 (pod adresem: ul. Niekrasowa 4). Dyrektor Liceum z poczÄ…tku wyraziÅ‚a zgodÄ™ na udostÄ™pnienie dwóch sal klasowych w soboty, poczÄ…wszy od października 2014 r. Jednak tuż przed otwarciem szkoÅ‚y, odmówiÅ‚a bezpÅ‚atnego udostÄ™pnienia pomieszczeÅ„. ZwiÄ…zek Polaków na Ukrainie postanowiÅ‚ zatem dokonać otwarcia takiej szkoÅ‚y na bazie bardzo skromnych (ok. 30 m2) objÄ™toÅ›ciowo pomieszczeÅ„ biura ZPU, które organizacja dzierżawi na ogólnych zasadach. Chęć posÅ‚ania swych dzieci do sobotniej szkóÅ‚ki wyraziÅ‚o 50 rodziców.
Przypomnijmy, że merem Kijowa jest obecnie znany z proeuropejskich poglÄ…dów Witalij Kliczko. Niestety, jak siÄ™ okazuje i on nie widzi problemu Polaków. Trudno uwierzyć, że w stolicy Ukrainy nie można znaleźć pomieszczenia, w którym, w soboty, mogÅ‚oby siÄ™ uczyć kilkudziesiÄ™ciu uczniów z polskich rodzin.
- Polska robiÅ‚a dużo na Majdanie przez caÅ‚y czas. W tych wydarzeniach aktywnie uczestniczyli czÅ‚onkowie naszej organizacji. RobiliÅ›my tam dwukrotnie polskie dania. MieszkaÅ‚ tam również Polak Antoni Didkowski. Na Majdanie byÅ‚y też i inne mniejszoÅ›ci narodowe zamieszkujÄ…ce UkrainÄ™. Kiedy tam przemawiaÅ‚em, to moje wystÄ…pienie przerywane byÅ‚o kilkakrotnie oklaskami – przypominaÅ‚ w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” prezes Antoni Stefanowicz.
Jak siÄ™ okazuje, co innego jest klaskać, a co innego udzielić konkretnej pomocy. Na Ukrainie jest zaledwie 5 szkóÅ‚ z polskim jÄ™zykiem nauczania: w Dowbyszu, dwie we Lwowie, w MoÅ›ciskach i Gródku Podolskim - zbudowana dziÄ™ki wspóÅ‚pracy ZwiÄ…zku ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska. Poza tym wystÄ™pujÄ… też inne formy nauczania jÄ™zyka polskiego. SÄ… np. klasy z polskim jÄ™zykiem wykÅ‚adowym, jest też nauczany jÄ™zyk polski, jako jÄ™zyk obcy, albo fakultatywny tryb nauczania. NajwiÄ™kszy jednak zasiÄ™g uzyskaÅ‚y polskie szkoÅ‚y sobotnio-niedzielne, które istniejÄ… i dziaÅ‚ajÄ… przy organizacjach polonijnych i parafiach. CaÅ‚a odpowiedzialność i organizacyjna troska procesu nauczania spoczywa przeważnie na barkach polskich stowarzyszeÅ„.

Na Ukrainie, jak wykazaÅ‚ spis powszechny z 2001 roku, pozostaÅ‚o tylko 144 tys. Polaków, z których zaledwie 12 proc. zna jÄ™zyk polski. Jeszcze pod koniec lat 80. ub. wieku (koÅ„cówka ZSRR) do polskoÅ›ci przyznawaÅ‚o siÄ™ ponad 200 tysiÄ™cy osób. Zdaniem polskich dziaÅ‚aczy, Polaków na Ukrainie jest o wiele wiÄ™cej, ale obawiajÄ… siÄ™ przyznawać o swych korzeni. Jeżeli jednak proces wynaradawiania pójdzie dalej w tym tempie, to za kilka lat może okazać siÄ™, że na Ukrainie, którÄ… tak mocno wspieramy, do polskoÅ›ci nie przyzna siÄ™ już nikt. Przypomnijmy, że nadal polscy katolicy na Ukrainie nie mogÄ… odzyskać swych Å›wiÄ…tyÅ„.

- Od rzÄ…du ukraiÅ„skiego ukraiÅ„scy Polacy otrzymujÄ… niewiele. Tylko jakieÅ› nieznaczne kwoty na imprezy kulturalne i niewielkie finansowanie wydawnictw polskich. ZupeÅ‚nie inne podejÅ›cie do potrzeb mniejszoÅ›ci narodowych ma Polska, gdzie sÄ… staÅ‚e dotacje rzÄ…dowe na zachowanie tożsamoÅ›ci narodowej i kultury mniejszoÅ›ci - żaliÅ‚ siÄ™ prezes ZwiÄ…zku Polaków na Ukrainie w rozmowie z polonijnym pismem w …Szkocji (w Polsce wszak nie wypada źle mówić o ukraiÅ„skich wÅ‚adzach). - Jeszcze na poczÄ…tku lat 90-tych wÅ‚adze polskie sfinansowaÅ‚y z budżetu paÅ„stwa, za sumÄ™ 650 tys. USD kupno caÅ‚ego domu w Warszawie dla ZwiÄ…zku UkraiÅ„ców w Polsce (ZUP). O czymÅ› takim Polacy na Ukrainie nawet marzyć nie potrafiÄ…. Mniejszość ukraiÅ„ska otrzymuje ponadto na swojÄ… dziaÅ‚alność, w tym na utrzymanie lokali, wydawnictwo gazet itd. nawet po prawie milion zÅ‚otych rocznie. Gdzie tu równe prawa i równe traktowanie? Z tego widać, że paÅ„stwo polskie dba o mniejszoÅ›ci, które sÄ… na jego terytorium, niestety paÅ„stwo ukraiÅ„skie nie - mówi prezes Antoni Stefanowicz.

Jan Wyganowski

Na fot. Polscy uczniowie na Ukrainie. Fot ZPU

udostępnij na fabebook
01.12.2014, 16:00:37

wigraszek

To w podzięce za nasze wsparcie Ukrainie!!

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.30.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie