06.07.2019

Bezpłatne wizy elektroniczne do obwodu kaliningradzkiego. Duże zainteresowanie, także wśród Polaków

Już dwa tysiące osób złożyło wnioski o bezpłatne elektroniczne wizy do obwodu kaliningradzkiego. Składać je można od początku lipca tego roku.

Mimo, że od wprowadzenia bezpłatnych wiz do obwodu kaliningradzkiego minęło zaledwie kilka dni, pierwsi turyści już zdążyli z nich skorzystać.

- Do obwodu kaliningradzkiego z wizą elektroniczną wjechał 4 lipca br. pierwszy zagraniczny turysta – podaje służba prasowa zarządu granicznego Federalnej Służby Bezpieczeństwa regionu.- Pierwszym turystą z wizą elektroniczną została obywatelka Polski. Wjechała do obwodu kaliningradzkiego przez przejście graniczne Mamonowo-Gronowo” - informuje służba prasowa.

Zagraniczni obywatele złożyli w sumie ponad 2 tysiące wniosków o wydanie wizy elektronicznej w celu wjazdu do obwodu kaliningradzkiego – poinformowała w czwartek dziennikarzy szef Agencji ds. Stosunków Międzynarodowych i Międzyregionalnych Ałła Iwanowa. - Jak na razie, w ciągu trzech dni, wpłynęło do nas ponad dwa tysiące wniosków o wydanie wizy elektronicznej. Największa ilość wnioskujących pochodzi z najbliższych nam państw – Litwy, Polski, Niemiec, Łotwy, Estonii – choć o wizę ubiegają się już obywatele ponad trzydziestu krajów – dodała.

Rząd regionalny ma nadzieję, że wraz z wprowadzeniem wiz elektronicznych do Obwodu Kaliningradzkiego zwiększy się napływ turystów, biznesmenów i osób przybywających w celach humanitarnych. Liczą, że tylko w tym roku ruch turystyczny wzrośnie o 8 procent.

Po zawieszeniu przez Polskę w 2016 roku małego bezwizowego ruchu przygranicznego, potencjalni turyści z Polski skarżyli się na wysokie koszty podróży do Rosji. To praktycznie położyło kres rozwojowi więzi turystycznych i kulturowych.

Wcześniej w wywiadzie dla rosyjskich mediów rzeczniczka Rosyjskiego Związku Przemysłu Turystycznego (RST) Irina Tiurina przekazała, że zagraniczny biznes turystyczny bardzo pozytywnie zareagował na decyzję Rosji w sprawie wprowadzenia wiz elektronicznych. Zmiana powinna zwiększyć zorganizowany i samodzielny strumień turystów do Rosji z krajów europejskich.

-Bodźcem do dalszego wzrostu ilości turystów w regionie powinno stać się zakończenie do 2020 roku budowy terminala dla statków wycieczkowych w miejscowości Pionierskij. Będzie on mógł przyjmować duże statki wycieczkowe i nawet 250 tys. turystów rocznie. W sumie, już w 2018 roku, przez obwód przewinęło się 1,5 mln turystów” – powiedziała rzeczniczka RST.

Co myślą Polacy o darmowych wizach: „Świetny pomysł i strach przed kolejkami”:

Korespondent z Kaliningradu.Ru rozmawiał z mieszkańcami różnych regionów Polski i dowiedział się, ile pytał o zdanie na temat elektronicznych bezpłatnych wiz.

- Myślę, że to bardzo dobry pomysł. Sam mam wizę na trzy lata, więc teraz mnie to nie dotyczy, ale wielu moich przyjaciół twierdzi, że zamierza sporządzić taki dokument i odejść. Istnieje duży potencjał. Dla obszarów przygranicznych jest to całe wybrzeże, Kaliningrad. Ale ludzie boją się jednej rzeczy - kolejek na granicy. Pójdą raz, pozostaną przez dziesięć godzin na granicy i nie będą już chcieli jechać drugi raz. Jeśli ten problem nie zostanie rozwiązany, tylko ci, którzy dokonają tankowania aut w obwodzie, skorzystają z wiz - powiedział korespondentowi Kaliningrad.ru Tomasz Miroński, nauczyciel i dziennikarz z Bartoszyc.

Według niego, touroperatorzy zwrócą jednak większą uwagę na region Kaliningradu.:- Mam znajomego, który organizuje imprezy firmowe dla dużych firm. Gdy wydarzenia odbywały się w pobliżu granicy, zawsze było pytanie: „Czy mogę odwiedzić Rosję?”. Ale wiza dla jednej osoby to 300 złotych, była zbyt droga. A teraz takie podróże będą miały miejsce - zauważył.

W związku z wprowadzeniem nowego systemu władze regionalne obwodu także przewidują wzrost kolejek na granicy.:- Nastąpi na pewno wzrost, ale mając doświadczenia z Mistrzostw Świata w piłce nożnej, którego mecze były rozgrywane także w obwodzie kaliningradzkim, wiemy, że punkty kontrolne poradzą sobie z każdym obciążeniem” - powiedziała Ivanova.

Wśród młodych Polaków kierunek wschodni jest często postrzegany jako egzotyczny, a zatem bardziej atrakcyjny.:- Doskonała inicjatywa. Bez zbędnej biurokracji, z dobrze znanymi terminami na rozpatrzenie wniosku. Myślę, że jest to idealne miejsce na wakacje poza naszą wschodnią granicą - mówi Patrick Dominik z Dolnego Śląska.

Każde takie uproszczenie jest dobrym pomysłem. Ponieważ ułatwia życie. Ale nie planuję jeszcze odwiedzić Kaliningradu - komentuje Magdalena z województwa wielkopolskiego.

Są jednak tacy, którzy nie uważają wprowadzenia darmowych wiz za ważny krok. „Mieszkam tak daleko od Obwodu Kaliningradzkiego. Nie mam interesów zawodowych w Rosji, więc ja sam w ogóle tam nie wybieram się. Chociaż przypuszczam, że jest to bardzo ważna innowacja dla mieszkańców miejscowości granicznych - mówi Sławomir z Wrocławia

Elektroniczne wizy

Elektroniczne wizy na wjazd do Obwodu Kaliningradzkiego obowiązują od 1 lipca. Bezpłatne dokumenty wprowadzono dla obywateli 53 krajów. Zaproszenia, potwierdzenia rezerwacji hotelu lub inne dokumenty potwierdzające cel podróży do Federacji Rosyjskiej nie są wymagane w przypadku wizy elektronicznej.

W celu otrzymania jednorazowej bezpłatnej wizy obcokrajowiec musi co najmniej cztery dni przed, ale nie więcej niż 20 dni przed planowaną datą wjazdu, wypełnić wniosek o uzyskanie wizy elektronicznej na stronie konsulatu MSZ Rosji (electronic-visa.kdmid.ru – są tam dwie wersje językowe: rosyjska i angielska) i załączyć do niego zdjęcie.

Charakterystykę wizy elektronicznej, procedurę składania wniosku, warunki wydawania wizy elektronicznej można też znaleźć na stronie internetowej https://evisa.kdmid.ru/en-US/Home/Index

Po sprawdzeniu formularza, informacja zostanie przesłana do punktów kontroli granicznej. O przyznaniu wizy elektronicznej wnioskodawca zostanie poinformowany nie później niż po upływie czterech dni.

Obywatel ubiegający się o wizę otrzyma numer identyfikacyjny, który podczas przekraczania granicy będzie musiał przedstawić razem z paszportem. Paszport musi być ważny, przez co najmniej 6 miesięcy od daty złożenia wniosku o wizę elektroniczną. Paszport musi mieć wolne miejsce na stemple graniczne.

Obcokrajowcy muszą też mieć przy sobie ubezpieczenie zdrowotne, a także bilety podróży (albo potwierdzenie ich nabycia) wyjazdu z Federacji Rosyjskiej, jeśli wyjeżdżamy z tego kraju pociągiem, odlatujemy samolotem lub odpływamy transportem morskim. Opuścić Rosję będzie można wyłącznie z terytorium obwodu kaliningradzkiego.

Wiza elektroniczna jest ważna 30 dni kalendarzowych, jednak w obwodzie można pozostać maksymalnie osiem dni. Wiza przeznaczona jest dla osób udających się do obwodu w celach turystycznych, biznesowych, a także ze względów humanitarnych.

Osoby, którym przyznano wizy elektroniczne mogą znajdować się i przemieszczać tylko w granicach obwodu kaliningradzkiego. Wiza nie uprawnia do wjazdu na pozostałą część Rosji.

O kolejną wizę elektroniczną można ubiegać się dopiero po upływie terminu ważności pierwszego dokumentu.

Punkty, gdzie obowiązują e-wizy do Obwodu Kaliningradzkiego

Do Obwodu Kaliningradzkiego z e-wizą będzie można dostać się tylko przez wyznaczone punkty:

- punkt kontrolny „Kaliningrad (Khrabrovo)”

- kolejowe punkty kontrolne „Mamonovo” i „Sovetsk”

- morski punkt kontrolny „Kaliningrad” (tereny w miastach Kaliningrad, Bałtijsk i Svetly)

- samochodowe punkty kontrolne „Bagrationovsk”, „Gusev” (Gołdap), „Mamonovo” (Grzechotki), „Mamonovo” (Gronovo), „Morze”, „Pogranichny”, „Sovetsk”, „Chernyshevskoe”.

 

WYG

Źródło: Kaliningrad.ru

Fot. MSZ Rosji 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.19.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie