Zarząd powiatu sejneńskiego powołał Alwydasa Niewulisa (Alvydas Nevulis) na stanowisko dyrektora Liceum Ogólnokształcącego z Litewskim Językiem nauczania im. 11 marca w Puńsku.
Do tej pory Alvydas Nevulis nauczał w LO fizyki, biologii, technologii informatycznych, przygotowania do życia w rodzinie.
Przez minionych dziesięć lat szkołą kierowała Irena Marcinkiewicz, która zrezygnowała z dalszego pełneinia tej funkcji.
Nowy dyrektor w rozmowie z portalem punskas.lt, zaznaczył, że nie będzie żadnej rewolucji, a raczej ewolucja. Podkreślał zasługi swej poprzedniczki, zaznaczając, że to podczas jej pracy na stanowisku dyrektora oddano do użytku nowy budynek LO, wyremontowano internat szkoły.
Jednym z najważniejszych wyzwań jest pozyskanie uczniów. Z różnych powodów, w tym głównie demograficznych, liczba zaczynających naukę stal zmniejsza się, jeszcze przed paroma laty uczyło się tu ponad 100 uczniów, obecnie tylko niecałe 60.
O szkole
Liceum Ogólnokształcące z Litewskim Językiem Nauczania im. 11 Marca w Puńsku jest jedyną ponadgimnazjalną szkołą z litewskim językiem nauczania w Polsce. W 2016 roku obchodziła jubileusz 60-lecia swej działalności.
Pierwszym dyrektorem był Stanisław Łysakowski, a jego zastępcą Józef Vaina. Pierwszy egzamin dojrzałości odbył się w 1959 r., do którego przystąpiło 10 abiturientów. Mury LO w Puńsku w okresie minionych 60 lat opuściło ok. 1500 absolwentów.
W 1992 r. Liceum nadano imię 11 Marca. W ten sposób została upamiętniona data restytucji państwowości Litwy.
Po ukończeniu liceum powyżej 60 proc. młodzieży kontynuuje naukę na wyższych uczelniach Polski i Litwy. Ostatnio coraz więcej absolwentów wybiera litewskie uczelnie.
Pół wieku bez własnego lokum
Na własny budynek LO musiało jednak czekać aż 54 lata. Przez lata korzystało z gościnności szkoły podstawowej. Nowy budynek oddano go do użytku dopiero 1 września 2010 roku. Kosztem 8 mln złotych (6,3 mln z MSWiA, 800 tys. samorząd powiatowy, 600 tys. Ministerstwo Sportu, resztę gmina, mieszkańcy) zbudowano nie tylko sale lekcyjne, ale i halę sportową.
"Z polskiego na nasz”
Wszystkie przedmioty, oprócz historii, geografii i języków, są wykładane po litewsku. Uczniowie uczą się z polskich podręczników, według programów nauczania, zatwierdzonych przez Ministra Edukacji. Tekst przekładają w myślach z polskiego na język ojczysty i w tym języku dzielą się swą wiedzą z nauczycielem. LO nigdy nie miało wydanych w Polsce litewskich podręczników. Dodatkowo wykładana jest tu historia i geografia Litwy.
Nie tylko lekcje
Swoje zdolności i zainteresowania licealiści rozwijają na licznych zajęciach pozalekcyjnych. Szkoła oferuje bogatą sieć kółek zainteresowań. Działa grupa taneczna „Šalčia“, kółko miłośników poezji, szkolny chór „Pašešupiai“, kółko dramatyczne, sekcje piłki koszykowej. Uczniowie, myślący o zawodzie dziennikarza, mogą próbować sił w szkolnej gazetce „Demesio“.
Grupy artystyczne uczestniczą w różnych świętach i uroczystościach, wyjeżdżają do innych szkół, biorą udział w konkursach i przeglądach w kraju i za granicą. W szkole odbywają się ciekawe imprezy przygotowane przez uczniów np. otrzęsiny, wieczór adwentowy, spotkanie wigilijne, pożegnanie abiturientów i inne. Jako, że oprócz nauki uczniowie mają możliwość atrakcyjnie spędzić czas wolny oraz rozwijać swoje zdolności i zainteresowania, jest tu mniej agresji, problemów alkoholizmu, narkomanii i innych patologii społecznych.
WYG
Źródło; punskas.lt; LO Puńsk
Fot. LO i DKL Puńsk