31.10.2022

1 Listopada - czas wspomnień i refleksji. Jak żyć po stracie bliskiej osoby?

Najbliższy czas, Dzień Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny szczególnie skłania nas do refleksji, myślami spotykamy się z osobami, których już nie ma między nami. Wracamy do wspólnie przebytych chwil, ocieramy łzę wzruszenia. Chociaż każdy z nas indywidualnie przeżywa odejście, jednak zadajemy sobie pytanie – jak żyć po stracie bliskiej osoby.

O tym trudnym, ale niezwykle ważnym aspekcie mówi Anna KoÅ‚oczek-Szymbor, psycholog Polsko-AmerykaÅ„skie Kliniki Serca, Grupa American Heart of Poland.  

- Wedle wiary chrzeÅ›cijaÅ„skiej, którÄ… wyznaje wiÄ™kszość ludzi w naszej kulturze żegnamy siÄ™ na pewien czas i taka myÅ›l, może przynosić ukojenie. Uroczystość pogrzebowa jest tym symbolicznym momentem pożegnania dla wszystkich, niezależnie od przeżywanej wiary. Jednak nie ma jednej zÅ‚otej zasady, jak należy siÄ™ pożegnać, ponieważ przeżywanie każdej straty jest inne, w dużej mierze zależne od relacji jaka Å‚Ä…czyÅ‚a nas z osobÄ… zmarÅ‚Ä…, od wspólnych doÅ›wiadczeÅ„ z przeszÅ‚oÅ›ci, wieku, wyznania, statusu spoÅ‚ecznego i dostÄ™pnego w naszych zasobach wsparcia. Zdarza siÄ™, że mamy czas na pożegnanie, gdy osoba, która odeszÅ‚a chorowaÅ‚a od dÅ‚uższego czasu, mogliÅ›my siÄ™ wtedy na to przygotować - oswoić z myÅ›lÄ… o zbliżajÄ…cej siÄ™ Å›mierci, zażegnać konflikty a także wybaczyć jak zbliżyć do siebie. W takiej sytuacji jest nam Å‚atwiej zaakceptować fakt Å›mierci bliskiej osoby i pożegnać jÄ… – tÅ‚umaczy Anna KoÅ‚oczek-Szymbor, psycholog Polsko-AmerykaÅ„skie Kliniki Serca Polsko-AmerykaÅ„skie Kliniki Serca.

W obliczu nadchodzÄ…cej Å›mierci w wyniku przewlekÅ‚ej choroby bliskie osoby mogÄ… doÅ›wiadczać również przemÄ™czenia psychicznego i fizycznego.

- W zwiÄ…zku z dÅ‚ugotrwaÅ‚Ä… opiekÄ… nad chorÄ… osobÄ…, Å›mierć może przynieść również ulgÄ™ zwiÄ…zanÄ… z koÅ„cem cierpienia osoby chorej jak i naszego obciążenia opiekÄ…. Ważne, żeby mieć Å›wiadomość, że sÄ… to naturalne odczucia i nie obciążać siÄ™ za to winÄ… lub wstydem. W sytuacji kiedy w chorobie stan psychiczny chorego ulegÅ‚ zmianie, tej straty możemy doÅ›wiadczyć już wczeÅ›niej kiedy bliski nam czÅ‚owiek żyje. Tak siÄ™ zdarza w przypadku chorób degeneracyjnych, chorób psychicznych, gdy bliska nam osoba  zachowuje siÄ™ inaczej niż jak byÅ‚a zdrowa np. nie poznaje bliskich osób, oddala siÄ™ emocjonalnie od rodziny – mówi psycholog Grupy American Heart of Poland. 

W innej sytuacji jesteÅ›my gdy Å›mierć jest nagÅ‚a, gdy wystÄ…piÅ‚a gwaÅ‚townie w wypadku czy katastrofie, kiedy byÅ‚a skutkiem agresji bÄ…dź samobójstwa.

- Szok potÄ™guje sposób przeżywania Å›mierci i ciężko jest siÄ™ nam z niÄ… pogodzić, ponieważ nie jesteÅ›my na to przygotowani, mamy poczucie niedowierzania, niesprawiedliwoÅ›ci oraz gÅ‚Ä™bokiego żalu, że nie mogliÅ›my siÄ™ pożegnać, że nie zdążyliÅ›my okazać sobie wystarczajÄ…co swoich uczuć, zostaÅ‚y miÄ™dzy nami niepozaÅ‚atwiane sprawy. PamiÄ™tajÄ…c o tym warto kierować siÄ™ na co dzieÅ„ w relacjach myÅ›lÄ… jakÄ… chciaÅ‚ nam przekazać w poezji ks. Jan Twardowski “Spieszmy siÄ™ kochać ludzi - tak szybko odchodzÄ….” Zwykle jednak nie jesteÅ›my na żadnÄ… Å›mierć przygotowani, wiÄ™c tych trudnych uczuć nie jesteÅ›my w stanie uniknąć, możemy je tylko zaakceptować. W takich sytuacjach to pożegnanie bÄ™dzie trwaÅ‚o dÅ‚użej – wyjaÅ›nia pani Anna.

Czy powinniÅ›my dać sobie czas na żaÅ‚obÄ™, rozpacz, pÅ‚acz?  

