20.08.2016

A B C malucha, czyli jak dobrze przygotować dziecko do żłobka lub przedszkola?

Po powrocie z wakacyjnych wojaży dla większości dzieci – zarówno młodszych, jak i dla 3-latków, nadchodzi czas na rozpoczęcie nauki w żłobku lub przedszkolu. To ważny moment, na który rodzice powinni przygotować nie tylko dziecko, a także samych siebie. Dzięki temu pełen energii i zapału maluch będzie mógł stawić czoła zmianom rozwojowym, edukacyjnym wyzwaniom i rozwijać swoje umiejętności.

RozpoczÄ™cie nauki w żłobku lub przedszkolu diametralnie zmienia nie tylko dotychczasowy rytm dnia dziecka, ale i caÅ‚Ä… otaczajÄ…cÄ… je rzeczywistość. Od tej pory bÄ™dzie przebywać w nowym otoczeniu, pod opiekÄ… nieznanych mu wczeÅ›niej osób oraz w towarzystwie rówieÅ›ników. Wszystko to sprawia, że pierwsze dni rozstania mogÄ… okazać siÄ™ trudne zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Ale bez obaw – nie ma sytuacji bez wyjÅ›cia! W tych okolicznoÅ›ciach ważne jest nie tylko odpowiednie nastawienie rodziców, ale i pomoc pÅ‚ynÄ…ca ze strony placówki.

A jak adaptacja

Przygotowania do pierwszego dnia w żłobku czy przedszkolu warto rozpocząć dużo wczeÅ›niej. Niezwykle ważna jest rozmowa na temat nowej sytuacji i budowanie w dziecku poczucia, że  bÄ™dzie to niesamowita przygoda. Warto jeszcze przed rozpoczÄ™ciem roku szkolnego przyzwyczaić dziecko do porannego wstawania, aby pobudki nie okazaÅ‚y siÄ™ nieprzyjemnym obowiÄ…zkiem. Natomiast jeÅ›li dziecko nie miaÅ‚o do tej pory zbyt wielu okazji do zabaw z grupÄ… rówieÅ›niczÄ…, warto wybrać siÄ™ z nim na prowadzone dla maluchów zajÄ™cia adaptacyjne. „Zostawienie dziecka na caÅ‚y dzieÅ„ w nowym miejscu może być dla niego zbyt trudne i obciążajÄ…ce. JeÅ›li to możliwe, warto rozpocząć „przygodÄ™ z przedszkolem” od momentu, który dla dziecka jest najbardziej atrakcyjny, np. od przedpoÅ‚udniowych zajęć muzycznych czy plastycznych” – radzi psycholog kliniczny dziecka, Prezes ZarzÄ…du Instytutu KomeÅ„skiego Monika RoÅ›ciszewska-Woźniak.

Przede wszystkim należy jednak zadbać o to, aby wybrać placówkÄ™, którÄ… z jednej strony charakteryzować bÄ™dzie przyjazna atmosfera, a z drugiej – wykwalifikowana i doÅ›wiadczona kadra. Te czynniki z pewnoÅ›ciÄ… sprawiÄ…, że dziecko szybko zaaklimatyzuje siÄ™ w nowym miejscu. JednoczeÅ›nie powinniÅ›my sobie zdawać sprawÄ™ z tego, że adaptacja jest pewnym procesem i nie może dokonać siÄ™ z dnia na dzieÅ„. Musimy wziąć pod uwagÄ™ możliwość wystÄ…pienia ewentualnych trudnoÅ›ci. „Naturalne jest to, że dziecko jest zmÄ™czone po przeżyciu tylu wrażeÅ„. Nie zapominajmy choćby o tym, że w żłobku czy w przedszkolu poziom haÅ‚asu jest znacznie wyższy niż ten w domu. Nierzadko dzieci zasypiajÄ… już w drodze na przystanek autobusowy czy sÄ… bardziej rozdrażnione w trakcie dnia. To jednak naturalne reakcje. Ale jakie zachowania powinny budzić nasz niepokój? Niespokojny sen czy ranny pÅ‚acz mogÄ… Å›wiadczyć o lÄ™ku przed przedszkolem. Wtedy warto siÄ™ zastanowić, czy maluch nie boi siÄ™ konkretnego dziecka? Albo może nie potrafi odnaleźć siÄ™ w grupie?” – dodaje Monika RoÅ›ciszewska-Woźniak.

B jak bezbłędne przygotowanie

Kiedy maluch jest już pozytywnie nastawiony do nowego miejsca, nie pozostaje nam nic innego, jak zadbanie o kilka drobnych kwestii, które znacznie uÅ‚atwiÄ… mu pobyt w przedszkolu. WybierajÄ…c przedszkolne obuwie, szukajmy butów wkÅ‚adanych lub zapinanych na rzepy. Buty ze sznurówkami mogÄ… okazać siÄ™ niepraktyczne, a na samodzielnÄ… naukÄ™ wiÄ…zania butów przyjdzie odpowiedni czas. Z pewnoÅ›ciÄ… praktycznym wyborem bÄ™dzie też rezygnacja z suwaków i wybieranie spodni na gumce. Problematyczne bywajÄ… nie tylko suwaki, ale i guziki. Dlatego kompletujÄ…c garderobÄ™ dla przedszkolaka, pomyÅ›lmy przede wszystkim o jego wygodzie i wybierajmy odzież, której samodzielne wkÅ‚adanie nie sprawi dziecku kÅ‚opotów. W przedszkolnej wyprawce powinien znaleźć siÄ™ także worek czy plecaczek, w którym dziecko bÄ™dzie mogÅ‚o przechowywać strój gimnastyczny czy ubranie na zmianÄ™. Od najmÅ‚odszych lat należy wyrabiać u dziecka nawyk mycia zÄ™bów po posiÅ‚ku, dlatego konieczne jest, aby w przedszkolu miaÅ‚o wÅ‚asnÄ… szczoteczkÄ™ i pastÄ™. Warto, by szczoteczka podobaÅ‚a siÄ™ dziecku – to zawsze wzbudzi w nim wiÄ™kszÄ… sympatiÄ™ do higieny jamy ustnej. O samodzielność dziecka należy zadbać, zapewniajÄ…c mu nie tylko odpowiedniÄ… garderobÄ™ i wyprawkÄ™, ale także przez budowanie w dziecku poczucia bezpieczeÅ„stwa i wÅ‚asnej wartoÅ›ci. Maluch musi mieć pewność, że bez obaw może mówić o swoich potrzebach oraz problemach.

C jak codzienne posiłki

Mentalne przygotowanie i odpowiedni ekwipunek to dwie istotne kwestie. Ale to jednak nie wszystko. Kluczowa dla dobrego samopoczucia dziecka jest dieta, w skÅ‚ad której wchodzić muszÄ… regularnie spożywane, peÅ‚nowartoÅ›ciowe posiÅ‚ki. To wÅ‚aÅ›nie codzienny jadÅ‚ospis sprawi, że maluch bÄ™dzie mógÅ‚ peÅ‚en energii stawiać czoÅ‚a nowym edukacyjnym i rozwojowym wyzwaniom.

W trakcie roku szkolnego Å›rednio 75% dziennego zapotrzebowania na skÅ‚adniki odżywcze pokrywajÄ… posiÅ‚ki, które maluch zjada poza domem. Dlatego bardzo ważne jest, aby już na etapie wyboru przedszkola zwrócić uwagÄ™ na to, jakiego rodzaju posiÅ‚ki bÄ™dÄ… serwowane dzieciom w placówce oraz dopasować dania spożywane w domu tak, aby uzupeÅ‚niaÅ‚y one resztÄ™ zapotrzebowania organizmu dziecka na skÅ‚adniki odżywcze. „Jeżeli mamy zastrzeżenia do jadÅ‚ospisu, warto na samym poczÄ…tku porozmawiać z dyrektorem placówki lub z dietetykiem, jeÅ›li placówka go zatrudnia. Być może pozwoli nam to rozwiać wÄ…tpliwoÅ›ci co do prawidÅ‚owego żywienia w przedszkolu. Jeżeli jednak mamy pewność, że żywienie w placówce nie speÅ‚nia norm i nie ksztaÅ‚tuje u naszych dzieci prawidÅ‚owych nawyków żywieniowych, warto udać siÄ™ po pomoc do specjalistów, poszukać bezpÅ‚atnych programów, dziÄ™ki którym jakość żywienia może siÄ™ znaczÄ…co poprawić” – zaznacza Sylwia Lenartowicz, edukator żywieniowy programu „Zdrowo jemy, zdrowo roÅ›niemy”.

