Zamieszkała w ponad 80 proc. przez Litwinów gmina Puńsk uroczyście obeszła 100. rocznicę proklamowania niepodległości. Świętowali też mieszkańcy zaprzyjaźnionego z Suwałkami miasta Alytus, czyli Olity.
W Puńsku, po Mszy św. rozdzwoniły się kościelne dzwony i przyniesione przez mieszkańcóew dzwoneczki, a później uczestnicy celebry przemaszerowali spod kościoła do starego cmentarza katolickiego (obok Domu Kultury Litewskiej).
Tam doszło do uroczystego poświęcenia i odsłonięcia drewnianej dzwonnicy poświęconej 100 - leciu odzyskania przez Litwę niepodległości. Stanęła na starym cmentarzu katolickim w Puńsku. Autorem jest znany w Puńsku i na Sejneńszczyźnie rzeźbiarz Zenon Knyza. Odsłonięcia dokonali najstarszy i najmłodszy mieszkaniec gminy urodzeni 16 lutego.
Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wspólnie z Radnym Andrzejem Chuchnowskim wzięli udział w obchodach 100. rocznicy proklamowania niepodległości Litwy. Suwalska delegacja odwiedziła nasze miasto partnerskie na Litwie- Alytus.
Litwa utraciła niepodległość wraz z Polską, w wyniku rozbiorów, dokonanych przez Prusy, Austrię i Rosję. Natomiast od 1915 roku była okupowana przez Niemcy. Wybiła się ponownie na wolność dopiero po I wojnie światowej. Jeszcze w czasie trwania działań wojennych, w dniach 18-22 sierpnia 1917 roku, w Wilnie, zebrało się 222 delegatów z każdej części Litwy, którzy wybrali 20-osobową Radę Litewską (Lietuvos Taryba). To ona, 16 lutego 1918 roku, pod przewodnictwem Jonasa Basanavičiausa, ogłosiła Akt Niepodległości.
Akt ten nie oznaczał powstania państwa litewskiego, ale wyrażał wolę narodu litewskiego stworzenia takiego państwa. Pierwszy litewski rząd powstał dopiero jesienią 1918 r., po zakończeniu I wojny światowej.