17.02.2018

Rozmowy Prezydentów Polski i Litwy. Problemy mniejszości mają zostać rozwiązane

Kwestie związane z bezpieczeństwem, współpracą gospodarczą, a także problemy Polaków mieszkających na Litwie – to główne tematy, które Prezydent Andrzej Duda poruszył w sobotę podczas spotkania w Wilnie z Prezydent Dalią Grybauskaitė.

Prezydenci omówili stosunki dwustronne, wspóÅ‚pracÄ™ gospodarczÄ…, energetycznÄ… i bezpieczeÅ„stwa, wspólne interesy w NATO i Unii Europejskiej. Z kolei umowa dwustronna podpisana podczas spotkania, po jej ratyfikacji, spowoduje legalizacjÄ™ granicy paÅ„stwowej miÄ™dzy LitwÄ… a PolskÄ….

Prezydent Andrzej Duda wyraziÅ‚ nadziejÄ™, że uda siÄ™ też rozwiÄ…zać problemy naszych rodaków z WileÅ„szczyzny. - To nie sÄ… przyjezdni. To jest ich ojcowizna - przypominaÅ‚ Prezydent RP. - ChciaÅ‚bym, aby mogli zachować polskÄ… tradycjÄ™ - podkreÅ›laÅ‚. -SÄ… lojalnymi obywatelami Litwy. ChciaÅ‚bym, żeby mogli swojÄ… polskÄ… tradycjÄ™ zachować. Litwa ma, jako paÅ„stwo prawo wymagać, żeby na maturze byÅ‚ zdawany jÄ™zyk litewski. Ale chciaÅ‚abym, żeby ten poziom ksztaÅ‚cenia w jÄ™zyku polskim byÅ‚ dobrze realizowany, żeby później Polacy mogli zdawać na studia i pracować dla dobra Litwy. Mam nadziejÄ™, że stopniowo te kwestie bÄ™dziemy omawiać w ramach komisji. Dla dobra naszej wspóÅ‚pracy – podkreÅ›liÅ‚ prezydent Duda.

OmawiajÄ…c problematykÄ™ mniejszoÅ›ci etnicznych, prezydent Litwy zaproponowaÅ‚a z kolei, aby wznowić pracÄ™ dwustronnej komisji, podkreÅ›lajÄ…c, jest z obu stron polityczna wola rozwiÄ…zania problemów mniejszoÅ›ci polskiej na Litwie i mniejszoÅ›ci litewskiej w Polsce. Taka komisja funkcjonowaÅ‚a do 2011 roku. ZaprzestaÅ‚a dziaÅ‚alnoÅ›ci w czasach rzÄ…dów na Litwie koalicji konserwatywno – chrzeÅ›cijaÅ„skiej. – Obecnie mamy innÄ… atmosferÄ™ w stosunkach polsko –litewskich, co stwarza z obu stron możliwoÅ›ci rozwiÄ…zywania pojawiajÄ…cych siÄ™ problemów mniejszoÅ›ci tak na Litwie, jak w Polsce - podkreÅ›laÅ‚a D. GrybauskaitÄ—.

Grybauskaitė zapewniła, że problemy polskiej mniejszości na Litwie będą w najbliższej przyszłości rozwiązane.,

- OmówiliÅ›my kwestiÄ™ oÅ›wiaty, zwrotu ziemi. RozwiÄ…zanie polskich postulatów ma być dobrowolne i to nie jest skomplikowana sprawa – dodaÅ‚a. Prezydent zaznaczyÅ‚a, że wizyta Andrzej Dudy na Litwie otwiera nowy rozdziaÅ‚ w stosunkach polsko-litewskich.

-Dzisiaj nasze stosunki przeszÅ‚y na inny poziom. SÄ… oparte na politycznej życzliwoÅ›ci, bez zbÄ™dnych nacisków. JednÄ… z propozycji jest odnowienie prac komisji, która wczeÅ›niej funkcjonowaÅ‚a. MiaÅ‚aby siÄ™ zająć zwrotem ziemi, oÅ›wiatÄ…, egzaminami. W Sejmie mamy wiele ustaw dotyczÄ…cych mniejszoÅ›ci. ProwadzÄ… one do wielu dyskusji, ale należy pamiÄ™tać, że ustawy powinny być zgodne z konstytucjÄ… RL – podkreÅ›liÅ‚a prezydent.

W marcu br. do Wilna wybiera siÄ™ premier Polski. Pewnie te sprawy znów bÄ™dÄ… tematem rozmów.

