Praca za granicą otwiera drzwi do sprawdzenia własnych możliwości. Właśnie wtedy możemy przekonać się o tym, jak bardzo jesteśmy samodzielni. I nie tylko.
1. Sprawdzenie samego siebie
- Praca za granicÄ… to wyzwanie zawodowe, które pozwoli na rozwój nowych umiejÄ™tnoÅ›ci oraz rozpoczÄ™cie kariery miÄ™dzynarodowej. Po powrocie może to być również bardzo wartoÅ›ciowy punkt w CV – mówi Joanna Å»ukowska z serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl.
Już decyzja o wyjeździe pokazuje, że mamy w sobie odwagÄ™. Skok na gÅ‚Ä™bokÄ… wodÄ™, czyli wyjazd samemu za granicÄ™, jest testem samodzielnoÅ›ci, zaradnoÅ›ci i wytrwaÅ‚oÅ›ci. To bardzo dobry powód do wyjazdu, zwÅ‚aszcza gdy chcemy zacząć żyć po swojemu i na wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ™.
2. Spełnienie marzeń o mieszkaniu nad ciepłym morzem
„Zawsze chciaÅ‚em mieszkać nad morzem”, „chciaÅ‚em mieć blisko w góry” – takie marzenia ma wielu z nas, ale niewielu je realizuje. Tymczasem miejsce, w którym mieszkamy, wpÅ‚ywa na jakość naszego życia. Malownicza miejscowość może także być poÅ‚ożona w rejonie, który jest popularnym turystycznym miejscem, dziÄ™ki czemu roÅ›nie szansa na znalezienie pracy, szczególnie tej pierwszej.
3. Opcja elastycznej pracy w kilku firmach
- Osoby, które ceniÄ… sobie elastyczny rynek pracy, w tym pracÄ™ kilka dni w tygodniu, tylko na noce albo na kilka godzin w ciÄ…gu dnia, zdecydowanie znajdÄ… wiÄ™cej możliwoÅ›ci na zagranicznym rynku pracy – mówi Å»ukowska z MonsterPolska.pl. - DziÄ™ki takim rozwiÄ…zaniom Å‚atwiej poÅ‚Ä…czyć pracÄ™ w dwóch-trzech firmach. Elastyczna praca nie jest także równoznaczna z brakiem umowy. Praca na część etatu to jedno z popularnych rozwiÄ…zaÅ„ na zagranicznym rynku pracy – dodaje.
4. Chęć szybkiego posiadania nieruchomości
Metr kwadratowy mieszkania w Polsce jest stosunkowo tani w porównaniu do innych krajów UE. JeÅ›li jednak zestawi siÄ™ pÅ‚ace i metry kwadratowe, okazuje siÄ™, że mamy znacznie mniejsze moce zakupowe niż mieszkaÅ„cy innych krajów. I tak wedÅ‚ug raportu Deloitte wynika, że jeÅ›li marzymy o zakupie 70-metrowego mieszkania, to pracujÄ…c w Niemczech wystarczÄ… trzy roczne dochody, w Hiszpanii i Holandii – cztery roczne dochody, a w Irlandii, Portugalii i Szwecji – pięć rocznych dochodów. W Polsce trzeba zaÅ› odÅ‚ożyć równowartość ponad 7 rocznych dochodów.
5. Możliwość prowadzenia wideobloga o danej społeczności
Dzisiejsi 20-latkowie wciąż przeÅ›cigajÄ… siÄ™ w pomysÅ‚ach, jak zaistnieć w mediach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych – na Insta czy kanale wideo w serwisie YouTube. Takim tematem mogÅ‚oby z pewnoÅ›ciÄ… być życie za granicÄ…. DowodzÄ… tego liczne blogi (pisane) dzisiejszych 30 latków, którzy wciąż nie opanowali sfery wideo.
6. Obywatelstwo
Wieloletnia praca i zamieszkiwanie w danym kraju uprawnia do rozpoczęcia procedury starania się o obywatelstwo. Bycie obywatelem danego kraju otwiera wiele drzwi i upraszcza formalności.
7. Druga poÅ‚ówka z konkretnego kraju
Migracja do innego kraju z pewnoÅ›ciÄ… uÅ‚atwia znalezienie miÅ‚oÅ›ci w danym obszarze geograficznym. Taki powód najpewniej nie mieÅ›ci siÄ™ w gÅ‚owie osób, stojÄ…cych twardo na ziemi, dlatego mogÄ… siÄ™ nim kierować gÅ‚ównie romantycy.
ZastanawiajÄ…c siÄ™ nad wyjazdem, warto znaleźć swój wÅ‚asny powód. Bodziec musi być na tyle silny, abyÅ›my zaplanowali wyjazd i rozpoczÄ™li życie na wÅ‚asny rachunek. Warto pamiÄ™tać, że nie musi on być oczywisty dla innych.