Wśród laureatów Agromat, z Janówki i Ośrodek Zarybieniowy Wesołowo Andrzeja Falkowskiego z miejscowości Boksze Osada w gminie Puńsk.
Uroczysta Gala wręczenia nagród odbyła w Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.
Tegoroczna edycja konkursu przeprowadzana jest w ramach projektu Konkurs AgroLiga 2022/23 – etap wojewódzki III Edycja. Konkurs organizowany jest przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.
Zwycięzcom i wyróżnionym pogratulowali m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wicewojewodowie: Tomasz Madras i Bogusława Szczerbińska oraz wicemarszałkowie województwa: Marek Olbryś oraz Sebastian Łukaszewicz.
Konkurs AgroLiga to forma pokazania rolników i firm, którzy swoją ciężką pracą świadomie realizują politykę rozwoju obszarów wiejskich. Finaliści i laureaci konkursu stają się symbolem operatywności i innowacyjności w polskim rolnictwie oraz agrobiznesie.
– Dziś chcemy pokazać najlepszych z najlepszych. Członkowie komisji konkursowej brali pod uwagę poziom, sytuację ekonomiczną, nowoczesność zastosowanych technologii, organizację gospodarstw i przedsiębiorstw. Analizowali też współpracę finalistów z otoczeniem, zaangażowanie w sprawy społeczne, estetykę obejść, a także kwestie dbania o środowisko. Wybór nie był łatwy– powiedział podczas uroczystości Wojciech Mojkowski, Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.
Wyniki konkursu Podlaskiej AgroLigi 2023
Kategoria Rolnicy
Tegoroczny tytuł Mistrza Podlaskiej Agroligi w kategorii Rolnik otrzymali Dominika i Karol Bednarczykowie z miejscowości Łacha, gmina Turośl, powiat kolneński,
Wicemistrzami zostali Mariola i Paweł Sawoń, Łosośna Wielka, gm. Kuźnica
Laureaci:
Alina i Mirosław Romaniuk, Nowokornino
Grażyna i Sławomir Leończuk, Biszewo
Kategoria Firmy
tytuł Mistrza w kategorii Firma otrzymało „Multicco- Agro” z Kędziorowa, gmina Wąsosz, powiat grajewski.
Wicemistrz – Agromat, Janówka, gm Augustów
Laureaci w kategorii firmy:
1.Ośrodek Zarybieniowy Wesołowo, Boksze Osada, gm. Puńsk
2. Ptasie Radio, Czarna Wieś Kościelna
Agromat jest Firmą działającą w branży rolniczej od 1981 roku. Agromat łączy najszerszą w regionie ofertę części zamiennych do sprzętu rolniczego i budowlanego z efektywnym wsparciem w zakresie usług serwisowych oraz szeroką gamą dostosowanych do potrzeb klientów asortymentu produktów dla rolnictwa.
Części zamienne do traktorów i maszyn rolniczych była i jest najważniejsza gałęzią działalności ej firmy. W miarę rozwoju firmy dostosowywaliśmy ofertę rozszerzając ją o części do niemal wszystkich zachodnich maszyn. Obecnie zaopatrujemy we wszystko co potrzebne jest w gospodarstwie rolniczym. Od części do maszyn, produkty do zootechniki i produkcji rolnej, po opony, narzędzia, drobny sprzęt i zabawki związane z rolnictwem.
Ośrodek Zarybieniowy Wesołowo gm. Szypliszki firmy FALKO Andrzeja Falkowskiego z Boksze Osada, gm. Puńsk
Gospodarstwo Rybackie „FALKO” jest firmą rodzinną. Jej historia rozpoczęła się ponad 20 lat temu. Obecnie dzierżawi 11 jezior o łącznej powierzchni ponad 1000 ha. Ze względu na dużą powierzchnię jezior i duże ilości zarybień dysponuje własnym Ośrodkiem Zarybieniowym, w którym prowadzony jest chów i hodowla prawie wszystkich ryb śródlądowych. Materiał zarybieniowy uzyskiwany w Ośrodku służy do zarybień jezior. Ze względu na malownicze i przepiękne położenie jezior stworzono super łowisko - jezioro Boksze, które jest przeznaczone tylko i wyłącznie dla wędkarzy. Właśnie nad tym jeziorem znajduje się całoroczna przystań wędkarska z pensjonatem i drewnianymi domkami o bardzo wysokim standardzie. „FALKO” jest wiodącym Gospodarstwem Rybackim, o czym świadczą liczne wyróżnienia i nagrody.
Zostało już trzykrotnie wyróżnione jako najlepsze Gospodarstwo Rybackie w POLSCE w rankingu Najlepszych 300 Gospodarstw Rybackich.
W 2022 roku Andrzej Falkowski z miejscowości Boksze Osada, gmina Puńsk zdobył pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Sposób na sukces” na najlepsze działania kreujące przedsiębiorczość na obszarach wiejskich w kategorii przedsięwzięć rodzinnych.
Ogólnopolski konkurs „Sposób na Sukces" na najlepsze działania kreujące przedsiębiorczość na obszarach wiejskich, organizowany jest od 2000 r. przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.
Nagrodę przyznano na projekt „Akwaponika uprawa przyszłości” w Ośrodku Zarybieniowym„Wesołowo”.
W roku 2016 rozpoczął budowę ośrodka zarybieniowego w Wesołowie w gminie Szypliszki. To z kolei dało impuls do zajęcia się akwaponiką – uprawą roślin i hodowlą ryb w ramach jednego systemu.
Pan Andrzej w lutym 2022 roku, jako trzeci przedsiębiorca na świecie, opracował i wdrożył system oczyszczania wody z wykorzystaniem uprawianych roślin i to doceniła kapituła konkursu.
Andrzej Falkowski jest rolnikiem, ponadto zajmuje się produkcją narybku do własnych jezior i na sprzedaż dla innych hodowców ryb. Podczas produkcji narybku pozostaje woda, w której znajdują się odchody ryb i pozostałości pokarmu. Woda ma duży potencjał pokarmowy dla roślin. Pan Andrzej opracował i wdrożył system oczyszczania wody z wykorzystaniem uprawianych roślin. Wymyślił i wykonał we własnym zakładzie baseny do uprawy warzyw oraz zbiorniki do oczyszczania wody. Woda z hodowli ryb jest tłoczona do zbiorników, w których pracują bakterie przetwarzające odchody ryb i pozostałości pokarmu w związki amoniaku i azotu. Następnie woda przepływa do basenów, w których uprawiane są pomidory, kapusta pekińska, sałata głowiasta. Tak oczyszczona woda jest tłoczona do natleniania i zasila baseny do hodowli ryb. Cykl produkcyjny jest zamknięty.
– Jest to bardzo korzystny dla środowiska proces. Z zakładu nie wypływa kropla wody zanieczyszczona azotanami lub odchodami ryb – twierdził wówczas pan Andrzej.
WYG
Źródła i fot: POR Szepietowie; PUW; KOWR; podlaskie.eu