Polsko - litewskie kontakty gospodarcze

Prezydent Duda opowiedziaÅ‚ również o spotkaniu z polskimi przedsiÄ™biorcami. ​ W piÄ…tek w Wilnie Prezydent RP Andrzej Duda spotkaÅ‚ siÄ™ z przedstawicielami polskiego biznesu na Litwie. - Polska gospodarczo istnieje tu bardzo silnie – komentowaÅ‚ po spotkaniu Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

PrzypomniaÅ‚, że polskie firmy na Litwie sÄ… bardzo dużym inwestorem. MajÄ… ponad jednÄ… trzeciÄ… rynku ubezpieczeÅ„, sÄ… bardzo ważnym udziaÅ‚owcem w rynku przewozów lotniczych z Litwy, dużym udziaÅ‚owcem, „prawie monopolistÄ…” – jak siÄ™ wyraziÅ‚ minister Szczerski - jeżeli chodzi o rynek paliw, o wydobycie zÅ‚óż ropy na Litwie, a także o transport.

-Firmy polskie przyczyniajÄ… siÄ™ do rozwoju paÅ„stwa litewskiego – PKN Orlen, PZU, LOTOS. RozmawiaÅ‚em o tym z prezydent Litwy. Wszyscy przedsiÄ™biorcy mówili o dobrej wspóÅ‚pracy z paÅ„stwem litewskim – powiedziaÅ‚ polski prezydent.

Litwa i Polska majÄ… wzajemnie korzystne i aktywne relacje biznesowe. Polska jest trzecim co do wielkoÅ›ci partnerem handlowym Litwy i szóstym co do wielkoÅ›ci inwestorem zagranicznym. WedÅ‚ug liczby turystów wjeżdżajÄ…cych na LitwÄ™, Polska jest czwarta. Istnieje wiele potencjalnych możliwoÅ›ci dwustronnej wspóÅ‚pracy w zakresie rafinacji ropy naftowej, ubezpieczeÅ„, handlu i innowacji. Litwa i Polska prowadzÄ… 137 wspólne projekty badawcze w ramach programu "Horyzont 2020" – gÅ‚osi z kolei komunikat sÅ‚użby prasowej prezydent Litwy.

NATO, energetyka, projekty strategiczne

Prezydent Litwy podkreÅ›liÅ‚a, że Polska jest najbliższym sÄ…siadem, co dla Litwy jest bardzo ważne z punktu widzenia obrony, bezpieczeÅ„stwa i gospodarki. Wzajemne zrozumienie i wspóÅ‚praca w NATO, UE i na zasadzie dwustronnej jest jednym z naszych gwarantów dobrobytu i bezpieczeÅ„stwa –mówiÅ‚a D. GrybauskaitÄ—.

W zwiÄ…zku ze zbliżajÄ…cym siÄ™ do szczytem NATO w lipcu tego roku D. GrybauskaitÄ— obiecaÅ‚a skoordynować wspólne litewsko-polskie stanowisko w sprawie reformy Sojuszu, co ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeÅ„stwa regionalnego. Przyjęła też zaproszenie prezydenta RP, by wziąć udziaÅ‚ w spotkaniu liderów dziewiÄ™ciu krajów baÅ‚tyckich oraz Åšrodkowej i Wschodniej Europy przed szczytem NATO, by uzgodnić wspólne priorytety obronne.

Spotkanie prezydentów dotyczyÅ‚o także wspóÅ‚pracy w dziedzinie energetyki i realizacji strategicznych projektów. Uformowany i sprawnie funkcjonujÄ…cy wspólny rynek energetyczny UE jest geopolitycznym interesem Litwy i Polski. Do czerwca tego roku ma dojść do ostatecznego porozumienia politycznego miÄ™dzy wszystkimi trzema paÅ„stwami baÅ‚tyckimi, PolskÄ… i KomisjÄ…, w sprawie synchronizacji sieci elektroenergetycznych przez PolskÄ™ z europejskimi sieciami kontynentalnymi. Pozwoli to na uzyskanie części Å›rodków z tego wieloletniego budżetu UE. W tym roku rozpocznie siÄ™ również budowa gazociÄ…gu litewsko-polskiego, który zakoÅ„czy integracjÄ™ regionu z rynkami gazu UE – czytamy w komunikacie sÅ‚użby prasowej litewskiej prezydent.

Szefowie paÅ„stw mówili także o wspólnym stanowisku wobec biaÅ‚oruskiej w elektrowni jÄ…drowej w Ostrowie i gazociÄ…gu Nord Stream 2, który zwiÄ™kszyÅ‚by zależność UE od rosyjskiego gazu do 80 proc. SÄ… to geopolityczne projekty rosyjskie, które stanowiÄ… poważne zagrożenie dla bezpieczeÅ„stwa caÅ‚ej UE. Litwa i Polska bÄ™dÄ… wspóÅ‚pracować, aby zapewnić, że energia z nieprzejrzystych i niebezpiecznych źródeÅ‚ nie wejdzie na rynek UE.

Prezydenci omówili również przygotowania do zbliżajÄ…cych siÄ™ negocjacji w sprawie nowego wieloletniego budżetu UE. Zdaniem liderów obu krajów, musi on odzwierciedlać interesy mieszkaÅ„ców Litwy i Polski. Zdaniem prezydentów, należy też zapewnić w nowym budżecie UE kontynuacjÄ™ finansowania strategicznych projektów energetycznych i poÅ‚Ä…czeÅ„ transportowych, w tym „Rail Balticy”.

Dopłaty rolne

Prezydenci rozmawiali też o potrzebie zrównania dopÅ‚at bezpoÅ›rednich w tzw. starych i nowych krajach UE. Jest to konieczne, żeby m.in. ​​pÅ‚atnoÅ›ci rolne byÅ‚y zbliżone do obowiÄ…zujÄ…cych starszych czÅ‚onków UE – uznali.

- Komisja Europejska (KE) wie o poruszanej przez LitwÄ™ kwestii, dotyczÄ…cej zróżnicowanych dopÅ‚at bezpoÅ›rednich dla unijnych rolników i podejmie starania w celu ich ujednolicenia – powiedziaÅ‚ dzieÅ„ wczeÅ›niej przebywajÄ…cy z wizytÄ… w Wilnie przewodniczÄ…cy KE Jean-Claude Juncker.

W piÄ…tek,16.02.2018.,podczas spotkania z Junckerem problem zróżnicowanych dopÅ‚at dla rolników zostaÅ‚ poruszony przez premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa.

- To nie przyczynia siÄ™ do zmniejszania ani ekonomicznych, ani spoÅ‚ecznych różnic w UE. Ponadto powoduje napiÄ™cie. Dążymy do ujednolicenia dopÅ‚at i tutaj prosimy o zrozumienie i wstawiennictwo KE – w komunikacie rzÄ…dowym cytowany jest premier Skvernelis.

Według Junckera, ten problem jest dobrze znany w Komisji Europejskiej. Obiecał, że podejmie wszelkie starania w celu ujednolicenia dopłat.

PrzewodniczÄ…cy KE powiedziaÅ‚, że w najbliższym czasie ma być przedstawiona bardziej szczegóÅ‚owa propozycja KE w sprawie ogólnej polityki rolniczej z uwzglÄ™dnieniem nowych perspektyw finansowych.

Obecnie dopÅ‚aty bezpoÅ›rednie dla rolników bardzo siÄ™ różniÄ… w krajach czÅ‚onkowskich, na przykÅ‚ad litewscy rolnicy otrzymujÄ… dopÅ‚aty o niemal 40 proc. mniejsze niż niemieccy.

Litwa nie poprze sankcji UE wobec Polski

OmawiajÄ…c wszczÄ™te postÄ™powanie Komisji Europejskiej przeciwko Polsce, prezydent Litwy zaznaczyÅ‚a, że, że Litwa nie bÄ™dzie wspierać żadnych metod przymusu i siÅ‚y wobec każdego kraju, w tym Polski, i zaprosi obie strony do podjÄ™cia rozmów, poszukiwaniu dialogu i konsensusu.

- Stanowisko Litwy bÄ™dzie bardzo wyraźne, my nie bÄ™dziemy popierali stosowania żadnych przymusowych metod siÅ‚owych przeciwko żadnemu krajowi, w tym również przeciwko Polsce. JesteÅ›my za wzajemnym dialogiem i poszukiwaniem rozwiÄ…zaÅ„. Litwa nie bÄ™dzie popieraÅ‚a gÅ‚osowania przeciwko paÅ„stwu polskiemu, bÄ™dziemy jednak starali siÄ™ doprowadzić do porozumienia - powiedziaÅ‚a prezydent Litwy.

Prezydent Andrzej Duda dziękował za stanowisko Litwy i wsparcie w sporze z KE.:

- Jestem przekonany, że dzisiejsza wizyta zbliża nas do realizacji dobrosÄ…siedzkich relacji, do dobrej atmosfery dialogu miÄ™dzy paÅ„stwami z czasów, gdy Prezydentem Polski byÅ‚ Lech KaczyÅ„ski - mówiÅ‚ Prezydent Andrzej Duda w czasie spotkania z dziennikarzami.

Umowa graniczna

W obecności Prezydenta Andrzeja Dudy oraz Prezydent Dalii Grybauskaitė odbyła się ceremonia podpisania umowy między rządem Republiki Litewskiej a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie dokumentacji granicznej określającej przebieg linii granicy państwowej między Republiką Litewską a Rzecząpospolitą Polską.

Na zakoÅ„czenie wizyty, Prezydent Andrzej Duda z PierwszÄ… DamÄ… AgatÄ… Kornhauser-DudÄ… zÅ‚ożyli kwiaty przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na cmentarzu na wileÅ„skiej Rossie. Pochowane sÄ… tam szczÄ…tki matki Józefa PiÅ‚sudskiego oraz serce MarszaÅ‚ka.

 

WYG

 Å¹ródÅ‚a: prezydent.pl; prezidentas.lt; zw.lt; lrt.lt;L24.lt

Fot. Ambasada RP Wilno

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.24.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
24.07.2024

Szukam dorywczo

Dodaj nowe og³oszenie