Święta wielkanocne to święta zmartwychwstania Pana. Chrystus zmartwychwstał i ukazał się najpierw niewiastom, a później wielokrotnie apostołom.
Jezus ukazujÄ…c siÄ™ przerażonym i przygnÄ™bionym apostoÅ‚om, pozdrowiÅ‚ ich sÅ‚owami: „Pokój wam!”. ByÅ‚y to pierwsze sÅ‚owa, jakie wypowiedziaÅ‚ do nich po zmartwychwstaniu. Pokój Chrystusowy jest pierwszym darem Jezusa Chrystusa ZmartwychwstaÅ‚ego jako owoc Jego mÄ™ki, Å›mierci i zmartwychwstania.
Teraz te sÅ‚owa w kontekÅ›cie wojny w Ukrainie znaczÄ… dla nas jeszcze wiÄ™cej niż w latach spokoju. W tym roku przyjmujemy je zupeÅ‚nie inaczej, kiedy za naszÄ… granicÄ… trwa niesprawiedliwa wojna i ginÄ… niewinni ludzie, a także zagrożony jest pokój w Ojczyźnie. Dlatego wsÅ‚uchajmy siÄ™ bardziej uważnie w to pozdrowienie Chrystusa: „Pokój wam!” i przyjmijmy je z otwartym sercem oraz zastanówmy siÄ™ gÅ‚Ä™biej nad jego treÅ›ciÄ….
„Pokój wam!” – te sÅ‚owa Jezusa streszczajÄ… caÅ‚e Jego przesÅ‚anie. One przemieniÅ‚y Å›wiat, tworzÄ…c nowÄ… rzeczywistość ustanowionÄ… przez samego Boga. Te sÅ‚owa sÄ… powtarzane w liturgii każdego dnia, a szczególnie brzmiÄ… w Wielkanoc i przypominajÄ… nam, że On, ZmartwychwstaÅ‚y Chrystus, żyje, jest z nami i pragnie obdarzać nas darem pokoju.
Jezus także i dzisiaj pozdrawia nas sÅ‚owami: „Pokój wam!”i dodaje: „Nie lÄ™kajcie siÄ™!”. A my w duchu wiary proÅ›my Pana, by nas przeniknęła moc tych sÅ‚ów, by nas przeniknÄ…Å‚ pokój Chrystusowy, byÅ›my trwali z Bogiem w pokoju. Przyjąć dar Chrystusowego pokoju, to przyjąć Jego sposób myÅ›lenia, wartoÅ›ciowania, odczuwania i postÄ™powania. ObyÅ›my umocnieni pokojem Chrystusowym mogli wyzbyć siÄ™ strachu, lÄ™ku i odważnie z podniesionÄ… gÅ‚owÄ…, bez cienia wÄ…tpliwoÅ›ci stawali siÄ™ ludźmi pokoju, Å›wiadkami Jezusa Chrystusa ZmartwychwstaÅ‚ego. Åšw. Jan PaweÅ‚ II uczyÅ‚ nas: „Im bardziej trudny staje siÄ™ «pokój», tym bardziej KoÅ›cióÅ‚ – my wszyscy – czujemy siÄ™ powoÅ‚ani do sÅ‚użenia mu «w uczynku i prawdzie»”. W mocy Ducha ÅšwiÄ™tego przyjmijmy pokój Chrystusowy do serca jako wartość i dzielmy siÄ™ nim z innymi, poczynajÄ…c od najbliższych – w domu, pracy, miejscu przebywania. Ten dar pokoju wypraszajmy dla Ukrainy i innych miejsc, gdzie trwajÄ… wojny i przeÅ›ladowania.
W czasie ÅšwiÄ…t Wielkanocnych wejdźmy w pokój z Bogiem poprzez Jezusa Chrystusa, a szczególnie Å‚askÄ™ Jego sakramentów. Jezus kierujÄ…c do nas to pozdrowienie – życzenie nadziei i radoÅ›ci – daje nam swój pokój, ukazujÄ…c znaki bolesnej mÄ™ki, a szczególnie przebity bok, z którego wypÅ‚ywa cenny dar pokoju i Bożego miÅ‚osierdzia. Pokoju, którego nie może dać nikt inny tylko sam Bóg. Papież Benedykt XVI tak mówiÅ‚: „Im wiÄ™kszy pokój Å‚Ä…czy nas z Bogiem, tym gÅ‚Ä™bszy pokój jest w nas samych i tym bardziej możemy obdarzać siÄ™ także pokojem nawzajem”.
Drodzy Diecezjanie i przebywajÄ…cy na terenie naszej diecezji życzÄ™ Wam żywej i mocnej wiary w Zmartwychwstanie PaÅ„skie. Niech wiara w Chrystusa ZmartwychwstaÅ‚ego, spotkanie z Nim szczególnie w Eucharystii rodzi w Was pokój i umacnia na drodze czynienia pokoju. Wtedy bÄ™dziemy mogli odnieść do siebie to piÄ™kne zdanie z Kazania na górze: „BÅ‚ogosÅ‚awieni, którzy wprowadzajÄ… pokój, albowiem oni bÄ™dÄ… nazwani Synami Bożymi” (Mt 5,9).
Wszystkich Was zapewniam o modlitewnej pamięci przed Zmartwychwstałym Panem i z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
+ Jerzy Mazur, SVD Biskup EÅ‚cki