- Czas jest najlepszym lekarstwem ale nie jedynym. Potrzebujemy czasu na przeżycie żaÅ‚oby, ale i zgody w sobie na jej przeżywanie, żeby siÄ™ z niÄ… nastÄ™pnie pogodzić i wyruszyć w dalszÄ… drogÄ™. Dobrze jest gdy nasze otoczenie daje nam również wystarczajÄ…cÄ… przestrzeÅ„ na jej wyrażenie, nienachalnie nam towarzyszy. Nie należy wymagać od siebie czy bliskich przyspieszania procesu żaÅ‚oby, który naturalnie trwa od roku do 3 lat. Tyle czasu potrzebujemy na zaakceptowanie Å›mierci i zaadoptowanie siÄ™ do zmian jakie nastÄ…piÅ‚y w naszym życiu – mówi psycholog. 

SÄ… to różne relacje i w zależnoÅ›ci od wieku i wiÄ™zi, czas.

- Staje siÄ™ to trudniejsze wtedy kiedy jednoczeÅ›nie przeżywamy żaÅ‚obÄ™ np. po rodzicu, a drugi rodzic przeżywa równoczeÅ›nie żaÅ‚obÄ™ po małżonku. GÅ‚Ä™bokość jej przeżywania może być inna, wiÄ™c też sÄ… inne potrzeby wyrażania jej. W takiej sytuacji dodatkowo martwimy siÄ™ o rodzica, możemy mieć problem z tym, aby zaakceptować go w takim stanie smutku, nieÅ›wiadomie wzbudzamy w nim poczucie winy i wstydu z powodu jego potrzeby przeżycia smutku w reakcji na odejÅ›cie ukochanej osoby - oznajmia Anna KoÅ‚oczek-Szymbor, psycholog Grupa American Heart of Poland.

Jak przebiega proces żałoby?

- W literaturze możemy spotkać kilka modeli żaÅ‚oby. Catherine M. Sanders podaje pięć etapów przeżywania straty w przypadku bliskiej osoby.

Szok - charakterystyczne sÄ…: niedowierzanie, zaprzeczenie faktom, które można  traktować jako coÅ› niemożliwego, jako żart lub zÅ‚y sen. Wtedy może siÄ™ pojawić uczucie odrealnienia, wraz z późniejszÄ… niepamiÄ™ciÄ… tego co w tym czasie siÄ™ dziaÅ‚o, pojawia siÄ™ także wzburzenie, bezradność, stan alarmu,.

UÅ›wiadomienie sobie straty- w tej fazie pojawia siÄ™ niepokój wywoÅ‚any brakiem zmarÅ‚ej osoby, dezorganizacja - na tym etapie uÅ›wiadamiamy sobie brak obecnoÅ›ci bliskiej osoby w codziennym funkcjonowaniu, odczuwamy jej brak w sytuacjach prozaicznych, rutynowych, wszystko co byÅ‚o dotychczas naturalne staje siÄ™ inne. Pojawia siÄ™ na zÅ‚ość na okolicznoÅ›ci jakie doprowadziÅ‚y do Å›mierci, na innych ludzi, na los, Boga ale też na zmarÅ‚Ä… osobÄ™. Pojawia siÄ™ poczucie winy. Jest okres lamentu, lÄ™ku pretensji, idealizacji osoby zmarÅ‚ej. 

Chronienie siebie, wycofanie siÄ™ - w tej fazie pojawia siÄ™ wycofanie spoÅ‚eczne, rozpacz, osÅ‚abienie systemu odpornoÅ›ciowego, zmÄ™czenie, próby opanowania smutku i żalu. 

Powracanie do zdrowia - odzyskiwanie kontroli, rezygnacja z dawnych ról Å‚Ä…czÄ…cych nas z osobÄ… zmarÅ‚Ä…, tworzenie nowej tożsamoÅ›ci, przebaczenie i zapominanie, poszukiwanie znaczenia faktu Å›mierci. 

Odnowa - akceptowanie faktu utraty, rozwijanie nowej Å›wiadomoÅ›ci siebie, uczenie siÄ™ życia bez osoby zmarÅ‚ej, zajÄ™cie siÄ™ sobÄ…, swoimi potrzebami , poszukiwanie innych form realizacji naszych potrzeb. Bez tej akceptacji nie możemy wrócić do normalnoÅ›ci. Nie należy winić siÄ™ za to, że godzimy siÄ™ ze Å›mierciÄ… zmarÅ‚ego,  jest to naturalny stan, który jest potrzebny do tego aby zacząć żyć.

Utrata bliskiej osoby wywoÅ‚uje ogromny szok, jest źródÅ‚em ogromnego stresu, wiąże siÄ™ z zaburzeniem znanego nam status quo, odbiera nam poczucie bezpieczeÅ„stwa – tÅ‚umaczy Anna KoÅ‚oczek-Szymbor, psycholog Grupa American Heart of Poland.

Nie zawsze proces żaÅ‚oby przebiega zdrowo, mówi siÄ™ wtedy o powikÅ‚anej żaÅ‚obie, gdy ktoÅ› nie potrafi otrzÄ…snąć siÄ™ i przejść do kolejnej fazy szczególnie narażone sÄ… na to osoby o osobowoÅ›ci zależnej. Należy szukać wtedy pomocy profesjonalisty.

 

 

 

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie