19.04.2016

Amatorski sport a dieta – co warto wiedzieć?

Rekreacyjne bieganie staje się w Polsce coraz popularniejsze. Przyczyn tego zjawiska upatrywać należy nie tylko w panującej obecnie modzie. To także efekt stale rosnącej świadomości dotyczącej zdrowego stylu życia. Co istotne, w parze z uprawianiem sportu często też idzie odpowiednio ułożona dieta. O czym w tym wypadku należy wiedzieć?

Wbrew pozorom, dieta biegaczy-amatorów nie powinna znaczÄ…co różnić siÄ™ od jadÅ‚ospisu osób, które chcÄ… siÄ™ po prostu zdrowo odżywiać.

- OczywiÅ›cie, uprawianie sportu zwiÄ™ksza zapotrzebowanie energetyczne, możemy wiÄ™c jeść nieco wiÄ™cej. DziÄ™ki temu dostarczymy organizmowi dodatkowÄ… porcjÄ™ kalorii, a wraz z nimi wiÄ™cej wapnia, sodu, potasu, magnezu czyli skÅ‚adników, których każdy biegacz potrzebuje - mówi RadosÅ‚aw Majewski, dietetyk z Centrum Dietetyki Stosowanej.

Co istotne, kaloryczność diety w Å‚atwy i zdrowy sposób możemy podnieść poprzez spożywanie na przykÅ‚ad takich produktów jak brÄ…zowy ryż, kasze, razowe pieczywo, banany oraz różnego rodzaju pÅ‚atki (owsiane, jaglane czy gryczane).

Co chcemy osiągnąć?

Już na poczÄ…tku warto jednak okreÅ›lić cel, jaki przed nami stoi. JeÅ›li bowiem bieganie to dla nas przede wszystkim sposób na zdrowie, do swojej standardowej diety powinniÅ›my dodać ok. 400-500 kcal, które przecież „spalimy” w trakcie treningu.

Co innego, gdy chcemy pozbyć siÄ™ zbÄ™dnych kilogramów. W tym wypadku aktywność fizyczna nie powinna być pretekstem do spożywania nadmiernej iloÅ›ci cukrów prostych (batony energetyczne, batony musli). Panuje bowiem przekonanie, że posiÅ‚ek potreningowy powinien być bogaty w cukry proste w celu uzupeÅ‚nienia strat glikogenu do jakich dochodzi podczas wysiÅ‚ku. O ile nie jesteÅ›my profesjonalnym sportowcem trenujÄ…cym 2 razy dziennie,  takie postÄ™powanie może okazać siÄ™ zgubne w kontekÅ›cie redukcji masy ciaÅ‚a. ZakÅ‚adajÄ…c, że biegamy co 2 dni, nasz organizm ma aż 48 godzin na odtworzenie glikogenu. W tym celu bÄ™dzie wykorzystywaÅ‚ wÄ™glowodany nie tylko zjedzone bezpoÅ›rednio po wysiÅ‚ku ale również zawarte we wszystkich kolejnych posiÅ‚kach.

- Należy pamiÄ™tać, że wydatkowanie energii podczas wysiÅ‚ku fizycznego jest procesem dÅ‚ugotrwaÅ‚ym i trudnym. Bardzo Å‚atwo jest „przejeść” z nawiÄ…zkÄ… caÅ‚y trud wÅ‚ożony w wysiÅ‚ek fizyczny. Dochodzi wówczas do sytuacji z jakÄ… czÄ™sto spotykamy siÄ™ w naszej poradni -  „biegam a nie chudnÄ™” – wyjaÅ›nia przedstawiciel Centrum Dietetyki Stosowanej.

Czego warto unikać?

Eksperci zwracajÄ… także uwagÄ™ na co innego: osoby rozpoczynajÄ…ce swojÄ… przygodÄ™ z bieganiem czÄ™sto uznajÄ…, że niezbÄ™dna w ich wypadku bÄ™dzie dieta „sportowa”, wzbogacona o odpowiednie suplementy.

- W praktyce jednak różnego rodzaju odżywki wÄ™glowodanowe dedykowane sÄ… przede wszystkim dla zawodowców, którzy trenujÄ… z ponadprzeciÄ™tnÄ… intensywnoÅ›ciÄ… (np. dwa razy dziennie) i przez to majÄ… zbyt maÅ‚o czasu na regeneracjÄ™, a nie dla biegajÄ…cych trzy razy w tygodniu amatorów – opisuje dietetyk Remigiusz Filarski.

Podobnie rzecz ma siÄ™ z izotonikami. Nie ma żadnych badaÅ„, które udowodniÅ‚yby, że spożywanie tego typu napojów przy wysiÅ‚ku fizycznym nieprzekraczajÄ…cym jednej godziny pozwoli nawodnić organizm lepiej, niż zwykÅ‚a woda. Co gorsze, litr izotoniku zawiera w sobie tyle samo cukru, ile mieÅ›ci siÄ™… na dziesiÄ™ciu Å‚yżeczkach!

W tym miejscu warto też wspomnieć o zakwaszeniu organizmu, bÄ™dÄ…cym efektem zwiÄ™kszonej aktywnoÅ›ci. Jego objawem może być gorsza regeneracja i poczucie zmÄ™czenia. Jednak również i w tym wypadku lepiej siÄ™gać przede wszystkim po naturalne „wspomagacze”. DziaÅ‚anie zasadotwórcze wykazujÄ… gÅ‚ównie owoce i warzywa.

- Dobrym pomysÅ‚em może także być wÅ‚Ä…czenie do swojej diety soku z buraków. Jak siÄ™ okazuje, butelka takiego napoju wypita na okoÅ‚o 40 minut przed treningiem pozwala na lepsze dotlenienie mięśni – podpowiada ekspert z Centrum Dietetyki Stosowanej.

Jak się odchudzać biegając?

Na koniec warto wspomnieć o ciekawostce, jakÄ… jest „manipulacja wÄ™glowodanami” w ciÄ…gu dnia treningowego. Jak bowiem wykazaÅ‚y niedawne badania przeprowadzone na triathlonistach, sposób rozÅ‚ożenia wÄ™glowodanów w ciÄ…gu dnia w istotny sposób wpÅ‚ywa na tempo spalania tkanki tÅ‚uszczowej.

- W teÅ›cie tym dwie grupy zawodników przyjmowaÅ‚y takÄ… samÄ… ilość kalorii i wÄ™glowodanów oraz poddawaÅ‚y siÄ™ identycznemu wysiÅ‚kowi fizycznemu. JedynÄ… różnicÄ™ stanowiÅ‚o to, że w pierwszej z nich wÄ™glowodany zawarte byÅ‚y we wszystkich posiÅ‚kach, druga zaÅ› nie spożywaÅ‚a ich ani po treningu wieczornym, ani przed porannym – mówi RadosÅ‚aw Majewski.

Efekt? Zdecydowanie lepsze wyniki w testach wydolnoÅ›ciowych i wiÄ™cej „zgubionych” kilogramów grupy drugiej! Zanim jednak sami zdecydujemy siÄ™ na tego typu manipulacjÄ™, warto skonsultować siÄ™ z dietetykiem. NieumiejÄ™tne wykluczanie poszczególnych skÅ‚adników odżywczych z naszej diety może bowiem na dÅ‚uższÄ… metÄ™ odbić siÄ™ na naszym zdrowiu.

 

 



udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.21.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie