16.12.2020

Bez ustnej matury i przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Zmiany dla maturzystów i ósmoklasistów

Wymagania na egzaminach: ósmoklasisty i maturalnym w 2021 r., zniesienie obowiązku przystąpienia do egzaminu ustnego i egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym – to główne punkty nowego rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

Wymagania egzaminacyjne

W 2021 r. egzaminy: ósmoklasisty i maturalny bÄ™dÄ… przeprowadzone wyjÄ…tkowo na podstawie wymagaÅ„ egzaminacyjnych zawartych w doÅ‚Ä…czonych do rozporzÄ…dzenia zaÅ‚Ä…cznikach, a nie jak w ubiegÅ‚ych latach na podstawie wymagaÅ„ okreÅ›lonych w podstawie programowej ksztaÅ‚cenia ogólnego.

Nie będzie obowiązkowego ustnego egzaminu maturalnego

Egzamin maturalny, podobnie jak w 2020 r., będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej.

OdpowiadajÄ…c na szereg próÅ›b przesÅ‚anych do resortu, Minister Edukacji i Nauki PrzemysÅ‚aw Czarnek podjÄ…Å‚ decyzjÄ™, że w 2021 r. część ustna egzaminu maturalnego z jÄ™zyka polskiego, jÄ™zyka mniejszoÅ›ci narodowej i jÄ™zyka obcego nowożytnego nie bÄ™dzie obowiÄ…zkowa. BÄ™dÄ… mogli przystÄ…pić do niej – podobnie jak w 2020 r. – absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postÄ™powaniu rekrutacyjnym na uczelniÄ™ zagranicznÄ….

Wyniki konsultacji projektu wymagań egzaminacyjnych

Przygotowane przez zespoÅ‚y ekspertów wymagania egzaminacyjne zostaÅ‚y przekazane do publicznych konsultacji. Każdy zainteresowany mógÅ‚ przesÅ‚ać swoje opinie do MEN. OtrzymaliÅ›my ich prawie 2,5 tys. (2 487). To opinie zarówno od nauczycieli, uczniów, nauczycieli akademickich, jednostek naukowych, jak i stowarzyszeÅ„.

Po analizie przesÅ‚anych do nas opinii, zespoÅ‚y merytoryczne wprowadziÅ‚y kolejne zmiany w wymaganiach egzaminacyjnych. WÅ›ród przykÅ‚adowych zmian można wymienić:  

w przypadku egzaminu ósmoklasisty:

  1. z jÄ™zyka polskiego – z listy lektur obowiÄ…zkowych wykreÅ›lono TÄ™dy i owÄ™dy Melchiora WaÅ„kowicza,
  2. z matematyki – ograniczono wymagania dotyczÄ…ce dziaÅ‚aÅ„ na pierwiastkach oraz stereometrii (bryÅ‚ przestrzennych),
  3. z jÄ™zyka angielskiego – z listy Å›rodków gramatycznych wykreÅ›lono czas past perfect oraz mowÄ™ zależnÄ…;

w przypadku egzaminu maturalnego:

  1. z matematyki na poziomie podstawowym – ograniczono wymagania dotyczÄ…ce funkcji i graniastosÅ‚upów, w caÅ‚oÅ›ci zredukowano wymagania dotyczÄ…ce bryÅ‚ obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczÄ…ce ostrosÅ‚upów,
  2. z geografii na poziomie rozszerzonym – usuniÄ™to niektóre treÅ›ci o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które sÄ… trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnieÅ„ z zakresu przeszÅ‚oÅ›ci geologicznej Ziemi, charakterystykÄ™ reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na Å›wiecie, zróżnicowanie jÄ™zykowe ludnoÅ›ci Å›wiata.

Arkusze egzaminacyjne

Do 31 grudnia br. Centralna Komisja Egzaminacyjna ogÅ‚osi na swojej stronie internetowej (www.cke.gov.pl) aneksy do informatorów. Jednak już dziÅ› CKE przekazaÅ‚a informacje dotyczÄ…ce najważniejszych zmian w formule arkuszy egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów na egzaminach w 2021 r.

Egzamin ósmoklasisty w 2021 r.

Język polski

  • Przeprowadzany na podstawie wymagaÅ„ egzaminacyjnych, zawierajÄ…cych ograniczony zakres wymagaÅ„ podstawy programowej, w tym skróconÄ… listÄ™ lektur obowiÄ…zkowych.
  • Czas trwania: 120 minut.
  • Za rozwiÄ…zanie zadaÅ„ można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegÅ‚ych), w tym:
    część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość i rozumienie utworów literackich, interpretacja tekstów kultury, znajomość zasad i posÅ‚ugiwanie siÄ™ poprawnÄ… polszczyznÄ… – 25 pkt (ok. 20 zadaÅ„ opartych na dwóch tekstach; ok. 50 proc. zadaÅ„ otwartych),
    część 2: wypracowanie – 20 pkt.
  • Temat wypracowania do wyboru spoÅ›ród dwóch: rozprawka albo opowiadanie.
  • W wypracowaniu uczeÅ„ może odnieść siÄ™ do dowolnej lektury obowiÄ…zkowej speÅ‚niajÄ…cej warunki tematu.