CzÄ™stym bÅ‚Ä™dem rodziców jest nieznajomość przedszkolnego czy żłobkowego jadÅ‚ospisu i proponowanie dziecku w domu zbyt dużej iloÅ›ci posiÅ‚ków. Jeżeli wiemy, że dziecko bÄ™dzie jadÅ‚o Å›niadanie w placówce, w domu po przebudzeniu zaproponujmy mu lekki posiÅ‚ek. Nie serwujmy dziecku domowego obiadu, jeÅ›li jeden już zjadÅ‚o w przedszkolu. Jak pokazujÄ… badania, aż poÅ‚owa rodziców przyznaje, że po powrocie z przedszkola dziecko zjada w domu kolejny obiad*. O wiele korzystniejsze dla mÅ‚odego organizmu byÅ‚oby w tym przypadku spożycie jedynie kolacji, która zawieraÅ‚aby grupy produktów spożywczych niedostarczonych w ciÄ…gu dnia w placówce. Jak sugeruje Sylwia Lenartowicz: „Najlepszym sposobem na to, aby nie powielać posiÅ‚ków, jest wydrukowanie jadÅ‚ospisu placówki, zapoznanie siÄ™ z nim i szukanie inspiracji do przygotowywania wÅ‚asnych posiÅ‚ków w domu. Warto, aby wzięło udziaÅ‚ w tym również dziecko”.

Zdaniem Moniki RoÅ›ciszewskiej-Woźniak warto już w domu przygotować dziecko do spożywania posiÅ‚ków poza domem. Jak mówi psycholog: „ByÅ‚oby dobrze, aby nasz domowy system jedzenia przypominaÅ‚ ten, który dziecko zastanie w placówce. Można np. już w trakcie wakacji poprosić o kilka przykÅ‚adowych jadÅ‚ospisów, aby wczeÅ›niej przyrzÄ…dzić kilka potraw, które dziecko bÄ™dzie jadÅ‚o w żłobku czy w przedszkolu. Warto też, aby przyzwyczajaÅ‚o siÄ™ do jedzenia tego, co proponujemy wszystkim domownikom, a nie do speÅ‚niania jego indywidualnych życzeÅ„.

PoczÄ…tek nowej drogi

Okres przedszkolny to czas beztroski oraz edukacyjnych wyzwaÅ„. To także moment pierwszych znaczÄ…cych zmian w Å¼yciu dziecka, które być może na trwaÅ‚e zapiszÄ… siÄ™ w jego pamiÄ™ci. Warto doÅ‚ożyć wszelkich staraÅ„, aby uÅ‚atwić dziecku odnalezienie siÄ™ w tej nowej sytuacji. Z pewnoÅ›ciÄ… zaowocuje to w przyszÅ‚oÅ›ci – pierwszy dzieÅ„ w żłobku lub przedszkolu to przecież pierwszy krok w stronÄ™ samodzielnoÅ›ci!

*Badanie „Zdrowo jemy, zdrowo roÅ›niemy” zrealizowanie przez MillwardBrown w marcu 2015 r. na podstawie analizy 1157 ankiet.

Program „Zdrowo jemy, zdrowo roÅ›niemy” wspóÅ‚tworzony jest przez FundacjÄ™ Rozwoju Dzieci im. J. A. KomeÅ„skiego, FundacjÄ™ NUTRICIA, SzkoÅ‚Ä™ GÅ‚ównÄ… Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytut Matki i Dziecka oraz Akademickie Inkubatory PrzedsiÄ™biorczoÅ›ci. Celem programu jest wzrost Å›wiadomoÅ›ci na temat roli żywienia we wczesnym okresie życia wÅ›ród pracowników żłobków i przedszkoli oraz rodziców, promowanie zrównoważonej diety oraz ksztaÅ‚towanie u dzieci wÅ‚aÅ›ciwych nawyków żywieniowych. DoÅ‚Ä…czyć do programu można przez zarejestrowanie siÄ™ na stronie internetowej www.zdrowojemy.info.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.21.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
21.07.2024

Szukam pracy

Dodaj nowe og³oszenie