09.08.2014

Budowa domu bez pozwolenia

Na budowę domów jednorodzinnych nie trzeba będzie uzyskiwać pozwoleń. Ma to dotyczyć budynków, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce objętej inwestycją. Obowiązek uzyskania pozwolenia, w takich przypadkach - według zapisów projektu - ma być zastąpiony zgłoszeniem z projektem budowlanym.

W praktyce nie trzeba będzie wydawać rocznie ok. 30 tys. pozwoleń na budowę. Rada Ministrów zaakceptowała przed kilkoma dniami projekt noweli prawa budowlanego, przygotowany przez resort infrastruktury i rozwoju.

Rząd, przyjmując projekt nowelizacji prawa budowlanego, chce jak najszybciej wprowadzić w życie rozwiązania, które realizują zasadę: mniej procedur – szybsza inwestycja. W związku z tym rozszerzony zostanie katalog obiektów oddawanych do użytkowania na podstawie tylko zgłoszenia do urzędu.
Ma to dotyczyć: warsztatów rzemieślniczych, stacji obsługi pojazdów, myjni samochodowych, garaży na pięć stanowisk, obiektów magazynowych (składów, chłodni, hangarów, wiat), budynków kolejowych (nastawni, podstacji trakcyjnych, lokomotywowni, wagonowani, strażnic przejazdowych, myjni taboru kolejowego), a także placów składowych, postojowych i parkingów oraz stawów rybnych. Rozwiązanie to skróci czas oczekiwania na przystąpienie do użytkowania.

Projekt ustawy znosi także obowiązek załączania do projektu budowlanego oświadczeń właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, oraz oświadczeń właściwego zarządcy drogi o możliwości dostępu do drogi publicznej. Spełnienie przez budynek warunków w zakresie podłączenia do mediów będzie weryfikowane na etapie zgłoszenia terminu rozpoczęcia robót budowlanych.

Proponowane rozwiązania powinny przynieść inwestorom oszczędności czasowe i finansowe (będą dostarczać mniej dokumentów), z kolei w administracji ma być mniej procedur (nie trzeba będzie sporządzać i rozsyłać w każdej sprawie decyzji administracyjnej i przeprowadzać procedury stwierdzania jej ostateczności.
W związku z tym zaproponowano, aby w postępowaniach o zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę, w których jedyną stroną jest inwestor, roboty budowlane można było rozpocząć na podstawie decyzji bez oczekiwania, aż stanie się ona ostateczna. Obecnie roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji ostatecznej. Dzięki nowej regulacji inwestor zyska co najmniej 14 dni.

Poza tym, uproszczone zostaną formalności dotyczące projektu budowlanego. Jednocześnie w przypadku wystąpienia braków formalnych we wniosku o pozwolenie na budowę, organ administracji będzie musiał wezwać inwestora do ich uzupełnienia, w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku. Obecnie nie ma wyznaczonego terminu na dokonanie takich czynności. W praktyce nowy przepis przyspieszy działania organów wydających pozwolenia na budowę.

Nowe przepisy miałyby wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Przypomnijmy, że obecnie Polska, w rankingu "Doing Business" prowadzonym przez Bank Światowy, zajęła za rok 2013 rok, pod względem łatwości uzyskiwania pozwolenia na budowę 161 miejsce na 185 badanych państw

Jan Wyganowski

Źródło;premer.gov.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


GKS Katowice


Ślepsk Malow Suwałki

29.11.2024
17:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.29.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie