18.07.2017

Badanie Warsaw Genomics może ochronić przed rakiem. Zbadaj się teraz, uratuj życie

Szacuje się, że jedna na trzy osoby w Polsce zachoruje na raka, a co czwarty nowotwór ma podłoże genetyczne. Jeśli jednak odpowiednio wcześnie dowiemy się, jaka jest skala ryzyka w naszym przypadku, mamy znaczącą szansę na uniknięcie zachorowania w przyszłości.

Z kolei wykrycie choroby na wczesnym etapie daje możliwość skutecznego przeciwdziaÅ‚ania jej rozwojowi. Nowatorski program „Badamy geny”, opracowany przez zespóÅ‚ Warsaw Genomics we wspóÅ‚pracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Warszawskim, pozwala w szybki i skuteczny sposób ocenić ryzyko zachorowania np. na raka piersi lub prostaty, a także wielu innych nowotworów dziedzicznych. Dodatkowo wyróżnikiem tego badania jest jego koszt - aż 20 razy niższy, niż gdziekolwiek na Å›wiecie.

ZespóÅ‚ Warsaw Genomics, kierowany przez prof. Krystiana Jażdżewskiego, Laureata nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta, oraz dr hab. med. AnnÄ™ WójcickÄ…, jako pierwszy na Å›wiecie opracowaÅ‚ metodÄ™ testów genetycznych opartych na sekwencjonowaniu genomowym, pozwalajÄ…cÄ… 20-krotnie obniżyć ceny testów, a przy tym nie stracić wysokiej czuÅ‚oÅ›ci wykonywanych badaÅ„.

- Åšredni koszt takiego badania, które sÄ… dość popularne za granicÄ… wynosi okoÅ‚o 8 tys. zÅ‚. W  przypadku naszej metody, dziÄ™ki temu, że w jednej rundzie badania analizie poddawane sÄ… geny dokÅ‚adnie 600 osób, koszt pojedynczego badania mogliÅ›my obniżyć do zaledwie 399 zÅ‚ – mówi dr Anna Wójcicka. – Naszym celem jest przebadanie wszystkich Polaków, aby móc zidentyfikować osoby narażone na zachorowanie na raka. Dlatego cena badania musi być dostosowana do możliwoÅ›ci finansowych wiÄ™kszej części spoÅ‚eczeÅ„stwa. To kluczowy aspekt, który pomoże nam przekonać ludzi, że wykonanie tego testu może uratować życie im lub ich bliskim.

Genów odpowiedzialnych za powstawanie raka piersi i prostaty jest 14 i to wÅ‚aÅ›nie one sÄ… poddawane badaniu. Każdy z nich może być uszkodzony w kilku tysiÄ…cach miejsc. DziÄ™ki metodzie sekwencjonowania nowej generacji, odpowiednio zmodyfikowanej przez zespóÅ‚ Warsaw Genomics, można ocenić caÅ‚y gen i odpowiedzieć na pytanie, czy w którymkolwiek z miejsc istnieje wada odpowiedzialna za zwiÄ™kszone ryzyko zachorowania. W sumie badanych jest wiÄ™c ponad 20 tys. potencjalnie uszkodzonych punktów. Obecność każdej wykrytej zmiany chorobotwórczej jest dodatkowo potwierdzana innÄ… metodÄ… badania, dziÄ™ki czemu daje ono niemal caÅ‚kowitÄ… pewność, że znaleziony u pacjenta wariant genetyczny jest prawdziwy.

– DokÅ‚adnie taki sam test zrobiÅ‚a jakiÅ› czas temu aktorka Angelina Joli. Podobnie wysokie ryzyko zachorowania na raka może mieć w Polsce nawet milion osób. Naszym marzeniem jest znaleźć je wszystkie i każdej jednej osobie powiedzieć, co zrobić, żeby nie zachorować lub wykryć chorobÄ™ na tyle wczeÅ›nie, by daÅ‚o siÄ™ jÄ… w peÅ‚ni wyleczyć – mówi dr Wójcicka.

Ocena ryzyka w ramach programu „Badamy geny” dokonywana jest na podstawie danych klinicznych podanych przez osobÄ™ badanÄ… (wiek, liczba krewnych z chorobÄ…, wiek urodzenia 1. dziecka, stosowane leki, itp.) oraz badania krwi. Aby zapisać siÄ™ na badanie, wystarczy wejść na stronÄ™ www.badamygeny.pl, na której na bieżąco monitorowana jest liczba osób zarejestrowanych na kolejnÄ… seriÄ™ i liczba brakujÄ…cych pacjentów do przeprowadzenia testów. Po zarejestrowaniu siÄ™ na stronie i wprowadzeniu danych medycznych wystarczy oddać jednÄ… próbkÄ™ krwi (4 ml) – lista punktów pobraÅ„ znajduje siÄ™ na stronie Programu.

Wraz z okreÅ›leniem ryzyka zachorowania każdy pacjent otrzyma szczegóÅ‚owe zalecenia profilaktyczne (kiedy i jakie badania diagnostyczne należy przeprowadzać) zgodne z ocenionym ryzykiem i wytycznymi zawartymi w rekomendacjach. Osoby, u których zostanie zdiagnozowane wysokie ryzyko zachorowania na raka, bÄ™dÄ… zapraszane na bezpÅ‚atnÄ… konsultacjÄ™ z lekarzem genetykiem, onkologiem i psychologiem, którzy omówiÄ… z pacjentem strategiÄ™ dziaÅ‚aÅ„ profilaktycznych.

Istnieje również możliwość zapisania siÄ™ na listÄ™ oczekujÄ…cych, którzy nie zebrali jeszcze peÅ‚nej kwoty na przeprowadzenie badania. W takim przypadku na jego wykonanie czeka siÄ™ do momentu, w którym znajdzie siÄ™ osoba wyrażajÄ…ca chęć opÅ‚acenia badania osobie potrzebujÄ…cej (konkretnej lub anonimowej). Na stronie dostÄ™pna jest opcja "Podaruj badanie innym".

 

***

Prof. Krystian Jażdżewski jest genetykiem i endokrynologiem. Prowadzi badania dotyczÄ…ce dziedziczenia chorób i zastosowania technologii sekwencjonowania nowej generacji w medycynie. Kieruje Laboratorium Genetyki Nowotworów CzÅ‚owieka w Centrum Nowych Technologii UW i ZakÅ‚adem Medycyny Genomowej WUM. W Warsaw Genomics pracuje wraz z zespoÅ‚em w skÅ‚adzie: dr hab. med. Anna Wójcicka, dr med. Monika Kolanowska, dr med. Anna Kubiak, Marta Kotlarek, dr med. PaweÅ‚ Gaj, dr inż. MichaÅ‚ Åšwierniak, dr inż. Adam Kot, dr Julia StarÄ™ga-RosÅ‚an, Ewelina Użarowska.

Fot. zespóÅ‚ UW

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie