19.08.2022

Birsztany. Nowy wiadukt i dojście do najwyższej na Litwie wieży widokowej

Dobra wiadomość dla wybierających się na wypoczynek, czy też leczenie do litewskich Birsztan (Birštonas). W czwartek, 18 sierpnia minister transportu Republiki Litewskiej Marius Skuodis otworzył nowy wiadukt dla pieszych i rowerów nad ruchliwą autostradą A16 Wilno–Prienai–Marijampolė.

Projekt ten jest realizowany przez Dyrekcję Autostrad Litwy zgodnie z podpisaną umową Partnerską wraz z gminą Birsztany. Przystosowany dla osób o indywidualnych potrzebach wiadukt ma prawie 44 m długości i 3,6 m szerokości. Budowa wiaduktu poprawi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, zwłaszcza pieszych i rowerzystów, gdyż przez ruchliwą autostradę A16 będzie można bezpiecznie i wygodnie przejść.

Teraz z Birsztan można wygodnie i bezpiecznie dotrzeć także do najwyższej wieży widokowej na Litwie.

Piękny widok z wieży obserwacyjnej

12 lipca 2019r., w pobliżu uzdrowiskowego miasteczka Birsztany (Birstonas) otwarto dla zwiedzających wieżę obserwacyjną, najwyższą obecnie na Litwie.

Wieża została zbudowana w pętali Niemna w Parku Regionalnym na grzbiecie Škėvonys.

Wysokość całej wieży wynosi 51 metrów, ale w rzeczywistości znajduje się 137 m nad poziomem morza.

Schody wieży mają 300 stopni. Podczas wchodzenia na wieżę jest sześć przestrzeni oddechowych, ponieważ trudno byłoby pokonać tę wysokość bez odpoczynku. Solidna metalowa konstrukcja wieży jest ozdobiona modrzewiowymi panelami, a trójkątne okna przypominają wzory rzeźbione w drewnie. Wieża - czworokątny równik z ażurowym dachem kontynuuje tradycję litewskiej architektury obronnej, przypominając stare drewniane wieże zamku i związane z późniejszą architekturą dzwonnic kościelnych.

Zainteresowanie nią jest tak duże, że czasami trzeba czkać w kolejce długi czas.

Czyszczenie Niemna. Przystań statków pasażerskich

Położone w pobliżu Niemna Birsztany są również ważne dla żeglugi. Tutaj minister M. Skuodis skontrolował rozpoczęte zaledwie miesiąc temu prace porządkowe na Niemnie. Minister omówił kwestie żeglugi na Niemnie i prac porządkowych. W lipcu rozpoczęto prace porządkowe na odcinku Niemna w Birsztanach w kierunku miasta Prienai, w celu poprawy warunków żeglugowych w górnym biegu Niemna. Planuje się, że prace potrwają do 1 października br., ale żegluga na tym odcinku nie ustanie.

- Od przywrócenia niepodległości Litwy w Birsztanach Niemen jest po raz pierwszy czyszczony, a prace te są niezwykle satysfakcjonujące. Ważne było, aby zobaczyć, jak te prace prowadzone są w górnym Niemnie za pomocą nowo zakupionej pogłębiarki samobieżnej i obsługującego ją statku – mówił minister.

Te prace są bardzo ważne, bo od września 2021 roku w Birsztanach, niedaleko sanatorium Eglė, otwarto nowe molo dla statków pasażerskich. Choć od dekady do Birsztan przypływają duże statki pasażerskie z Kowna, do tej pory nie miały one okazji wygodnie zacumować.

Od teraz znacznie łatwiej będą mogli wysiąść z łodzi zarówno osoby starsze, które mają trudności z chodzeniem, jak i osoby niepełnosprawne fizycznie, podróżujące na rowerze czy z małymi dziećmi na wózkach inwalidzkich.

-Najważniejsze jest to, że molo jest dostępne dla wszystkich żeglujących po Niemnie. Jeśli chcą odwiedzić Birsztany - zacumuj i skorzystaj z infrastruktury mola, która jest bezpłatna - mówi Mindaugas Žiedelis, szef firmy, która zainstalowała molo.

Nowe molo pasażerskie jest wyjątkowe – to metalowy ponton o zanurzeniu zaledwie 30 cm.

Birštonas (Birsztany)

Pierwsza wzmianka o Birsztanach pochodzi z czternastego wieku, gdzie wymienia się je jako „zagrodę nad słoną wodą”. Przez wieki istniał tu zamek i dwór władców Litwy, który pełnił rolę letniej rezydencji i królewskich terenów łowieckich. Z odkryciem leczniczych właściwości źródeł mineralnych utworzono w Birsztanach uzdrowisko. Dzisiejsze kilkutysięczne Birsztany słyną z wód mineralnych, kąpieli, leczniczego błota, sanatoriów nowoczesnych hoteli.

 Nowoczesne metody i techniki zabiegów z wodą mineralną i leczniczym błotem, leczą różnorodne choroby i pomagają każdemu odzyskać siły psychiczne i fizyczne. Wyjątkowo delikatne powietrze Birsztan, otoczonych przez lasy i zakola Niemna, ma pozytywny wpływ na ciało i działa jak jeden wielki inhalator.

Domy rozsiane pomiędzy drzewami. Muzea w eleganckich willach, neogotycki kościół z wieżą wskazującą na niebo. Wszystko to w okolicach niezwykle rzadkiej urody. Uzdrowisko otaczają bory sosnowe pełne grzybów. Z pobliskiej Góry Witolda, jednej z najwyższych na Litwie, widać wspaniałą naturalną panoramę wijącego się w meandrach Niemna.

 Spragnieni żeglugi po zakolach największej litewskiej rzeki mogą wypożyczyć kajak lub popłynąć na wycieczkę łodzią. Następnie zejść na brzeg i odwiedzić obserwatorium ptaków. Chętni ogarnięcia całego piękna jednym spojrzeniem mogą poszybować ku niebu balonem lub wyjąć mały samolot na lotnisku w Pociūnai. Z lotu ptaka otwierają się nieopowiedziane przestrzenie.

Autem, statkiem, balonem

Do Birštonas nie tak daleko. Można jechać albo przez Budzisko. Potem na Mariampol, a następnie drogą prowadzącą do Wilna. W rejonowym Prienai, betonowym mostem, przeskakujemy Niemen i wjeżdżamy na teren Regionalnego Parku ”Pętla Niemna”. Uważany on jest za jeden z najpiękniejszych i najbardziej naturalnych na Litwie. Można też jechać przez Ogrodniki, kierując się następnie na Alytus. Najlepiej, kierując się do uzdrowiska, cuda przyrody podziwiać z lotu ptaka, korzystając np. z organizowanych przez polskich i litewskich przedsiębiorców rajdów lotniczych. W Birsztanach można też zamówić lot balonem.

Magiczne wioski

Będąc w uzdrowisku koniecznie trzeba wybrać się w najbliższe jego okolice. Naprawdę jest co zobaczyć. We wsi, Nemajunai, w zagrodzie ludowej artystki Rimante Butkuve, można obejrzeć drewniane anioły, a w miejscowym drewnianym kościółku w stylu neogotyckim znajduje się kilim, wykonany z tradycyjnych pasów młodych mężatek, mający magiczne moce! Z kolei w „wąwozie węża”, na terenie byłej wsi Smalinicia, urządzony jest park rzeźb. Wejścia do niego strzegą dwa węże. W centrum placu, z dużego kamienia, wydrążono ołtarz, strzeżony przez wajdelotki (pogańskie kapłanki) i najważniejszego pogańskiego Boga - Perkunasa. Wieś Pupasodis, leżącą w „Dainavos Parkas”, zdobią zaś rzeźby ludowego twórcy - Użkurnisa, oparte na motywach opowiadań znanego litewskiego pisarza V. Kreve. We wsi Panemuninku znajdziemy zaś muzeum lasu. W miejscowym leśnictwie jest możliwość zamówienia wycieczki, jazdy konnej, bryczką, zimą jazdy saniami. I takich miejsc, i usług jest tu o wiele więcej. Działają wiejskie kluby turystyczne, wioślarskie, strzeleckie, oferujące organizację polowań, spływów, jazdy konnej, paintball, nawet, jak we wsi Kumieciai, korty tenisowe. Są, rzecz jasna, wypożyczalnie rowerów.

 „Vytautas” i „Birute”

Kto był na Litwie, pewnie kosztował wody „Vytautas” lub „Birute”, właśnie one są produkowane tu, w Birštonas. Jest aż 25 źródeł wody mineralnej, którą zaczęto butelkować już w 1924 roku.

WYG

Źródła i fot: Ministerstwo Transportu i Łączności RL; Samorząd Birsztan

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.15.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
15.01.2025

MAGAZYNIER

15.01.2025

SPRZEDAWCA

Dodaj nowe ogoszenie