Matematyka

  • Przeprowadzany na podstawie wymagaÅ„ egzaminacyjnych, zawierajÄ…cych ograniczony zakres wymagaÅ„ podstawy programowej (np. bez zadaÅ„ dotyczÄ…cych dowodów geometrycznych, ograniczone wymagania dotyczÄ…ce dziaÅ‚aÅ„ na pierwiastkach, stereometrii).
  • Czas trwania: 100 minut.
  • Za rozwiÄ…zanie zadaÅ„ można uzyskać maksymalnie 25 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegÅ‚ych), w tym: 15 pkt – zadania zamkniÄ™te, 10 pkt – zadania otwarte.
  • Liczba zadaÅ„ otwartych: 4 (w latach 2019–2020: 6).

Język obcy nowożytny

  • Przeprowadzany na podstawie wymagaÅ„ egzaminacyjnych, zawierajÄ…cych ograniczony zakres wymagaÅ„ podstawy programowej oraz ograniczony zakres Å›rodków gramatycznych.
  • Oczekiwany Å›redni poziom biegÅ‚oÅ›ci jÄ™zykowej, w tym zakresu Å›rodków jÄ™zykowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – A2.
  • Czas trwania: 90 minut.
  • Za rozwiÄ…zanie zadaÅ„ można uzyskać maksymalnie 55 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegÅ‚ych), w tym: 34 pkt – zadania zamkniÄ™te, 21 pkt – zadania otwarte.
  • Mniejsza liczba zadaÅ„ otwartych sprawdzajÄ…cych umiejÄ™tność rozumienia ze sÅ‚uchu, umiejÄ™tność reagowania i znajomość Å›rodków jÄ™zykowych oraz zadaÅ„ zamkniÄ™tych sprawdzajÄ…cych rozumienie tekstów pisanych i znajomość Å›rodków jÄ™zykowych.

Egzamin maturalny w 2021 r.

Język polski jako przedmiot obowiązkowy

  • Przeprowadzany na podstawie wymagaÅ„ egzaminacyjnych, zawierajÄ…cych ograniczony zakres wymagaÅ„ podstawy programowej.
  • Czas trwania: 170 minut.
  • Za rozwiÄ…zanie zadaÅ„ można uzyskać maksymalnie 70 punktów, w tym:
    część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posÅ‚ugiwanie siÄ™ poprawnÄ… polszczyznÄ… – 20 pkt (ok. 12–15 zadaÅ„ – gÅ‚ównie otwartych – opartych na dwóch tekstach)
    część 2: wypracowanie – 50 pkt.
  • Trzy tematy wypracowania do wyboru: dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego.
  • Jeden temat rozprawki ze wskazanÄ… lekturÄ… obowiÄ…zkowÄ…, drugi temat rozprawki – z tekstem spoza kanonu lektur obowiÄ…zkowych.
  • Część ustna – nieobowiÄ…zkowa. MogÄ… przystÄ…pić do niej osoby, którym wynik z części ustnej jest potrzebny w postÄ™powaniu rekrutacyjnym do szkoÅ‚y wyższej.

Matematyka jako przedmiot obowiÄ…zkowy

  • Przeprowadzany na podstawie wymagaÅ„ egzaminacyjnych, zawierajÄ…cych ograniczony zakres wymagaÅ„ podstawy programowej (np. ograniczone wymagania dotyczÄ…ce funkcji i graniastosÅ‚upów, caÅ‚kowita redukcja wymagaÅ„ dotyczÄ…cych bryÅ‚ obrotowych i wymagaÅ„ z IV etapu edukacyjnego dotyczÄ…cych ostrosÅ‚upów).
  • Czas trwania: 170 minut.
  • Za rozwiÄ…zanie zadaÅ„ można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegÅ‚ych), w tym: 28 pkt – zadania zamkniÄ™te; 17 pkt – zadania otwarte.
  • Liczba zadaÅ„ otwartych: 7 (w latach 2015–2020: 9).

Język obcy jako przedmiot obowiązkowy

  • Przeprowadzany na podstawie wymagaÅ„ egzaminacyjnych, zawierajÄ…cych ograniczony zakres wymagaÅ„ podstawy programowej oraz ograniczony zakres Å›rodków gramatycznych.
  • Oczekiwany Å›redni poziom biegÅ‚oÅ›ci jÄ™zykowej, w tym zakresu Å›rodków jÄ™zykowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – A2+ (B1 w zakresie rozumienia ze sÅ‚uchu i rozumienia tekstów pisanych).
  • Czas trwania: 120 minut.
  • Za rozwiÄ…zanie zadaÅ„ można uzyskać maksymalnie 50 punktów, w tym: 40 pkt – zadania zamkniÄ™te, 10 pkt – zadania otwarte.
  • Część ustna – nieobowiÄ…zkowa. MogÄ… przystÄ…pić do niej osoby, którym wynik z części ustnej jest potrzebny w postÄ™powaniu rekrutacyjnym do szkoÅ‚y wyższej.

