Proste pytania na rozmowie kwalifikacyjnej bywają najtrudniejsze. Głównie dlatego, że nie zastanawiamy się wcześniej, co odpowiedzieć. Oto 10 popularnych pytań, które warto przemyśleć przed spotkaniem z potencjalnym pracodawcą.
1. Co możesz powiedzieć mi o sobie?
- OdpowiadajÄ…c na to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, musimy unikać powtarzania informacji, które zawarliÅ›my w CV” – radzi Aleksandra Pocheć, ekspertka miÄ™dzynarodowego serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl. „Jak wiÄ™c zacząć? „Powiem o moich kompetencjach, które z pewnoÅ›ciÄ… bÄ™dÄ… przydatne na tym stanowisku – takie zdanie wprowadzi wypowiedź na zawodowy grunt, a jednoczeÅ›nie bÄ™dziemy mogli opowiedzieć o sobie wszystko to, czego nie udaÅ‚o siÄ™ zamieÅ›cić w CV. Możemy też powiedzieć kilka zdaÅ„ o swoich ambicjach zawodowych, które mamy nadziejÄ™ speÅ‚nić w danym miejscu pracy – dodaje.
2. Czy potrafisz wymienić swoje mocne strony?
Paradoksalnie, choć każdy z nas ma mocne strony, to wielu z nas nie potrafi ich opisać. PoprzeczkÄ™ podnosi fakt, że musi być to opis, zwiÄ™kszajÄ…cy nasze szanse na zatrudnienie. Przymiotniki muszÄ… wiÄ™c być dopasowane do charakteru pracy. PrzykÅ‚adowo, jeÅ›li aplikujemy na stanowisko koordynatora projektu, możemy powiedzieć, że jesteÅ›my dobrymi organizatorami i potrafimy motywować innych do pracy. Przed rozmowÄ… warto jeszcze raz przeczytać ogÅ‚oszenie o pracÄ™, w którym bardzo czÄ™sto pracodawcy podajÄ…, jakich mocnych stron wymagajÄ… od pracownika. Może to być dobra podpowiedź, w przygotowywaniu odpowiedzi.
3. Jakie masz słabości?
- Nigdy nie mówmy, że nie mamy sÅ‚abych punktów, bo sprawimy wrażenie osoby nieprzygotowanej do rozmowy. Unikajmy też opisywania sÅ‚aboÅ›ci, które de facto sÄ… atutami np. „nadmiernie angażujÄ™ siÄ™ w pracÄ™”. PamiÄ™tajmy, że umiejÄ™tność przyznania siÄ™ do sÅ‚aboÅ›ci jest siÅ‚Ä…. Najlepiej wypadniemy na rozmowie, gdy przyznamy siÄ™ do sÅ‚aboÅ›ci i zaznaczymy, że staramy siÄ™ nad niÄ… pracować – mówi Pocheć.
4. Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie ciebie?
Opowiedzmy o umiejÄ™tnoÅ›ciach, które przysÅ‚użą siÄ™ danemu projektowi, zespoÅ‚owi i firmie. Aby trafnie odpowiedzieć na to pytanie, musimy przygotować siÄ™ do spotkania, przestudiować stronÄ™ internetowÄ… firmy, poznać jej filozofiÄ™ i cele. Poza tym możemy podkreÅ›lić w rozmowie, że może nie jesteÅ›my idealni, ale bardzo chcemy siÄ™ uczyć i rozwijać. Przemycajmy informacje o naszych atutach i ich niewÄ…tpliwym wpÅ‚ywie na dziaÅ‚alność firmy.
5. Gdzie widzisz siebie za pięć lat?
Bardzo ważne pytanie, które ma odpowiedzieć pracodawcy czy myÅ›lmy o danej firmie jako o przystanku, czy jako wieloletnim pracodawcy. Dlatego warto skupić siÄ™ w odpowiedzi na ambicjach i celach. JeÅ›li marzy nam siÄ™ stabilizacja, można o tym powiedzieć. JednoczeÅ›nie można podkreÅ›lić, że widzimy dla siebie szanse rozwoju w obrÄ™bie firmy.
6. Dlaczego chcesz tu pracować?
- To szansa, aby pokazać, że przeÅ›wietliliÅ›my firmÄ™, do której aplikujemy. Warto skupić siÄ™ w rozmowie na perspektywach, które w naszej ocenie oferuje dany pracodawca. Nie należy źle mówić o byÅ‚ym (ewentualnie obecnym) pracodawcy, bo to nie Å›wiadczy dobrze i o nas – mówi Aleksandra Pocheć z MonsterPolska.pl.
7. Jakie są twoje oczekiwania płacowe?
Wielu kandydatów mówi o zarobkach w otwarty sposób, choć dla wiÄ™kszoÅ›ci pieniÄ…dze to wciąż jeden z najbardziej kÅ‚opotliwych tematów w rozmowie. Jak wiÄ™c mówić o pÅ‚acach? JeÅ›li potrafimy, możemy podać konkretnÄ… kwotÄ™ lub wideÅ‚ki. Możemy także powiedzieć, że chcielibyÅ›my zarabiać np. powyżej Å›redniej pÅ‚acy, która obowiÄ…zuje na tym stanowisku w branży. Zanim wymienimy konkretnÄ… kwotÄ™, warto dowiedzieć siÄ™ pocztÄ… pantoflowÄ…, jakie pÅ‚ace obowiÄ…zujÄ… u danego pracodawcy, ale też sprawdzić raporty pÅ‚acowe dla danej branży, stanowiska, województwa, np. w serwisie Pensjometr.pl.
8. Co ciÄ™ motywuje?
Motywacja to coś osobistego i bardzo indywidualnego, więc nie ma tu złej odpowiedzi. Motywacją może być rodzina, chęć spełnienia, pragnienie sukcesu. Ważna jest autentyczność w rozmowie.
9. Co sprawia, że jesteś dobrym graczem zespołowym?
To pytanie otwiera szansÄ™ na opowiedzenie anegdoty z czasów studiów lub pierwszej pracy. Osobista odpowiedź o tym, kiedy zdaliÅ›my sobie sprawÄ™ z mocy wspóÅ‚pracy na gruncie zawodowym, zrobi pozytywne wrażenie na osobie rekrutujÄ…cej.
10. Czy jest coś, o co chciałbyś mnie zapytać?
Takie pytanie lub pytania, warto przygotować sobie z wyprzedzeniem. Można zapytać zarówno o projekt, zespóÅ‚, jaki i zadać pytanie mniej formalne – o to, gdzie pracownicy jedzÄ… posiÅ‚ki. ZadajÄ…c pytania, nawet te szczegóÅ‚owe, pokazujemy, że zależy nam na pracy.
Ważne, aby pamiętać, że każda z trafnych odpowiedzi może przybliżyć nas do nowej pracy.