06.04.2015

Celuj w cellulit!

Czym jest cellulit i jak wygląda cellulit nie ma potrzeby przypominać. Niestety większość kobiet zna go z autopsji. Pomimo wiedzy jaką dysponujemy w temacie „skórki pomarańczowej”, nadal nie potrafimy jej skutecznie wyeliminować. Walka z cellulitem wydaje się być walką z wiatrakami? Najwyższa pora obrać nową strategię. Jaką? Zdradza Ewa Napiórkowska – farmaceutka z Apteki Medicover w Warszawie.

Do zwalczania cellulitu warto podejść kompleksowo. Najlepszych efektów możemy się spodziewać, stosując jednocześnie kosmetyki i suplementy diety. Producenci kosmetyków i firmy farmaceutyczne nieustannie udoskonalają receptury swoich produktów. Wyścig trwa! Pojawiają się coraz to nowsze specyfiki, przy powstawaniu których używa się najbardziej innowacyjnych technologii. Jest w czym wybierać! Apteki i drogerie oferują bogaty asortyment produktów antycellulitowych. Warto wiedzieć, co znajduje się w ich składzie i które wybrać.

Kosmetyki na strat!    

Polki wciąż najchętniej sięgają po preparaty do bezpośredniego stosowania na skórę. Najczęściej wybieramy kremy bądź balsamy. Ale producenci oferują nam też antycellulitowe żele do masażu, żele pod prysznic, peelingi, specjalne okłady, olejki i maski. Wiele pań decyduje się na serum, które pod względem intensywności działania przewyższa pozostałe rodzaje kosmetyków. Specyfika preparatów antycellulitowych polega przede wszystkim na zawartych w nich składnikach aktywnych. Stosuje się tu substancje wspomagające redukcję tkanki tłuszczowej, usprawniające mikrokrążenie i likwidujące obrzęki.

Co znajdziemy w kosmetykach antycellulitowych:?

Flawonoidy (rutyna, diosmina, hesperydyna) – substancje te uelastyczniają ściany naczyń włosowatych, zmniejszając tym samym ich kruchość i przepuszczalność.

Wyciąg z kasztanowca – jego skuteczność w walce z cellulitem zawdzięczamy escynie. Substancja ta ma właściwości przeciwzapalne, zmniejsza obrzęki, usprawnia przepływ krwi, poprawia elastyczność i szczelność naczyń krwionośnych, zmniejsza ich kruchość i przepuszczalność.

Ekstrakt z bluszczu – zawiera duże ilości flawonoidów, wpływa pozytywnie na mikrokrążenie, przyśpiesza metabolizm komórkowy oraz reguluje odpływ limfy z tkanki tłuszczowej, w widoczny sposób wygładza skórę.

Kofeina – zwiększa aktywność enzymu lipazy odpowiedzialnego za rozkład trójglicerydów do wolnych kwasów tłuszczowych, co umożliwia komórkom ich wykorzystywanie w procesach wytwarzania energii, usprawnia krążenie krwi w naczyniach włosowatych, przyśpiesza odpływ limfy.

Ekstrakty z kawy, kakaowca i guarany – zawierają duże ilości kofeiny, której znaczenie w terapii cellulitu przedstawiono powyżej.

Ekstrakt z głogu – podobnie jak kofeina stymuluje proces lipolizy, a więc rozkład trójglicerydów do wolnych kwasów tłuszczowych, czym wzmaga spalanie tłuszczu, korzystnie wpływa na układ krążenia.

Ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego – zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych, usprawnia przepływ krwi, usuwa nadmiar tłuszczów z tkanek, niweluje rozstępy oraz zapobiega ich powstawaniu.

L-karnityna – pobudzając przepływ limfy, bierze udział w transporcie wolnych kwasów tłuszczowych do wnętrza komórek, co ma istotne znaczenie w procesie spalania tkanki tłuszczowej, wspomaga usuwanie ubocznych produktów przemiany materii, przyśpiesza metabolizm.

Wyciągi z alg laminaria i fucus – zawierają jod, który stymuluje aktywność lipazy, a tym samym skutecznie rozkłada tkankę tłuszczową.

Wyciąg z liści yerba mate – jest bogaty w substancje o właściwościach antyoksydacyjnych i mateinę (odmiana kofeiny), dzięki którym przyśpiesza metabolizm tłuszczów, poprawia przepływ krwi w naczyniach włosowatych oraz zapobiega starzeniu się skóry.  

Mentol – intensywnie chłodzi skórę, co pobudza mikrokrążenie. W kosmetykach antycellulitowych stosowany jest jako dodatkowa substancja czynna, wspomagająca działanie pozostałych składników aktywnych.

Stosując krem lub inny preparat o działaniu wyszczuplającym, należy pamiętać o właściwym sposobie aplikacji. Nakładanie kosmetyków antycellulitowych powinno odbywać się z jednoczesnym wykonywaniem masażu. Kosmetyk zadziała tylko wtedy, kiedy odpowiednio pobudzimy krążenie. Do masażu antycellulitowego z oliwką świetnie nadają się chińskie bańki akupunkturowe. Można je niedrogo kupić w aptece. Stosowanie ich może być początkowo mało przyjemne, a nawet bolesne, jednak używane regularnie dają spektakularne efekty.

Wspomaganie w tabletce

Większość spośród wyżej wymienionych substancji znajdziemy też w preparatach do użytku wewnętrznego. W skład suplementów diety wspomagających odchudzanie i redukcję cellulitu wchodzą najczęściej: kofeina, guarana, flawonoidy, l-karnityna, yerba mate, miłorząb japoński, algi, np. morszczyn pęcherzykowaty. Inne substancje, które stosuje się w preparatach doustnych na cellulit to: zielona i czerwona herbata, ekstrakty z owoców opuncji figowej i pieprzu kajeńskiego, ekstrakt z kory sosny nadmorskiej, wyciągi z wąkrotki azjatyckiej i nasion winogron. Często w suplementach, których zadaniem jest eliminacja „skórki pomarańczowej” znajdują się też składniki oczyszczające organizm i usuwające nadmiar wody, np. aloes, pokrzywa. Te wykazują najwyższą skuteczność w przypadkach tak zwanej wodnej postaci cellulitu.

Rzucając wyzwanie cellulitowi, trzeba pamiętać, że nawet najdroższy krem nie pomoże, jeśli nie zmienimy nawyków i nie wyeliminujemy czynników odpowiedzialnych za jego powstawanie. W tym celu warto postawić na zdrową dietę i aktywność fizyczną.

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie