25.05.2021

6 ciekawostek o skarpetkach i rajstopach

Skarpetki są ważnym elementem naszego codziennego ubioru. Obecnie pełnią już nie tylko funkcję ochronną, ale też estetyczną. Mogą rozweselić i nadać wyjątkowy charakter każdej stylizacji.

Istnieje wiele różnych typów i stylów skarpetek. Zwykłe, do kostki, podkolanówki, nadkolanówki, a nawet z palcami. Ponadto wykonuje się je z wielu różnych materiałów, takich jak bambus, bawełna, bawełna organiczna, elastan, nylon, jedwab, Tencel lub wełna. I tak dalej. No i nie zapominajmy o różnych okazjach, na które zakłada się skarpetki, oraz o funkcjach, jakie pełnią. Są skarpetki sportowe, wodne, do sukienki, jak również kompresyjne. To podstawowe fakty, które każdy zna.

Jakie są jeszcze inne ciekawostki o skarpetkach? Skąd pochodzą? Kto je uwielbiał, a kto ich nigdy nie nosił? Co mają wspólnego z zegarem? Oto 6 ciekawostek o skarpetkach, które warto znać! Ale nie musisz tego wiedzieć, jeśli nie chcesz.

1. Pierwsze skarpetki były używane już przez jaskiniowców 

Historycy uważają, że pierwsze skarpetki były już noszone w zamierzchłych czasach przez jaskiniowców. Potraficie sobie wyobrazić, jak wyglądały takie skarpetki? Ludzie owijali stopy skórą zwierzęcą, którą następnie przymocowywali wokół kostki. W ten sposób chronili się przed zimnem. Starożytni Rzymianie nosili tzw. piloty, o których pisał grecki poeta Hesiod. Były to skarpetki wykonane z sierści. Pierwsze skarpetki na pewno nie były tak wygodne jak dzisiejsze produkty z bawełny organicznej lub bambusa.

2. Najstarsze skarpetki z palcami 

Przypuszcza się, że najstarsze skarpetki powstały między 250 a 420 rokiem naszej ery, co znaczy, że mają ponad 1600 lat. Znaleziono je w pobliżu rzeki Nil w środkowym Egipcie na cmentarzu starożytnej osady. Były wykonane z czerwonej wełny i miały palce, aby można je było nosić w sandałach!

3. Skarpetki jako symbol statusu społecznego  

Jeśli ktoś myśli, że skarpetki stały się popularne dopiero niedawno, to grubo się myli. Były modne już w X wieku! W tamtych czasach ich produkcja była bardzo czasochłonna. Dlatego nosili je tylko bogaci notable, tacy jak władcy i królowie. Skarpetki do kolan wykonane z jedwabiu były symbolem finansowego i klasowego statusu.

4. Wynalazł maszynę, aby ułatwić ciężką pracę swojej żonie  

Przed 1589 r. produkcja skarpetek była bardzo czasochłonna. Doskonale wiedziała o tym żona angielskiego duchownego Williama Lee, która zarabiała na życie tkaniem. Aby ułatwić jej pracę, Lee wynalazł pierwszą maszynę włókienniczą. Była ona w stanie tkać 8 razy szybciej niż żona Lee.

5. Królowa Elżbieta, skarpetkowa perfekcjonistka 

Lee chciał opatentować swoją maszynę włókienniczą. Jednak nie spełnił wymagań królowej Elżbiety, przez co jego wniosek został odrzucony. Wykonane przez niego skarpetki wełniane nie spełniły wymogów jakościowych królowej. Lee przerobił swoją maszynę tak, aby przędła jeszcze delikatniejsze jedwabne rajstopy. Efekt był jednak taki sam i nie otrzymał patentu. Dlaczego? Sąd obawiał się, że maszyna odbierze pracę tkaczom i tkaczkom.

6. Skarpetki też mają swoje święto!

Jeśli wolisz skarpetki w jednolitym kolorze i ze spokojnym wzorem, to lepiej zrób wyjątek na te cztery dni w roku. Na przykład 21 marca jest Światowy Dzień Zespołu Downa, w którym świętuje się ludzką różnorodność i promuje się akceptację. Z kolei 9 maja obchodzimy Dzień Upamiętniający Zgubione Skarpetki, 16 listopada – Dzień Skarpetek nie do Pary, a 4 grudnia jest Narodowy Dzień Skarpetek w Ameryce.

To jest dość pokaźna lista skarpetkowych faktów, ale na pewno nie wyczerpuje tematu. Znasz inne ciekawostki na temat skarpetek i rajstop?

(materiał promocyjny)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.20.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
20.01.2025

SZUKAM PRACY

20.01.2025

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie