Radni powiatu sejneńskiego usunęli z planu inwestycyjnego na bieżący rok zadanie pod tytułem Utworzenie ŚDS w Berżnikach.
W budżecie powiatu przewidziano na ten cel milion złotych. Koszt całego przedsięwzięcia to prawie trzy miliony złotych. Powiatowi nie udało się jednak uzyskać wystarczającego dofinansowania ze źródeł zewnętrznych.
ŚDP miał być zlokalizowany w pustostanie po byłej szkole. W planach było także uporządkowanie terenu wokół szkoły.
Berżniki, obecnie niewielka wieś w gminie Sejny, mała świetlaną przeszłość. To byłe miasto królewskie lokowane w 1547 roku przez królową Bonę. Było nawet starostwem niegorodowym berżnickim. Parafię berżnicką erygowano kanonicznie już ok. roku 1447. Kościół drewniany pochodzi z 1819 r.
Przed wojną i po II wojnie światowej - siedzibą gromadzkiej i gminnej rady narodowej. Gminę zlikwidowano w 1976 roku. Od tamtego czasu wieś podupadała. Zlikwidowano nawet szkołę, dom kultury. Ostał się kościół.
Dopiero w 2019 roku osada nieco ożyła. Na początku roku Berżniki zyskały oświetlenie uliczne. Ostatni raz oświetlenie w Berżnikach działało ponad 25 lat temu.
Latem oddano do użytku przebudowany odcinek drogi powiatowej Nr 1176B Berżniki – Folwark Berżniki (1, 231 km). Od 4 listopada wraca po kilku latach przerwy autobus na linii Sejny - Berżniki - Ogrodniki - Sejny.
Szkoła musi poczekać na lepsze czasy.
WYG
Fot: Berżniki - Kościół i przebudowana droga. Fot. Urząd Marszałkowski