Za nami jeden z najbardziej depresyjnych dni w roku, czyli Blue Monday. Niestety złe samopoczucie dopada nas nieco częściej niż tylko w trzeci poniedziałek stycznia. Co zrobić, żeby tryskać optymizmem przez cały rok? Jaki wpływ na nastrój mają nasze nawyki żywieniowe? Co jeść, by uśmiech towarzyszył nam nawet w szary zimowy dzień?
Już w 1971 roku badacze Fernstone i Wurtman podejrzewali, że na nastrój czÅ‚owieka wpÅ‚ywa nie tylko pogoda czy „stan konta”, ale także wiele substancji zawartych w produktach spożywczych. Ich teoria opieraÅ‚a siÄ™ na stwierdzeniu, że spożywanie wÄ™glowodanów (glukozy) przekÅ‚ada siÄ™ na równowagÄ™ aminokwasów w surowicy krwi, powodujÄ…c podwyższenie stężenia serotoniny – neuroprzekaźnika w mózgu. Serotonina zaÅ› jest odpowiedzialna za jakość snu, apetyt czy poprawÄ™ nastroju.
Mam apetyt na…
O wpÅ‚yw na nastrój podejrzewa siÄ™ nie tylko glukozÄ™, ale także aminokwasy (tryptofan), kwasy tÅ‚uszczowe Omega 3, witaminy E, C, D, z grup B oraz skÅ‚adniki mineralne, takie jak: magnez, selen, cynk czy żelazo.
Badania naukowe potwierdzajÄ…, że witaminy z grupy B bezpoÅ›rednio oddziaÅ‚ujÄ… na centralny ukÅ‚ad nerwowy – Å‚agodzÄ… objawy lÄ™kowe, majÄ… również dziaÅ‚anie przeciwdepresyjne i poÅ›rednio wpÅ‚ywajÄ… na zwiÄ™kszenie odczuwania satysfakcji. Niedobory mogÄ… z kolei przekÅ‚adać siÄ™ na nastrój i w konsekwencji prowadzić do depresji. Gdzie zatem szukać witamin z grupy B? Bogate w tiaminÄ™ (B1), sÄ… zboża, warzywa, ziemniaki oraz orzechy. NiacynÄ™ (B3), znajdziemy w nasionach sÅ‚onecznika, peÅ‚nych ziarnach zbóż, roÅ›linach strÄ…czkowych, rybach czy wÄ…tróbce, zaÅ› kwas pantotenowy (B5), w wÄ…tróbce, jajach, otrÄ™bach, peÅ‚nych ziarnach zbóż oraz pÅ‚atkach owsianych. Z kolei banany, chude miÄ™so (drób), roÅ›liny strÄ…czkowe to źródÅ‚a pirydoksyny (B6). Kobalaminy (B12) szukajmy tylko w produktach pochodzenia zwierzÄ™cego - miÄ™sie, wÄ…tróbce, owocach morza i jajach. Kwasu foliowego dostarczy nam natomiast saÅ‚ata, warzywa kapustne, natka pietruszki, buraki, ogórki, roÅ›liny strÄ…czkowe czy chleb peÅ‚noziarnisty.
A gdzie znajdziemy pozostałe antystresowe składniki? Witaminę E dostarczą oleje roślinne, witaminę C surowe owoce i warzywa, a kwasy tłuszczowe z rodziny Omega-3, witaminę D i selen ryby oraz owoce morza.
Żelazo w walce ze zmęczeniem
JesteÅ› apatyczny, wiecznie zmÄ™czony i przygnÄ™biony? Uwaga! Możesz cierpieć na niedobór żelaza. Zbyt niskie stężenie tego pierwiastka w organizmie może prowadzić do niedotlenienia tkanek, obniżenia zdolnoÅ›ci do wysiÅ‚ku fizycznego oraz zaburzeÅ„ rozwoju psychomotorycznego i intelektualnego. Bogatym źródÅ‚em żelaza jest miÄ™so, podroby, roÅ›liny strÄ…czkowe, peÅ‚noziarniste produkty oraz wszystkie zielone warzywa. Nie czekaj! Jedz na zdrowie i odzyskaj wigor!
Nasz towarzysz stres!
Magnez – to wÅ‚aÅ›nie on jest uważany za pierwiastek antystresowy. Dlaczego? Ponieważ posiada zdolność regulacji wydzielania adrenaliny, czyli substancji zwiÄ™kszajÄ…cej odporność czÅ‚owieka na zbyt duże napiÄ™cie. Jak to dziaÅ‚a?
- Niedobory magnezu zwiÄ™kszajÄ… naszÄ… podatność na stres, ponieważ nasz organizm mniej efektywnie hamuje wówczas wyrzut adrenaliny. I tu zaczyna siÄ™ bÅ‚Ä™dne koÅ‚o, ponieważ duże iloÅ›ci adrenaliny we krwi prowadzÄ… do wiÄ™kszego prawdopodobieÅ„stwa wystÄ…pienia niedoborów w wyniku jego strat. Obok magnezu warto pamiÄ™tać także o cynku, który korzystnie wpÅ‚ywa na funkcjonowanie systemu nerwowego – odpowiada Katarzyna Zadka, dietetyk programu edukacyjnego „Å»yj smacznie i zdrowo” marki Winiary.
Codzienna gorÄ…czka i pÄ™d sprawiajÄ…, że zapominamy o najważniejszym – o naszym zdrowiu! W sytuacjach stresowych może dochodzić do znacznego przyspieszenia przemian metabolicznych, wzmożonej akcji serca, wzrostu ciÅ›nienia krwi i przyspieszenia oddechu, a także do zahamowania procesów trawiennych i motoryki przewodu pokarmowego. Tak silna aktywacja organizmu wzmacnia stres oksydacyjny, który przyspiesza starzenie komórek i zwiÄ™ksza prawdopodobieÅ„stwo procesów nowotworowych.
***********************************************
„Å»yj smacznie i zdrowo” to program edukacyjny marki WINIARY, prowadzony w polskich gimnazjach. MisjÄ… programu „Å»yj smacznie i zdrowo” jest przekazanie gimnazjalistom wiedzy z zakresu prawidÅ‚owego i zdrowego odżywiania oraz zachÄ™cenie ich do wspólnego spożywania posiÅ‚ków i podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania. W ramach projektu promuje siÄ™ wÅ›ród mÅ‚odzieży postawÄ™ proekologicznÄ…, a także ideÄ™ niemarnowania żywnoÅ›ci. Do tej pory, w szeÅ›ciu edycjach „Å»yj smacznie i zdrowo” wzięło udziaÅ‚ blisko 80% szkóÅ‚ gimnazjalnych z caÅ‚ej Polski.
Program marki WINIARY jest częściÄ… strategii firmy Nestlé, w ramach której firma zobowiÄ…zuje siÄ™ produkować wysokiej jakoÅ›ci produkty, bÄ™dÄ…c jednoczeÅ›nie wiarygodnym partnerem w żywieniu
i dbaÅ‚oÅ›ci o zdrowie Konsumentów.
Patroni honorowi: Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Polskie Towarzystwo Nauk Å»ywieniowych, SzkoÅ‚a GÅ‚ówna Gospodarstwa Wiejskiego, OÅ›rodek Rozwoju Edukacji.