Przedmioty na poziomie rozszerzonym (dodatkowe)

  • Przeprowadzany na podstawie wymagaÅ„ egzaminacyjnych, zawierajÄ…cych ograniczony zakres wymagaÅ„ podstawy programowej.
  • W przypadku jÄ™zyków obcych nowożytnych – ograniczony zakres Å›rodków gramatycznych oraz obniżony ogólny Å›redni poziom biegÅ‚oÅ›ci jÄ™zykowej, w tym zakresu Å›rodków jÄ™zykowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – B1+ (B2 w zakresie rozumienia ze sÅ‚uchu i rozumienia tekstów pisanych).
  • PrzystÄ…pienie do egzaminu na poziomie rozszerzonym – nieobowiÄ…zkowe. Można przystÄ…pić do egzaminu z maksymalnie 6 przedmiotów dodatkowych.

Inne zmiany na egzaminach

Nie bÄ™dzie obowiÄ…zku przystÄ…pienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. ZdajÄ…cy może przystÄ…pić do egzaminu nawet z 6 przedmiotów dodatkowych, jeżeli potrzebuje wyników w postÄ™powaniu rekrutacyjnym do szkoÅ‚y wyższej.

Będzie możliwość zmiany deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego.

Dodatkowo w rozporzÄ…dzeniu opisano warunki zdania egzaminu maturalnego w 2021 r. oraz uzyskania Å›wiadectwa dojrzaÅ‚oÅ›ci, w tym uzyskania Å›wiadectwa dojrzaÅ‚oÅ›ci przez absolwentów z lat ubiegÅ‚ych.

OkreÅ›lone zostaÅ‚y również zasady przystÄ…pienia do egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego przez osoby ksztaÅ‚cÄ…ce siÄ™ w szkoÅ‚ach wchodzÄ…cych w skÅ‚ad OÅ›rodka Rozwoju Polskiej Edukacji za GranicÄ….

Zadania dla Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Do 23 grudnia br. CKE ogÅ‚osi harmonogram przeprowadzania egzaminów w 2021 r.

Do 31 grudnia br. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje aneksy do informatorów o egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2021 r. z poszczególnych przedmiotów. W aneksach okreÅ›lone zostanÄ… m.in. listy struktur gramatycznych na egzaminy z jÄ™zyków obcych, listy lektur na egzamin maturalny z jÄ™zyków mniejszoÅ›ci narodowych, mniejszoÅ›ci etnicznej i jÄ™zyka regionalnego.

Do 31 grudnia br. zaktualizuje informacje o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego.

Szkolenia dla nauczycieli

Od 14 do 17 grudnia br. OÅ›rodek Rozwoju Edukacji przeprowadzi szkolenia z zakresu wprowadzanych zmian w wymaganiach egzaminacyjnych na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym. Szkolenia, opracowane we wspóÅ‚pracy z CentralnÄ… KomisjÄ… EgzaminacyjnÄ…, sÄ… przeznaczone dla nauczycieli konsultantów oraz doradców metodycznych. PoprowadzÄ… je pracownicy CKE, OKE, pracownicy akademiccy i nauczyciele praktycy.

Szkolenia obejmÄ… takie zagadnienia jak: wprowadzenie do zmian w zakresie wymagaÅ„ ogólnych i szczegóÅ‚owych na egzaminie ósmoklasisty/maturalnym w roku 2021 w zakresie danego przedmiotu; analizÄ™ porównawczÄ… oraz wdrożenie zmian w pracy z uczniem.

Po zakoÅ„czeniu szkoleÅ„ ich uczestnicy bÄ™dÄ… prowadzić w swoich placówkach szkolenia kaskadowe dla nauczycieli przygotowujÄ…cych uczniów do egzaminów zewnÄ™trznych w 2021 r.

Więcej informacji o egzaminach na stronie: www.cke.gov.pl

Podstawa prawna

RozporzÄ…dzenie Ministra Edukacji i Nauki z 16 grudnia 2020 r. zmieniajÄ…ce rozporzÄ…dzenie w sprawie szczególnych rozwiÄ…zaÅ„ w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oÅ›wiaty w zwiÄ…zku z zapobieganiem, przeciwdziaÅ‚aniem i zwalczaniem COVID-19.

  • zaÅ‚Ä…cznik nr 1 zawierajÄ…cy wymagania egzaminacyjne na egzamin ósmoklasisty obowiÄ…zujÄ…ce w 2021 r.,
  • zaÅ‚Ä…cznik nr 2 zawierajÄ…cy wymagania egzaminacyjne na egzamin maturalny obowiÄ…zujÄ…ce w 2021 r.

 

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

 

ŹródÅ‚o: Ministerstwo Edukacji Narodowej; Fot. pixabay

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie